• |
ide | kryesore

Reforma/ Kush gënjen Brukseli apo Soreca?

-Instant, Lajme, Të fundit

Kush duhet besuar Brukseli apo i dërguari i tij në Tiranë, Soreca? Cili ka të drejtë, kryeministri maqedon Zaev, që deklaron se BE e ka ndaluar të aplikojë modelin e reformës shqiptare në drejtësi, në vendin e vet, apo ata që e përshkruajnë atë si një hostori suksesi. Lidhur me këto pyetje që po gëlojnë ditët e fundit në publik që pas pohimeve të forta të shefit qeverisë maqedine, ka bërë një vëzhgim interesant edhe nr 2 i LSI, Petrit Vasili.


Zaev Kryeministri i Maqedonise ne nje interviste pak dite me pare tha:


“Unë e pata premtuar në zgjedhje, jo vetting, por atë që e cilësoj njohje e së drejtës për t’u rizgjedhur e gjyqtarëve dhe prokurorëve. Ishte pjesë e programit. Por, kur mora detyrën,
BE nuk dha mundësi të nisja procesin.
Pse? Sepse ndoshta duhet të ndiqnin si po shkonte në Shqipëri, si do të mbyllej. Ata na thanë se nuk keni njerëz, nuk keni si të plotësoni vendet që do të mbeten bosh”.
“Shqipëria tani nuk ka kapacitete si ti mbushe vendet e zbrazura dhe po funksionon pa Gjykatë Kushtetuese dhe pa Gjykatë Supreme, gjë që nuk lejohet.” perfundon Zaev.

Ambasadori i BE ne Tirane Luigi Soreca me shume “entuziazem”ka deklaruar pak kohe me pare per Euroneës se:

“Reforma në Drejtësi është ndoshta ‘perla e Shqipërisë’, jashtë rajonit apo në botë.”

Po perse “perla e Shqiperise, qe ishte me aq vlere per gjithe boten nuk u lejua te kryhej as ne Maqedoni nje vend ballkanik kaq afer me Shqiperine edhe gjeografikisht edhe si mentalitet ??

Cfare eshte Shqiperia per BE vend eksperimentesh ??

Po pse genjejne kaq hapur”?? ka pyetur ai? Në fakt pas deklaratave të fundit të Zaev dhe pohimit të tij se Brukseli nukne sheh reformën shqiptare si një model të eksportueshëm, dyshimet janë rritur shumë. A mos vallë në Shqipëri po vijohet me një eksperiment që të gjithë e kanë pranuar si të dështuar?

©Lapsi.al

 

 

 

 

13 Comments

 1. Pse e vini akoma ne dyshim? Edhe naivi me i madh e ka kuptuar qe ketu po vazhdon te eksperimentohet edhe pse perfundimi dihet me kohe . Vetindu vazhdon vetem qe keta perfaqesuesit e evropes te marrin nga nje rroge neto prej 20.000 euro ne muaj . Per Shqiptaret ky veting deshtoi qe ne nisje . Kesaj i thone : operacioni doli me sukses , pacienti vdiqi .

  1. o loqe sikur te mos vazhdoheshe vetingu sdo i merrnin 20 mije euro ne muaj keta perfaqesuesit e europes? Iu kan shperla trunin e iu kan fut mut ne vend te trurit

 2. Ju te lapsit salihu likja qimi zheji rakipi dhe disa sanco panco jane kundra,drejtesia e salihut ishte me kriminalja me e korruptuara me europe e ballkan prandaj duhej nderhyrje radikale nga amerika dhe be,kurse maqedonia nuk eshte ne kushtet e shqiperise kur ishte salih karaxhic berisha

  1. azhurnohu o i paemen, para se te turfullosh si kafsha qeveria e ketij krye- kafshes esht ba e 3 ne bote per korrupsjon, pas Sierra Leone e Laosit…

 3. O gruaqiri byth kuq a mavi cfar muti je ne thomi u dhie shqiperia na ju kufoma bolshevike ti thua Salihu
  Ropt o mavi e qelbur

 4. Te vjen qe te urosh qe keta qe i thurin lavde reformes ne drejtesi, te kene ndonje ceshtje ne gjykate. Me siguri do ia ia lene me testament nipave sternipave. Por me e bukura do ishte te kishin ndonje problem me qeverjne, aty nga viti 2135 do zgjidhej. Por me siguri fajin e ka Saliu dhe shpellaret sepse qytetaret e nderuar nga fshatrat e Librazhdit, apo te Dibres apo nga Ura Vajgurore vec per mire mendojne. Me siguri Saliu nuk e le vendin te ece perpara, megjithese Rama po 7 vjet ne krye te qeverise

 5. Te gjithe gjygjtaret e prokuroret e salihut qe ishin dhe krahu I zjarrit ne drejtesi,me shume se gjysma shkuan ne pidh te semes,kjo nuk quhet reforme per ju shpellare e bythlepires te salihut,ju doni akoma ndrecen deden thanzen zaganjorin dhe shume salihista qe bllokuan cdo gje per llogari te familjes berisha

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu