• |
ide | kryesore

Përplasja/ Rama: Të çmendurit sulmojnë ambasadat. Meta i kujton Xibrakën

Kryesore, Lajme

Nuk kanë munguar përplajset në distancë mes krerëve të shtetit as të dielën. Ishte fillimisht Tedi Blushi, zëdhënësi i Presidentit të Republikës që shigjetoi mazhorancën kur komentoi një iniciativë të saj për të ndryshuar ligjin që i jep kreut të shtetit të drejtën e betimit para tij të anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

“Kjo është një ide gjeniale për të përshpejtuar Ramaformën dhe instaluar Drejtësinë e Re të betimeve buzë Lanës, të pastër e të kulluar si vetë uji i Lanës. Po Presidenti çdo bëjë më pyesni ju? Si mund të mos marrë pjesë në inaugurimin e LanaKushtetutës nga gjysmëparlamenti i oligarkëve, bandave dhe ambasadorëve të gishtit!” – shkroi Blushi në rrjetet sociale.


Më pas ishte kryeministri Edi Rama që njoftoi se do të shpallë të hënën paketën “anti KÇK” kundër krimit dhe korrupsionit, por nuk ka la shigjetuar Presidentin e Republikës dhe sulmet e tij ndaj selive diplomatike.

“Sot kur partnerët strategjikë të Shqipërisë dhe ambasadat e tyre janë vënë në shënjestrën e politikës mjerane të të çmendurve nga frika e drejtësisë, Paketa Speciale AntiKÇK do të provojë përsëri, se sa të paçmueshëm janë këta partnerë në luftën e Shqipërisë për progres dhe drejtësi” – shkruan Rama.

Nuk vonoi përgjigjja e Presidencës që sërish me anë të zëdhënësit Tedi Blushi tha se “kryeministri ka partnerë vetëm Xibrakën dhe Kolumbinë”.

Për këtë përplasje pyet në mbrëmje edhe kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha që fillimisht tha se “nuk komentonte asnjë koment të Presidentit apo të ambasadorëve”, por shtoi se “Rama është fshehur gjithmonë pas ndërkombëtarëve”. Të njëjtën gjë tha Basha e ka bërë për kanabisin dhe të njëjtën gjë po bën edhe tani me kapjen e reformës në drejtësi.

Përplasja pritet të thellohet gjatë kësaj jave, kur pritet që Meta të shpallë idenë e tij të referendumit ndërsa mazhoranca ta “zhveshë” kreun e shtetit nga një tjetër kompetencë. ©LAPSI.al

10 Comments

 1. Mos bofshit hajmer…band qensh….
  Zhdukuni prej aty klysha e zuzar.
  Lirojaeni vendin SHQIPETAREVE INTELEKTUAL e te RINJEVE TE KETIJ VENDI.
  Zhdukuni prej zuzar, grabitqar,

 2. Aurela e lulzimes me kembe perpjet ne avion ku udhetonte nga puna e madhe qe kishte bere ne koperativen e zagrepit,kjo eshte dhe nje nga shpellaret me shkolle qe ka pd

  1. O TE QIFSHA MERUSHE BAZEN MU NE BYTHE O KURVE E RRAC KARAKURVE . AKOMA VAZHDONI ME INTRIGAT E MEUSHE FIS KURVRES . ROPT QELBESIRAVE MAVI

 3. Une jetoi afro 20 vjet jash SHQIPERIS. Po do thosha 2 fjal per am asadoret nje far raison ne 1994 kur sala ishte president dhe ne WC e shoqeronte salen. 2.erdhi nje kurv marinza lino e dogji shqiperin se çau koken njeri nga keta Te hajt. 3 arvizu ne dark ne 21 janar kur u vrane 4 vet tha burr shteti per salen erdhi ky lu kinezi .U be shqiperia republik bananesh i mori deputetet si femit e kopeshtit per te votuar nje reform. Qe sote ska gjukat ta gjukoi 5. Rama ne fusha ne 2013 tha do rrisem Te ardhurat e buxhetit me 15% vetem me produktet e naftes duke rritur taksat per kompanit . Lu kinezi e kercnoi llaln per zharrn.ku ishte nje kompani USA. Keta jan ambasadoret .qe e duan shqiperin ?

  1. O emigrant ?
   Po qoftë me këtë mënyrën e të komentuarit si gjysëm analfabet, a nuk ka mundësi të na thuash se ku e paske marë informacionin se “njëfarë ambasador reison” i shkonte pas salës kur ishte president edhe në WC ?
   Më së pari, profesor doktor Sali Berisha e jo “sala” si shkruan ti një injorant për një intelektual të shquar e president, ishte presidenti i parë pas 45 vitesh diktature moniste komuniste i zgjedhur në një sistem politik pluralist.
   Së dyti, ishte krejtësisht normale që një ambasador i një vendi demokratik antikomunist si SHBA, të mbështeste qeverinë e krijuar nga partitë e opozitës ndaj ish Partisë së Punës..
   Së treti : Nëse nuk do të kishte ardhur në pushtet opozita demokratike, e ti të kishe emigruar, e gjithë familja tënde ose do të burgoseshte apo të quhej armike e popullit, ose do të internohej e persekutohej.
   Këto realitete nuk i kap dot truri tënd i gjymtuar.
   Përse e quajti Arvizu Berishën burrë shteti ?
   Sepse Berisha kishte ndërmend të organizonte një tubim kombëtar, për të dënuar tentativën për rrëzimin e qeverisë me dhunë të 21 janarit nga ish partia e punës, me emrin e ndryshuar në PS e të kryesuar nga Edi Rama.
   Pikërisht se Berisha ju bind kërkesës së ambasadës amerikane, që të mos të zhvillohej ai tubim që mund të çonte në përplasje të dhunëshme, pa e quajti Arvizu ate një burrë shteti,.
   Ndërkaq Rama nuk ju bind kërkesës së SHBA, e zhvilloi përsëri një demostratë me sebepin e katër demostruesve të vrarë, që sot rezulton të jenë vrarë nga një ish gardist që Rama e ka bërë kryebashkiak në Mat
   Që të kesh qenë 20 vjet në emigracion, e të mos jesh në gjëndje të shkruash saktë gjuhën shqipe, apo të gjykosh pa fakte ose duke i shtrembëruar ato, kjo nuk do të thotë se e ke njohur demokracinë perëndimore.
   E ke nisur medemek “komentin” tënd me fjalët “unë jetoi” dhe e ke mbyllur me me një gamit tjetër drejtëshkrimor “…. e duan shqipërin”,
   ” Unë jetoi” nuk ka kuptim veçse nëse emigranti që e ka shkruar ka vdekur e nuk jeton më. Sigurisht që ke dashur të thuash “unë jetoj”,
   Në fjalën e fundit bën dy gabime. E para e shkruan fjalën Shqipëri me s të vogël e së dyti nuk e shquan me nbaresën ë..
   Mesa duket nuk ke përfunduar as shkollën tetëvjeçare ku mësohen këto regulla elementare të drejtshkrimit, e si e mer kurajën të “analizosh” politikën e madhe, profesorët e ambasadorët ?

 4. Po ky pederasti qe duhet te jete doreheqjen per vendi in e Macronit?! Likja ate pune ka!!

 5. Aurela me kembet perpjete dhe salih karaxhic berisha ne lufte me te gjithe amsad e amerikes,pervec rajrson qe beri fushate me shume se salihu jot o byroisti I pd por salihu u be president dhe mbas nje viti rajrson iku,por aurela prap do ti ngreje kembet ne avion

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu