• |
ide | kryesore

Albin Kurti vjen në Tiranë për të goditur oligarkët, Rama del në mbrojtje të tyre

-Instant, Të fundit

Nëse Albin  Kurti mori rrugën deri në Tiranë për të goditur oligarkët, që po i marrin frymën Shqipërisë, homologu i tij shqiptar ka nxituar t’u dalë menjëherë në mbrojte atyre.


Kryeministri Rama pretendoi se: “Nëse ky do të ishte një vend ku oligarkët bëjnë ligjin… shikoni sa i kanë paguar shtetit… 125 milionë dollarë në qeverisjen tonë. Çfarë influence kanë mbi ne këta?! Këta janë njerëzit më të taksuar dhe kontribojnë më shumë në buxhetin e shtetit.”


Gjatë prezantimit në mjediset e teatrit ArtTurbina të paketës ligjore “Anti- KÇK” ai tha se “emrat e top 10 më të mëdhenjve” janë të njëjtët “e atyre top 10 të katër viteve më parë”. Por edhe vetë alibia që gjeti Rama, e diskrediton mbrojtjen që u përpoq të bëjë ai. Nëse më të mëdhenjë janë ata të kohës së Berishës, ai i fitoi votat në 2013, duke thënë se kur të vinte në pushtet do të përmbyste raportin ku një grusht njerzish (5%) kishin pasuri sa pjesa tjetër (95%) e popullsisë.

©Lapsi.al

9 Comments

 1. i paskan paguar shtetit 125 milion usd ne 6 vjet. ne vit i bie 20 milion usd. shteti shqiptar ka te ardhura totale nga taksat te pakten 20 miliard dollar ne vit. sipas nje llogarie te thjesht, oligarket ne shqiperi paguajn 0.1% te totalit te te ardhurave, nderkoh qe zoterojn gjysmen e pasurise te vendit. dmth keta qe kan gjysmen e pasurise te vendit, kontribuoj me 0.1%, ndersa ne fakiret e tjer paguajm 99.9% te te ardhurave te shtetit. Ram trecerekshi do me u hedh shqiptareve hi syve. Qeke me rend se Luli ne matmatik o kryeminister i te pasurve qe hiqesh si i majt. je thjesht shoq dhe fake. turp.

  1. O trupeshk e gjithe GDP-ja e Shqiperise eshte 12-13 miliarde dollare. Si qenka buxheti qe eshte sa 30-40% e GDP-se 20 miliarde? Ik e meso matematike o koqe se Ramen ka kush e kundershton.

   1. por aq eshte mor idiot. ik studio. shteti menaxhon gati gjysmen e PBB-se. ti per PBB ke ngel ne 2002-shin. jan azhornuar statistikat more kok sqepar. a e di ti mor tru gomar qe taksat e shtetit nuk jan vetem tatimi mbi te ardhurat. a e di ti mor cop injoranti qe na shitesh si profesor qe shteti fiton nga: tvsh, akciza, taksa rruge, te tjera taska mallrash, per cdo sherbim qe ofron kerkon taksa te tjera. ne vende perendimore shteti menaxhon gati 60 – 70% te PBB-se. po ti mor idiot edhe sikur te kishte shteti vetem 4 miliard te ardhura, prap 20 milionshi eshte vetem 0.5%? po ku i di ti. na del e na ben edhe profesorin e do me na dhen edhe leksione matematike. kujdes her tjeter se nuk e di me ke ke te besh.

 2. Qelbesire. Taksen private qe me vure ne Rrugen e Kombit ma shet dhe per nder,,,,,??????

  O Qelbesire qe NUK ndertove asnje Spital te Qeskes, por vetem na fut ne Borxhe me Oligarket

  T

  1. keshtu u duken ju tuifozave tipat si Albini. Ti do si keta tanet qe te vjedhin e te vrasin naten e diten bejn sikur u vjen keq. po sta qin mamin nuk u thua dot bab.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu