• |
ide | kryesore

Pse Tik Tok i ka bërë për vete përdoruesit e rrjeteve sociale

Paparazzi, Slider

Aplikacioni ku postohen video u shpërhap me shpejtësi dhe pushtoi çdo cep të internetit. Teksa kompania pas TikTok vijon të zgjerohet dhe krijuesit që e përdorin i dedikojnë gjithnjë e më shumë kohë, TikTok po bëhet po aq popullor sa YouTube apo Twitch. Zakonisht, famën e shoqërojnë pyetje, kështu që, le t’u përgjigjemi.

Çfarë është TikTok?


Përdoruesit e TikTok e përdorin aplikacionin për të krijuar video të shkurtra, zakonisht me muzikë në sfond. Shumica e videove në platformë realizohen nga njerëz të thjeshtë që kërcejnë e këndojnë para kamerës me këngë popullore në sfond. Video të tjera fokusohen te skeçe të shkurtra komike, porsi Vine.

TikTok është kthyer në një nga aplikacionet për video të shkurtra më të mëdha në botë, por s’ka qenë gjithmonë kështu. Kur u publikua për herë të parë në vitin 2016, ishte një aplikacion i panjohur kinez, i quajtur Douyin. U ribrandua për përdoruesit amerikanë edhe pse teknikisht janë i njëjti aplikacion. Douyin përdor servera të ndryshëm nga TikTok për t’iu bindur censurës kineze. Aplikacioni mori vrull në 2017-n, kur u lançua në Amerikë, por shumica e përdoruesve u regjistruan pas shkrirjes me Muscial.ly.

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu