• |
ide | kryesore

Zbërthimi/ Çfarë fitoi Basha nga aleatët e tij europianë

-Instant, Kryesore, Lajme

Udhëtimi i Lulzim Bashës drejt Zagrepit në tubimin e partive të së djathtës europiane nuk ka shkuar kot. Prej andej lideri i PD-së ka arritur të marrë një rezolutë, nga më të fortat që janë bërë ndonjëherë kundër qeverisjes në Shqipëri.

Kongresi i PPE ka miratuar unanimisht një dokument që për nga ashpërsia dhe dhe thënia troç e gjërave është ku e ku i një niveli më të lartë sesa 9 pikat e përcaktuara nga Bundestagu gjerman(lexo linkun poshtë) për të hapur negociatat me vendin tonë.


Skanimi/ Gjithçka duhet të dini për votimin e Bundestagut për Shqipërinë

Ndonëse në linja të përgjithshme sugjerimet dhe kushtet janë po ato duket se koha e kaluar dhe agravimi i krizës ka ndikuar mbi vënjen e gishtit mbi problemet

Po të lexohet me vëmendje aty ka një kërkesë të drejëpërdrejtë për hetimin e sukssshëm (pra jo me propogandë-pika 5) të politikanëve që janë përshshirë në vjedhjen e votave në bashkëpunim me kriminelët.

Aty bëhet një referencë e hapur për mazhorancën që shpërfilli ligjin e dekriminalizimit të miratuar me mbështetje ndërkombëtare, duke kandiduar edhe në votimet e 30 qershorit individë me rekorde kriminale. Rezoluta që e quanë këtë një fenomen të vazhdueshëm (pra jo një rastësi nga padituaria siç pretendon Rama- pika 6) bën thirrje për largimin dhe ndëshkimin e këtyre zyrtarëve.

Ndryshe nga propaganda zyrtare që pretendon se e ka fituar luftën me kultivimin e kanabisit, rezoluta kërkon rezultate bindëse dhe jo fjalë (pika 8), madje edhe dënimin e politikanëve të përfshirë duke lënë qartë të kuptohet se ky është një proces i dirigjuar nga lart.

Rezoluta për Shqipërinë, PPE: Zgjidhni krizën politike, bëni zgjedhje të lira e të ndershme!

Pra nuk ka dyshim se aleatët e saj të djathtë i kanë noterizuar të gjitha linjat kryesore të analizës që PD i bën vendit dhe ky përbën një nga sukseset e rralla të kësaj partie në rrafshin ndërkombëtar. Se sa e rëndësishme është kjo mjafton të përmendet fakti se këto parti aleate nuk ishin në unison me PD gjatë kohës së çadrës madje lëshuan edhe sinjale për përjashtimin e saj nga familja e djathtë nëse vazhdonte me rrugën radikale.

Por, nga ana tjerër kjo rezolutë është larg së qeni një fitore përfundimtare.

Ndonëse Partia Popullore Europiane është forca kryesore politike në Europë, ndonëse ajo ka grupin më të madh të eurodeputetëve në Parlamentin Europian, donëse këto parti qeverisin vende si Gjermania, Austria, Irlanda, Kroacia, Rumania, Norvegjia, Hungaria etj, pikat e kësaj rezolute nuk shndërohen automatikisht në politika shtetërore.

Së pari parlamenti Europian ka pak ndikim në vendimmarrjen e burokratëve të Brukselit dhe së dyti qeveritë e veçanta, përpos politikave që u përcaktojnë partitë ndikohen shumë edhe nga hierarkia e administratës shtetërore.

Pra efekti i kësaj resolute bnuk është automatic dhe i menjëhershëm. Megjithatë, duke pohuar këtë duhet prnuar se ai është një nga dokumentet më fshikullues për qeverisjen 6 vjeçare të Edi Ramës.

©Lapsi.al

22 Comments

 1. D. M. Th. Po te vej rama ne mbledhje me partit e majta. Ata do thon te kunderten e atyre qe thon keta te krahut te bashes.
  Kush do na sqroj se si eshte e verteta???

 2. O labi europa nuk perbehet nga gjashte shtete qe udheheqin partite e djathta,por ka ne shume shtete qe nuk udhehiqen nga e djathta o Kari salihut

  1. O rrot kari me bole, ai eshte grupimi me i madh ne PE dhe nuk ka lidhje me ate sesa shtete qeverisin partite poullore. Pastaj ne na plas kari per ate qe qeveris gjermanine, Hollanden rtj dhe jo per sllovakine ku fitoi ajo pjeshka sorosit.

 3. Kur ia thote Merkeli, bejne sikur do punojne ne riparimin e disfates, kur ua thone PP te Europes, kundervene ata socialiste. Kjo eshte politika bastarde e rilindjes, dhe ketyre komentueseve veshe kuqe, e morra te kuqe, qe bejne alibira, e idiotizma komentimi per qellime te politikes se banditit KM, qe tashme, eshte ndryshkur, e dale kallai i mashtrimit te politikave te tije. Ju, si rreshtere te rregjimit kuqal qe keni instaluar, kete do beni, sepse jeni te gjithe per te dale ne veting, por te paster e me dinjitet ama, e atehere do e shihni se nga vini, kush ini, e se c;keni ber……Kur demokracia po deformohet, kur pushteti po shpenzon shuma parash ne blerjen, e korruptimin e disa diplomateve, vete, e vetem per te ndryshuar realitetin e kesaj politike qe po ndjekin mafiozet rilindas, e qe keta bandite ta shfrytezojne akoma pushtetin per pasurimin e tyre. e roberimin e popullit, qe ti vene pas rraces se tyre morracakesh, qe ne socializmin e eger te tyre, ne na u bene mbreter. Sot, keta, e kjo lloje rrace eshte ringjalle, po me ato ndjenja anti popullore e shtypese, sepse ka forcuar diktaturen, e pushtimin mbare kombetar qe e duan e po e mbajne me forcen e diktatures, e te propagandes , qofte edhe duke e blere ate ne institucionet, apo shtetet e huaja. Keto jane reale, e nje dite do u plasi, e atehere do mbyteni edhe ju servilet, e sherbetoret kuqale, qe nuk na u ndate ne histori.

 4. shume prekese ne nje vend ku Presidenti eshte hajdut dhe bandit.E kane dermuar Ramen sa Ai po ben shurren ne breke.

 5. Xixa ne mbrojtje te lulzimes per ate qe mori nga ppe,mori ate qe duhet te largohet nga salihu dhe meta,te jape shpjegime per vilen dhe parate ruse,te kete sellje ndryshe me ambasadoret,pastaj shohim,kete mori,por xixa kerkon lufte kunder imperializmit amerikan,reforma duhet te ishte me radikale,kush nuk justifikonte pasurine ne burg,sekuestrim te pasurise dhe dy breza ti mos afroheshin drejtesise,keshtu duhet te behesh per ju neokomunistet e salihut

  1. I pari që nuk justifikon pasurinë, është Edi Rama.
   Ku i mori paratë ai një vit pasi u bë kryeministër për të ndërtuar një kështjellë me 500 metra katror në Surel ?
   Me paratë e kujt shkon ai gjithandej oër të hapur ekspozita me piktura që nuk i ble askush, a mos me paratë e kursyera nga e ëma, siç thoshte Lal Plehu për dasmën e tij në kështjellën e Gjirokastrës ?
   As që ka nevojë fare që shqiptarët që i kanë sytë , veshët e trurin në rregull, të dalë me këtë rezolutë grupimi i partive popullore europiane.
   Jo më gjithë shqiptarët por edhe të gjithë amerikanët e europianët të përkthyera në disa gjuhë të huaja, i kanë dëgjuar përgjimet e bëmave korruptive e të bashkëpunimit të Ramës e sejmenëve të tij me bandat nafioze të trafikut të drogës e të votës mga mediat më të mëdha të botës.
   Vetëm ju qorrat e shurdhët e tru shpëlarët morra të kuq, i keni mbyllur sytë veshët e i keni vënë drynin trurit tuaj të sakatosur, për ti parë vetë këto realitete.
   Kujtoni se duke bërë komente me gjuhë të ndyrë rrrugeçërish kundër opozitës e do të ngrini moralin e partisë së ripjelljes së krimit.
   Me këtë komente banditësh gjysëm analfabetë, bëni efektin e kundërt.
   E diskretitoni akoma më shumë këtë gjoja mazhorancë, se jeni ju fundërinat e shoqërisë shqiptare që mbështesni këtë qeveri.

 6. Komentusi 21.07 Sa per ate te saliut aty i ke salen . edvin .Met. dil nga bodrumi dhe KAPI fort
  Ne .evropa britania gjermania. Polonia. Austria . Grqia. Hungaria. Kroaca. Etj. Dhe.kure Te ndrrohet pushteti ti dhe shum komentus Te njejten pun do beni .Sufllaqin e morrat do u thon.

 7. Cfare I dhe motres kur nuk e mori provimin?saper te tjerat bythelepires ishe ashtu do vazhdosh te jesh o trimi i laberise

 8. Sa gjynah me vjen per keta sufllaqexhinjte e PS. Gjithe kete talent per te shperndare tym qe kane, po ta kishin shfrytezuar per te shkruar romane fiction, do ishin te gjithe me nga nje bestseller tani. Ky i paemer sidomos… Por nuk eshte kjo me e keqja! Po kur te thyeje qafen PS megjithe Edi Arin, cfare do te bejne per te jetuar ky lloj takemi?!

 9. Hysa dhe zana nga shpellaret e lapsit me emra te rinj jane gati per revolucinon alla salih,luftoni qe te mbani lart frymen revolucionare te lulushit

 10. Te merresh me nje Ipaemer, stropio mendor, i precipituar nga propaganda e zeze e rilindasve, duket qe eshte ndonje roje bodrumi qe vjedh serverat e partise, e na ben politike kuqalesh ne portal. E kam sqaruar ne c;do koment per boten, apo mos hapsiren demokratike qe ka ne koke, por si konseguent, trashegimtar kuqalesh, sot ka marre frymezim nga banditet e tije te droges, mashtrimit, vjedhjes, banditizmit, e na del kondra, qe a thua, se jemi ne parajse nga ketu qe na ka cuar idioti, disfatisti i perparimit te ketij populli fukara. Me kesi funderrinash, me kesi idiotesh, kurre s;kemi per te shkuar ne europe, se jane po keta qe te vrasin naten e te qajne diten.

 11. O xixa po lexoj salihun apo ti ke rreshkitur kaq shume keto kohe te keqia per salihun e lulune,ti mor bythlepires karriere qe ben vetem propogante alla komunizem me frymzim salihist me thua mua qe po bej propogante te rilindjes,qe ta kuptosh o rrote kari une merem vetem me fenomenin negativ salihist dhe qe vazhdon akoma dhe ne mendjen shpellare te pd,ku eshte shqetsimi im o toc kuklle

 12. PO PSE ALEATET DO VIJNE TA VOTOJNE KETE IDIOT ? NE DUAM TE NA JAPESH BESIM , NE DUAM NDRYSHIME , KURSE KY TRALALA . VEJI GISHTIN KOKES SE DO IKESH ME TURP NGA POLITIKA .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu