• |
ide | kryesore

Meta: Alvin Berisha u shpëtua falë gazetarisë profesionale, të ngrihen urgjentisht qendra rehabilitimi

Arkiva, Lajme, Të fundit

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka përmendur rastin e vogëlushit shqiptar, Alvin Berisha, i shpëtuar pak javë më parë nga kampi i tmerrit “Al Hol” në Siri, teksa ka folur në konferencën ndërkombëtare me temë “Feja si instrument i paqes”.

Në fjalën e tij, Kreu i Shtetit Shqiptar deklaroi se i gjithë opinioni u trondit nga rasti i Alvinit, ndërsa shtoi se ai u shpëtua falë gazetarisë profesionale të huaj dhe vendase.


Më tej, Meta deklaroi se duhen ngritur urgjentisht qendra rehabilitimi për t’iu ardhur në ndihmë personave që shpëtohen nga kampet e luftës, në mënyrë që të përballojnë traumat e përjetuara.

Në Siri gjenden shumë gra e fëmijë shqiptarë. I gjithë opinioni u trondit nga vogëlushi Alvin Berisha. Falë gazetarisë profesioniste të huaj e vendase, ky rast u zgjidh.

Duhen ngritur urgjentisht qendrat e rehabilitimit që persona të tillë të rehabilitohen. Viktima të tilla duhen përkrahur, që të bëhen pjesë e shoqërisë, pranë familjeve të tyre”, deklaroi Meta.

Më tej, Kreu i Shtetit deklaroi se gjuha shqipe ka një fjalë të artë dhe që është e vështirë të gjejë përkthim në çdo gjuhë të botës, dhe që është fjala “BESA”.

Gjuha shqipe ka një fjalë të artë, që është “BESA”, fjalë unike, që vështirë të gjejë përkthim në çdo gjuhë të botës. Kjo përfaqëson frymën, shpirtin dhe karakterin e kombit tonë. Shqipëria ishte i vetmi vend në Evropë, ku në fund të Luftës së Dytë Botërore, numri i hebrenjve ishte më i madh se në nisje të luftës”, tha Meta.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu