• |
ide | kryesore

Arta Marku ankimon vendimin e KLP/ Nuk pranon të renditet e dyta

Lajme, Të fundit

Prokurorja e përgjithshme e përkohshme Arta Marku, e cila u zgjodh në atë post vetëm me votat e Rilindjes, ka ankimuar sot vendimin e KLP, pasi u rendit e dyta në listën e kandidatëve për Prokuror të Përgjithshëm. Paraqitja e saj përpara KLP la shumë për të dëshiruar dhe tregoi në sytë e publikut kapacitetet e saja të pamjaftueshme për të drejtuar një institucion të tillë.

Në ankimin drejtuar Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Marku ka kërkuar që t’i vihet në dispozicion pikëzimi i detajuar prej secilit anëtar të Këshillit të Lartë të Prokurorisë.


Marku u rendit e dyta me 406 pikë pas Olsian Çelës me 459 pikë dhe para Fatjona Memçaj me 362 pikë. Më 14 nëntor, KLP miratoi me shumicë votash pr/vendimin për renditjen e kandidatëve për Prokuror të Përgjithshëm me mandat kushtetues.

Pas përfundimit të ankimimeve, lista e KLP kalon për votim në Kuvend. A do ta shpërbljë Rilindja përkushtimin deri në vetmohim të Artës duke e votuar për kryeprokurore, këtë herë të përhershme? Ankimi i saj është një shenjë, që mbështetësit e saj brenda Rilindjes, ndoshta e duan ende.

11 Comments

  1. Te ka dale turpi qe kur u shkerdheve me Ulusiun o Arta… Sa dosje mbylle moj kurve. Ku ja pe moralin ti tjetres qe i dhe 0 pike??? Kus ta dha te frejten te organizosh sondazhe dhe te punesosh njerez per ta bere ate??? Ti je per o Ndrrane. Aq sa behet derri njeri, behesh edhe ti. Ptu fare e keqe

  2. As turp nuk kane as cipe as seder. Po mire keshilli doli qe ste do, kumuniteti nderkombetar doli qe ste deshte. Populli jo e jo se ndryshuan dhe exit pollet??. Kesaj i thone me beni PP se me do Ulqi.

    1. Kur ministri aktual i brendeshem, u rendit i 14, ne listen e kandidateve per gjeneral, na e cila do te shpalleshin vetem 3 fitues, fitoi vetem nga nderhyria e Rrok Mirdites, arqipeshkvit te Vatikanit, tek Berisha, te cili i kerkoi nje gjeneral katolik, atehere pse te mosnderhyje prap Vatikani, per nje prokurore te pergjithshme, katolike? Fundia ne kushtetute, ne asnje vend nuk thuhet se; jemi vend sovran dhe laik!

  3. Kur ministri aktual i brendeshem, u rendit i 14, ne listen e kandidateve per gjeneral, na e cila do te shpalleshin vetem 3 fitues, fitoi vetem nga nderhyria e Rrok Mirdites, arqipeshkvit te Vatikanit, tek Berisha, te cili i kerkoi nje gjeneral katolik, atehere pse te mosnderhyje prap Vatikani, per nje prokurore te pergjithshme, katolike? Fundia ne kushtetute, ne asnje vend nuk thuhet se; jemi vend sovran dhe laik!

  4. as ne vend te tretë nuk e meriton por hajt ma. te dytin me mik e ke marre se i degjuam intervistat.Turp qe ke qenë per dy vjet PP.

  5. Levizja e rralles se Rilindjes. Nese kjo e ankimon lista nuk i shkon aq shpejt parlamentit. Thjesht ankimimi shtyn nja dy jave vendimin per Olsi Celen. Sa te merren pak me Dvoranin. Eshte shume e rendesishme ne cfare ore eshte bere animimi dhe pse nuk u be nje dite pasi u shpall renditja. Presidenti duhet urgjentisht te ngreje padi penale per kete per menyren sesi e ka zhvilluar ate sondazhin dhe me cfare fondesh

  6. Shiko intervistat dhe e ben renditjen. Po te shikosh nje shkrese si fillojne paragrafet, dhe te shikosh si eshte shkruar kerkesa flet shume

  7. Me sa duket pis-lamiket shqiptare nuk dojne “kaurresha” me bâ ligjin ne Albanistan. Fuck you, Albanistan!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.