• |
ide | kryesore

Konflikti kushtetues/ A i vlen Metës mbështetja e Berishës?

-Instant, Arkiva, Kryesore

Presidenti Meta ka pritur sot me pompë, në kuadër të një konsultimi me të gjithë paraardhësit e tij, Sali Berishën. Kreu i shtetit me ”një kod malësorësh”, siç e cilësoi vetë, ka dalë tek dera dhe e ka përcjellë po aty njeriun që e mbajti këtë zyrë në vitet ’92- ’97.

Nga ana e tij, Berisha është kujdesur, sipas stilit të tij, të japë deklarata mbështetëse për Metën, si për konfiktin në Gjykatën Kushtetuese, si për kapjen e Reformës në Drejtësi, po ashtu dhe për shpërndarjen e parlamentit.


Lexo më tej:

“Sipas traditës së malësorëve …” Meta batutë me gazetarët pas takimit me Sali Berishën

Po të krahasohet nga ceremonialiteti, buja, fotot, deklaratat me të cilat u rrethua, takimi me Berishën ishte krejt i ndryshëm nga ai me një tjetër ish- president, ai i së mërkurës me Rexhep Meidanin.

Vetëm nga këto efekte sipërfaqësore kuptohet qartë se organizimi i takimit me Berishën, nuk ishte thjesht në kuadër të konsultimit me ish presidentët, por edhe një akt politik.

I parë kështu, si një karshillëk dhe si demonstrim force, që e tejkalon kuadrin e një procesi institucional, pyetja që ngrihet është: A i vlen kjo gjë kauzës që thotë se do të mbrojë Ilir Meta? Pra a i duhet presidentit në këtë moment, kur është futur në një konflikt të hapur me mazhorancën edhe fuqia politike e Berishës?

Përgjigjja është “JO”. Ilir Meta ka bërë llogarinë e gabuar.   

Sepse për t’ia dalë në betejën për të mbrojtur ligjshmërinë dhe kushtetutën, Ilir Meta ka vetëm dy rrugë: Ose atë të forcës dhe të numrave, ose tjetrën, të fitimit të betejës publike, për të bindur dhe kthyer opinionin në anën e tij.

Natyrisht të parën e ka të humbur. Në një regjim që ia grisi para fytyrës dekretin për 30 qershorin, që e rrëzoi atë me kolegj zgjedhor, madje që shkon deri aty sa nuk boton në fletore zyrtare dekretet presidenciale, kjo garë është e pamundur.

Ajo është e humbur qoftë po të përkrahu, apo qoftë po të la në baltë Berisha.

Por edhe rruga tjetër, ajo e fitimit të përkrahjes publike është tejet e vështirë të arrihet përkrah Berishës. Nëse Meta vërtet ka të drejtë për qëndrimin aktual që po mban për zgjedhjen e anatarit të Gjykatës Kushtetuese në veçanti dhe për denoncimin e kapjes së Reformës në drejtësi nga Rama në përgjithësi, ai nuk mund të zgjedhë si aleatë, në këtë sfidë, protagonistë që gjithashtu kanë pasur një grykësi të pamatë për ta kapur sistemin.

Pra, duke pasur përkrahjen e Berishës për ndërtim institucionesh të pavaruara, rendi demokratik dhe një drejtësie të pa kapur nga politika, Metës nuk i shtohen shancet për fitimin e betejës në opinion.

Në këtë kuptim, akti politik i pompimit të takimit me Berishën përtej kufijve institucionalë, ishte gjëja e gabuar për të mbrojtur një çështje të drejtë. Berisha nuk e ndihmon dot as numerikisht, as moralisht presidentin. Ndaj organizimi i shfaqes përkrah tij, në rastin më të mirë, ishte i panevojshëm.

©Lapsi.al

13 Comments

  1. Keta po, keta duhet te na qeverisin ne, jo Edvin droga! Ishte mire ne kohen e tyre, po te doje ndonje cope ish reparti ushtarak ne bregdet me ca lek ta jepte Mediu, per ndonje biznes shpejt e shpejt tek gjiri lalzit pa ra ne sy kishe Xenin qe te zgjidhte pune. Legalizimin e shpise e beje direkt mjafton te ishte i pd e me pak bakshish tek kryetari i partise se lagjes. Keta te lsi i kishe gjithmone rreth e rrotull qe te ofronin pune me shume lek. Keta po, ne kohen e tyre ia vlente jo si sot ne kohen e E-drames

  2. Po si o Like varikarsi e nxorre me ne fund surratin. po si vazhdon e mban ate post kur ne ate post je ven me votat e krimit (sic thua vet). Nuk paska pas shqiperia njeri me te ndyr e me frikacak se Like floriri. Te gjith jan me burra se ty o Like floriri. the do jap dorjeqjen nqs komisioni venecias shprehet, nuk e dhe; thejsht the qe komisioni venecias eshte i korruptuar. USA na doli e korrptuar. BE na e bere te korruptuar e the do nxjer vidieo lart e posht (vetem per kete qe ke then duhet direkt te shkosh ne burg per fshehje provash te nje krimi). Vetem ti je i paster o Like Floriri. Problemi eshte se qarkullon nje video korrupsioni. po ne ate video je ti me ze e me figur qe po vjedh ne dem te vendit e te qytetareve. je ti o horr e mortje. thejsht shqiptaret pan perfundimisht se cfar muti je e se cfar bajge je. nje cop muti qe sben as per roje pallati se te vjedh. nga ligji dukesh qe je totalisht anadollak. e vetmja gje qe te ka mesuar jeta eshte si te vjedhesh e si te shantazhosh me kode mafjoze o mjeran. po tani duket sikur te ka kap tartakuti. hajd mos u merzit se burgu per burrat eshte, edhe pse ti rrezik te dalesh trans prej andje nqs do dalesh ndonjeher.

  3. Keta jane bere te dy si bisha te plagosura dhe duke ndjere eren e burgut me afer se çdo here,po bejne perpjekjet e fundit per te destabilizuar Shqiperine per te ruajtur bythen e tyre,por a do tja arrijne qellimit?veshtire,pasi njeri ka pjerdh e dhjet ne breke e tjetri ka çakorduar e flet perçart…

  4. M ETA PO TE DONJTE TE BENTE NJE GJE TE HAJRIT NUK DUHEJ TI TAKONTE NJE NGA NJE POR TE BENTE NJE KONFERENCE ME TE GJITHE ISH PRESIDENTET,ISH KRYEMINISTRAT,ISH MINISTRAT E JASHTEM E ATO TE DREJTESISE,ISH AMBASADORET, PEDAGOGE TE ANGAXHUAR, GAZETARE NBGA DIASPORA DHE OPOZITA ETJ DHE TE SHTRONTE KETO PROBLEME DHE TE ISHTE LIVE .

  5. Shqiperia eshte antare e vendeve Islamike fale Berishes qe firmosi pa e pyetur parlamentin,as e dhjeu fare,fshiu bythen me kushtetuten.Hajduti pyet kriminelin se si mund te vritet shteti.Kushtetute me lahute.

  6. Cfare mund te bejne mire dy maloke,nje te vjedhin floririn ne krrabe,te djegin nje fshat per te fituar miliona,per te mbrojtur njeri tjetrin kur jane ne hall me ameriken,te vrasin popull ne rruge dhe ti quajne Koke palare,reforma po ju del ne enderr malokeve te fundit ne pushtet

  7. Ne shumice komentesh, qe tregohen po aqe faqe zinj sa edhe rilindja me banditin qe kane ne krye. Jepuni ushqim trurit or maskarenj te rilindjes se kodosheve, thirrini mendjes se me sa duket jeni qorruar, e bere truthare nga ushqimi politik i banditit, horrit e drogmenit qe s;ka lene pellembe toke pa kollofitur, s;ka lene lek te taksa paguseve qe nuk e ka vjedhur e shperdoruar. Shiheni se cu ka bere e c;po ben mbi kete popull ky i pa ndergjegjeshem, sepse vehten e njerezit e tije i ka siguruar ne bankat ‘Off shor; e ju na beni histori pa menduar te aredhmen qe ky bandito kkrat, mafioz , i perkrahur nga ju, si mbeturina te bijeve te se shkuares, propogandoni e fyeni ato qe sot po mbrojne poshtersite kushtetuese qe i kane shkelur, e perpunuar me qellim dashakeqes keta, qe ju i sherbeni me mendimet e halese qe keni ne tru, por qe i sillni mbrapeshti e kapitullim ketij populli me rrugacet e rilindjes.

  8. Xixa I pa lodhur ne mes te nates duke mbrojtur salihun dhe duke u mare me rilindjen,po pse lulu mori parate e pallatit,pse lulu lobo je me parate ruse,pse lulu bleu vile te shtrejte,pse lulu me para krimi loboje kundra ambs amerikane,pse lulu doli me it’d her te salihut nga sistemi,pse lulu nuk hyri ne zgjedhje kur ky thonte larte e poshte ne jemi fitues,pse lulu kopjon salihun politikisht,pse lulu perkrah politikan qe bisedojne ne menyre perverse ne sallen e kuvendit ne rastin sali anji me grida dumen,pse lulu dhe salihu nuk kerkojne qe te gjykohen per krimet qe kane bere,ka dhe te tjera xixa,ti si bythlepires i salihut di gje nga keto

  9. Sala shquhet per shume gjera, shumica e te cilave marrezi, thashetheme dhe destabilizim dhe thene se vetem me ‘Kodin e Malesoreve’ as nuk ka pasur dhe kurre nuk do te kete lidhje. Ky i pafytyre te vret naten dhe te vajton diten. Kurse ky tjetri qe doktorin e ka pike te dobet, ky eshte puro maskara burre, me i korruptuari i te gjitha koherave. Sa per PS-ne, qe para 6 vjetesh e pame si alternative, robt edhe juve se po merrni nje popull ne qafe, e si pasoje, prape ne duart e ketyre maskarenjve do na leshoni.

  10. O i pa fytyri, e i rrjedhuri,ti Ipaemer, per ty ne kete portal ,,me ato qe te kam psikologjisur, e pare me ato qe ti o i rrjedhuri nga qyrret e iditit qe ke ne krye, mos na jep mendime e shpifje qe na i permend c;do dite, se nese do ishin te verteta, ky gangsteri e krimineli tend, Rama, do i kish nxjerre tymin, e di kish bere hi, por te gjitha ato jane shpifje nga kazani i shpikur i gjerizit rilindas, me perpunuesit e soit nga rradhet e trasheguar sipas rraces se qelbesirave. Ha p syte o idiot, shih rrealitetin, shih se ku poshkojme me banden tuaj , e ndoshta edhe nga ty, e sorollopi tend,, por ti je aqe guak sa nuk largohesh me shume se nga suma e te semurit te ballkanit, deri aty rri ti e disa si ti.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.