• |
ide | kryesore

Misioni amerikan në OSBE kundër Metës: Mbështesim ambasadorin Borchard

Arkiva, Lajme, Të fundit


Ambasadori i OSBE në Shqipëri Bernd Borchard ka paraqitur raportin vjetor të institucionit që përfaqëson. Misioni amerikan në OSBE thekson se Borchardt ka mbajtur në Këshillin e OSBE-së një qëndrim korrekt në lidhje me reformat që ky institucion ndërkombëtar kërkon të ndërmerren në Shqipëri.

Njoftimi i misionit amerikan ne OSBE

Faleminderit, Ambasadori Borchardt, për prezantimin tuaj sot dhe prezantimin tuaj joformal dje. Për më shumë se njëzet vjet, Prania e OSBE-së në Shqipëri ka qenë e domosdoshme për përparimin e Shqipërisë në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, reformimit të gjyqësorit dhe mbështetjes së të drejtave të njeriut dhe lirive themelore. Ne e vlerësojmë raportin tuaj në kohë, i cili u paraqit i detajuar.

Ne e lavdërojmë punën e Prezencës duke mbështetur përpjekjet e reformës demokratike të Shqipërisë, veçanërisht në mes të një sfondi të brendshëm të polarizimit politik. Në përputhje me parimet dhe angazhimet e OSBE-së, ne besojmë se është e rëndësishme të mbështesni angazhimin politik të individëve dhe të drejtën e tyre për tubim paqësor.

Shtetet e Bashkuara besojnë se Prezenca ka një mundësi unike për të bashkuar politikanë dhe liderë mendimesh në Shqipëri për të arritur një reformë të rëndësishme zgjedhore. Ne ishim të kënaqur që Komisioni parlamentar ad hoc për Reformën Zgjedhore ka tërhequr rekomandimet e ODIHR-së ndërsa kërkon të përmirësojë sistemin zgjedhor. Shqipëria dha një shembull për Shtetet e tjera pjesëmarrëse duke përfshirë këshillat e OSBE-së në politikën e brendshme, dhe ne presim që Shqipëria të vazhdojë të japë një shembull, pasi kryeson Kryesinë e OSBE-së për vitin 2020.

Reforma gjyqësore është thelbësore për përparimin demokratik të Shqipërisë dhe krijon një bazë të fortë nga e cila Shqipëria mund të nxisë qeverisjen e mirë, të luftojë ekstremizmin e dhunshëm dhe të luftojë korrupsionin, krimin e organizuar dhe trafikun e drogës. Shtetet e Bashkuara ishin të kënaqur kur dëgjuan përparimin në emërimin e gjyqtarëve në Gjykatën Kushtetuese të Shqipërisë, një hap pozitiv në rikthimin e Gjykatës Kushtetuese. Puna mbetet, megjithatë, për të arritur kuorumin e nevojshëm për të dëgjuar çështjet. Ne e vlerësojmë punën e Prezencës për të rritur efektivitetin dhe efikasitetin e Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe Këshillit të Lartë të Prokurorisë përmes mbështetjes teknike dhe nxitjes së bashkëpunimit rajonal. Ne i bëjmë thirrje Prezencës së OSBE në Tiranë të ndihmojë Shqipërinë të zbatojë reforma shtesë.

Ambasador, ne jemi dakord me deklaratën tuaj që lufta kundër korrupsionit mbetet një nga sfidat kryesore për Shqipërinë. Ne e vlerësojmë bashkëpunimin e Prezencës së OSBE në Tiranë me institucionet shqiptare, autoritetet lokale dhe aktorët ndërkombëtarë për të ofruar trajnime dhe asistencë teknike për të mbështetur përpjekjet e Shqipërisë kundër korrupsionit. Shtetet e Bashkuara janë duke bërë pjesën e tyre, duke përfshirë kontributin në projektin jopublik të zyrës tuaj për të krijuar një program master për kriminologji në Universitetin e Tiranës.

Kryesia e ardhshme shqiptare ofron një mundësi për të nxjerrë në pah punën e Prezencës, veçanërisht në përparësitë si reforma zgjedhore dhe gjyqësore. Shqipëria ka qenë një aleat i qëndrueshëm kur bëhet fjalë për adresimin e shqetësimeve të sigurisë me të cilat përballet Evropa. Duke marrë rolin e Kryesueses së Zyrës, Shqipëria ka shfrytëzuar mundësinë për të vërtetuar potencialin e saj drejtues në rajon, si dhe të demonstrojë aftësinë e saj për të qëndruar e fortë kundër ndikimeve malinje.

Hapja e negociatave të pranimit në BE me Shqipërinë është thelbësore për integrimin euro-atlantik të rajonit. Ne vlerësojmë që Prezenca e OSBE-së ka mbrojtur politika dhe praktika që mbështesin parimet demokratike që lidhin komunitetin transatlantik. Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të bashkëpunojnë ngushtë me Prezencën dhe Kryesinë e ardhshme shqiptare në ndjekjen e qëllimeve tona të përbashkëta për të çuar më tej përparimin demokratik të Shqipërisë.


13 Comments

 1. Ku thuhet se jane ne mbeshtetje Te Borchardt????
  Sigurisht jane ne mbeshtetje te OSBE, por jo pro Borchardt dhe kunder Metes.

 2. Si kto deklarata ka me kile kto 6vjet..te njejtat fjale e i njejti refren. Asnje e vertete thjesht bullshit. Vendi eshte ne krize dhe ngerc rrezikon kolaps total te drejtesise. Keta bejn vlersime raportesh te paguara me leke korrupsioni dhe droge.
  Vijne hajne pine qine mbushin depozitat kash dhe i fusin ca raporte mashtrimesh para se ti katapultojne te viktima rradhes.

 3. ky vend po kthehet ne monizem me dijeni te plote dhe aprovim te perendimoreve. Duket se nuk u kercet fare per popullin e mjere shqiptar qe qenka e thene te vuaje pafund.

 4. Keta te osbe jane per xhepat e tyre e jo per popullin. Lexoni nje artikull te dr Franceska Norton se cfare ben pseudo osbe ne vendin tone bashke me qeverine me te korruptuar te gjitha koherave.
  Publikoje o z Andi se i ben mire ketyre.

 5. Lapsi sot i dole ne krah Rames .Nuk eshte rastesi fshiria e Kosoves nga harta.Keto qe po ben ky ti kish bere Berisha do ta kishin gozhduar si krishtin,mos e ul nivelin sepse ky ka mare nje rruge qe eshte ne metrat e fundit.Nuk degradohet vetia me nje qe ka mare funde sado propoganda ta mbeshtes sepse rruga e tij tashme eshte ne fund.

  1. Berisha ka bere gjera me te keqija dhe nuk eshte denuar se e kane mbrojtur gjykatasit politike te familjes tij te emeruar nga ai vet. Ishalla SPAK merr hak!

 6. Që nga titujt e shkrimeve në pasqyrimin e ndeshjes së presidentit shqiptar me kryeministrin Rama, çorientohet opinioni publik.
  “OSBE kundër Metës” “Meta kundër OSBE”, “Amerika kundër Metës”, “Meta kundër Amerikës”.
  Në asnjë deklarim të presidentit Meta, nuk mund të gjesh ndonjë qëndrim “armiqësor” ndaj institucionit të OSBE apo qeverisë amerikane. Përkundrazi është Rama ai që është deklaruar hapur kundër BE, e kundër kandidatit për president të SHBA, z, Trump e më parë kur ishte në opozitë pati dalë edhe me kërkesën për largimin e OSBE nga Shqipëria.
  Jo vetëm z. Meta me cilësinë e presidentit, por cilido shqiptar që ka parë skenën rrugaçërore të nxjerrjes së gishtit të mesëm protestuesve të Astirit, e ka ndjerë veten të ofenduar nga ky gjest.
  Në asnjë vend demokratik perëndimor, nuk mund të guxonte një ambasador i OSBE, që ti dilte kundër dekretit të një presidenti për të anulluar zgjedhje një partiake moniste.
  E kemi dëgjuar ish ambasadorin amerikan Lu, që të përmendë me emra “peshqit e mëdhej” të krimit e korrupsionit që duhen ndëshkuar, dhe nuk ka shqiptar që të mos ta dijë se të gjithë emrat që ka përmendur ai, janë përzgjdhje e Edi Ramës
  Ndërkaq, ndonëse Rama vazhdimisht ju ka dalë në mbrojtje të akuzuarve nga ambasadori Lu, është parë kjartë nga shqiptarët se ai haptazi ka mbështetur Ramën.
  Bota sot do të ishte krejtë ndryshe, nëse të gjithë politikanët, shtetarët e dipllomatët do të kishin qenë të pa gabueshëm e të gjithë të ndershëm.
  Por a mund të pretendohet se ambasadorët Lu, Vllahutin apo Borchardt që kanë shërbyer në Shqipëri, janë më ekselentët e më të pa gabueshmit e dipllomacisë amerikane e europiane ?
  A mos na qenka kryeministri Rama politikani më i pagabuehëm në Europë ?
  A mund të pretendohet edhe se të gjithë politikanët shqiptarë, europianë apo amerikanë janë të pagabueshëm ?
  Nuk ka asnjeri të pagabueshëm në botë.
  Puna është se cili “gabon” vazhdimisht me qëllime të panderëshme e kush bën gabime njerëzore të natyrëshme.
  Me plot gojën mund të thuhet se deri sot reforma në drejtësi, e propoganduar si një “eksperiment” i pa precedent në ndonjë vend tjetër, dështoi për faktin se për dy vitet Shqipëria ngeli pa Gjykatë Kushtetuese e pa Gjykatë të lartë.
  Është propoganduar se këtë reformë e udhëhoqi BE e SHBA e që për këtë reformë janë harxhuar rreth 100 milionë euro të taksapaguesve të tyre.
  Por a është në të vërtet qeveria gjermane e amerikane ajo që e ka drejtuar këtë reformë ?
  Ka fakte të cituar nga mediat, se kjo reformë është projektuar nga një organizatë e dyshimtë jo qeveritare ndërkombëtare, nga “Shoqëria e hapur” e Sorosit.
  Ka pasur në media edhe njoftime se politikanë apo dipllomatë të Europës apo Amerikës, kanë pasur lidhje me Sorosin, i cili ka investuar edhe qindra milionë për të kapur edhe media.
  Por nuk mund të thuhet kursesi se i gjithë Bashkimi Europian apo SHBA drejtohen nga Soros.
  Mund të thuhet se qeveritë perëndimore mund të kenë gabuar në përzgjedhjen e juristëve që u angazhuan në Shqipëri me reformën në drejtësi, por jo se kanë faj ato që kjo reformë pothuajse ka dështuar.
  Shumica e shqiptarëve që e dijnë se Fatmir Xhafa apo Dvorani, si ish hetues e prokurorë të diktaturës enveriste, kanë shumë pak lidhje me një reformë demokratike. Po nga ta dijnë specialistët e huaj, juristë monitorues të reformës në drejtësi , se si Xhafa, edhe Dvorani kanë dënuar shqiptarë vetëm se akuzoheshin si pro amerikanë e pro europianë ?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *