• |
ide | kryesore

Vuçiç për Le Figaro: Ideja e ndryshimit të kufijve ka vdekur, por shqiptarët duan të dominojnë Balkanin

-Instant, Të fundit

Prishtina nuk po bën asgjë për të gjetur një kompromis, tha presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq për të përditshmen franceze “Figaro”, duke theksuar se ai vlerëson shumë që presidenti francez Emmanuel Macron po bën përpjekje për diçka që askush nuk e garanton suksesin politik.I pyetur në lidhje me një takim të fundit me Hashim Thaçin që u bë në margjinat e Konferencës së Paqes në Paris dhe mundësinë e arritjes së një zgjidhje, ai tha se ai nuk ishte një optimist i shkëlqyeshëm, njofton Klan Kosova.

“Ne vazhdimisht jemi përpjekur për të gjetur një zgjidhje kompromisi, por pala e Prishtinës nuk shqetësohej aspak. Ata duan që Serbia të njohë pavarësinë e Kosovës dhe si këmbim Serbia të mos merrte asgjë”.

Sa i përket shkëmbimit të territoreve se është akoma një temë relevante, Vuçiq u përgjigj “jo” dhe kur u pyet se çfarë do të dëshironte të fitonte për njohjen e pavarësisë së Kosovës, ai tha se asnjë pyetje e tillë nuk po ngrihej për momentin.

“Prishtina ka vendosur të vendosë tarifë prej 100 për qind për produktet nga Serbia qendrore për të na detyruar të njohim pavarësinë e pakushtëzuar të Kosovës. Kjo nuk është sjellje e civilizuar. Nëse ata që janë përgjegjës në Kosovë mendojnë se shantazhet e tyre të vazhdueshme mund të japin rezultate, ato janë të gabuara”.

“Ne nënshkruam në prill të vitit 2013, në Bruksel e nënshkruam një marrëveshje për të garantuar formimin e Asocacionit të Komunave Serbe. Ata as nuk e zbatuan atë dhe përkundrazi sajuan falsitete për të dëmtuar imazhin tonë”.

Vuçiq tha se shqiptarët nuk kanë hequr dorë nga ideja e krijimit të Shqipërisë së Madhe duke përsëritur se kryeministri potencial i Kosovës, Albin Kurti, mban flamurin e Shqipërisë në zyre.

“Ata thjesht e dëshirojnë atë dhe njerëzit budallenj nuk e shohin atë. Ndonjëherë ata thonë se do të bashkohen nën çatinë e BE-së dhe nganjëherë ndryshe. Por ata kurrë nuk hoqën dorë nga ajo ide. Shikoni Albin Kurtin i cili fitoi zgjedhjet. Në fotografitë e takimeve nuk ka flamur të së ashtuquajturës Kosovë por të Shqipërisë. Dhe të gjithë ambasadorët, përfshirë atë amerikan dhe britanik, u ulën me të dhe vendosën para flamurit shqiptar dhe kjo nuk i shqetësoi ata”.

“Ata kanë krijuar interesa të reja kombëtare që synojnë dominimin në Ballkan. Kështu, 28 Nëntori është festa kombëtare e Shqipërisë dhe Kurti tashmë ka paralajmëruar një marshim të madh drejt Tiranës. Ai po ashtu sulmoi Edi Ramën pasi Kurti kundërshton një politikë bashkëpunimi në Ballkan të mbështetur nga kryeministri shqiptar”.

4 Comments

  1. Po ky pse ankohet per shqiptarèt rama e ka autorizuar krye negociatat Te ballkanit. dmth serbi. Shqiperin. Kosoven. Maqedonin.

  2. O Serb keshtu e ka historia shekullin e kaluar ishit ju serbet qe ishit mbi shqiptaret ky shekull eshte i yni. Prano fatin tend. Ju ne shekullin tuaj donit çfarosjen dhe asimilimin tone, ne rezistuam e fituam. Na ler rahat te gezojme arritjet tona!

  3. Shqipnia e madhe thote!!!! Shqipnia e madhe asht deri ne Nish si dhe me Sanxhak dhe nji pjese e madhe e Maqedonise dhe me gjithe Camerine ,pra me u bashku Shqipnia me Kosoven nuk asht Shqipnia e madhe!!!!

  4. Nuk eshte kryeminister i deshtuar! Eshte tradheti kombetare,e perkrahur nga pjesa e zeze e antareve te ambasades amerikane,nga pjesa e zeze e shokeve te gishtit te mesit te OSBE.Brenda nje muaji ka ndodhur shume fenomene. Kuvendi,partia socialiste ,rilindja dhe gjithcka ne krye te puneve ka vulen e tradhetise,opozita qe bemat e saj na cuan deri ketu dhe mosveprimi i saj per vdekje a liri eshte tradhetia me e madhe! Ku jane demokratet e flakte,te ndershem , me integritet qe mbi gjithcka kane vetedijen e rrezkut qe po i kanoset Shqiperise nga papergjegjshmeria,korrupsioni e tradhetia e shqiptareve e nderkombetareve .Ata qe e quajne veten intelektuale te pergjegjshem dhe qe mendojne se duke mos u angazhuar ne menyre politike ne bllok per shpetimin e Shqiperise,nga mosangazhimi i tyre jane po kaq tradhetare, sepse ndihmuan kete klike te ushqehet me fukarallekun , pamundesine e padijenine e nje populli. Kjo kulqeder me rrenje komuniste,me identitetet te humbur,pa moral, pa besim ne zot nese lihet me ne jete ,s,ka per te patur me Shqiperi ashtu si te paret tane , me gjakun e jeten e tyre dhane per kete toke te shejte ! Une ne Emer te Zotit i them gjithkujt qe quhet shqipetar :Merr fatet e tua ne dore! Koha eshte tani! Mos pyet per askend sepse te gjithe tradhetuan me tezat e tyre demokratike ne nje vend cerdhe shtrigajsh e prostitutash politike.
    Kushdo qe ka lindur nga nje nene shqipetare,qe beson ne Zot qe respekton te gjitha fete,qe beson ne vlerat e familjes,ne vlerat
    historike kombetare ne Emer te Zotit eshte i thirrur te mbroje vendin,te marre ne dore fatet e atdheut . Koha eshte tani.Te krijohet Komiteti per Shpetimin e Shqiprise! Atdheu ne rrezik! Pa lider , por nje asamble e gjere mbare kombetare te organizoje demostraten mbare kombetare ne te gjithe Shqiperine ne cdo fshat,qyetet .Koha eshte tani! Le te filloje levizja mbarekombetare
    per shpetimin e Shqiprise!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu