• |
ide | kryesore

Analiza/Dyfytyrësia e burrit me tre lapsa në xhep

-Instant, Kryesore

A e keni harruar marshimin funebër të Edi Ramës në rrugët e Parisit me tre lapsa në xhep? Atëherë kryeministri ndonëse u xhelozua se vëmendjen ia morrën katër klerikët shqiptarë që parakaluan përkrah tij në nderim të viktimave të Charlie Hebdo, arriti të tërheqë interesin e mediave ndërkombëtare. Pasi, sipas tyre, me këtë gjest simbolik shefi i qeverisë së Tiranës kishte gjetur më mirë se kushdo nga liderat europianë, simbolikën për tu reshtuar pro lirisë së fjalës, lirisë së shprehjes dhe asaj artistike. 


Andi Bushati: Edin, që vajton në zi, e tradhëton Rama i oligarkëve


Natyrisht, e përjavshmja satirike franceze që u godit rëndë nga aktet e terrorizmit islamik, nuk qe një shembull i gazetarisë së pa kritikueshme. Qëndrimet e saj shpesh islamofobe nuk i ndihmonin bashkjetesës në komunitet dhe harmonisë sociale.

Por, duke marshuar në kujtim të viktimave të saj, Edi Rama dhe udhëheqësit e tjerë botërorë dëshmonin se liria e fjalës dhe e shprehjes në një botë demoktatike janë të shenjta edhe kur ti nuk bie dakord me to. 

Në emër të këtij parimi Rama u shndërrua në star një ditor me gjetjen e tij të tre lapsave bardhë, blu e kuq, në xhepin e xhaketës.

Por, titujt  që iu deshën për tu bërë lajm i gazetave botërore, kryeministri shqiptar po i përdor si letër higjenike në vendin e tij. 

Me të rënë fatkeqësia e 26 nëntorit, ai është hedhur në një sulm të paprinciptë ndaj mediave që nuk i pëlqejnë. Dhe këtë herë jo vetëm me fjalë, duke u zënë si grua e ligë në studiot televizive, por me hapa konkrete. Ai me një zell prej diktatori po e përdor si kamzhik gjendjen e jashtëzakonshme.

Rama kërcënoi në vetë të parë disa herë publikisht se qe ai që do të mbyllte portalet. Pra as një komision apo një gjykatë, por vetë ai lideri suprem. 

Dhe vënia në jetë e kërcënimit u bë shpejt realitet. 

Fillimisht u bllokua në Facebook një editorial i Gazetës Dita, kritik ndaj qeverisë. Pastaj u kalua në një akt tjetër të paligjshëm me bllokimin e aksesit të portalit Jeta osht Qef, i cili raportonte për abuzimet me ndihmat.

Dhe kulmi u arrit me urdhërin përa rrestimin e një vajze që kishte ripostuar një shkrim që nuk i shkonte për shtat qeverisë. Këto skandale së bashku me urdhrat absurdë të ministrisë së mbrojtjes për lajmet që mediat duhet të publikojnë me detyrim, tregojnë një rrëshqitje të rrezikshme drejt një regjimi që shtyp liritë duke përfituar nga gjendja e jashtëzakonshme. Edi Rama po e përdor atë për të goditur mediat që mendojnë ndryshe nga ai, ashtu sikurse pati predikuar prej vitesh, kur ende nuk kish pasur asnjë tërmet.

Duke demostruar kështu se pas aktorit që marshonte me tre lapsa në xhep rrugëve të Parisit, fshihet një autokrat sharlatan që nuk e duron dot kritikën.

©Lapsi.al


39 Comments

 1. Bravo Bushati. Po kaq kritik ke qene me Berrishen.
  Ky qe eshte tani i ka tejkaluar permasat njerezore. Nje monster e denje pr filma horror.

  1. As e mare mundimin ta lexoj kete shkrim.
   E di permendesh… Zi. Zi. Zi. Zi. Sketerr. Sketerr. Sketerr. Mjerrim. Mjerrim. Diktarur. Diktatur. Mjer ne. Mjer ne.
   Hani o ferrat e shullakut (qe nuk i del e keqia).

  2. ju te lapsit fshiheni pas fjales se lire po ju sjeni per fjalen e lire, ju beni politike, shpifni e shantazhoni qe te keni perfitime politike. Mos u krahasoni me charlie hegbo, sjeni as sa gjysma e tyre. Ata dhane jeten per fjalen e lire ndersa ju max nderroni krah politik sa tu ofrohet me shume.

 2. aaaa nuk do rrinte dot shkurdhaku pa anal—izen e tij te perditshme.
  Thesi me mut filloi te vije ere prap ( si cdo dite) .

  1. Po pse cfare kujtoje ti se do linte Lapsi gomeret e tij pa laksativin e dites ?
   Si do dhisnin nga goja pastaj keta debilat ketu po mos tu jepte Shkullaku kete laksativ te fresket fare.
   Ja lexo kee Nerin ketu poshte dhe e merr me mend se sa nevoje kishte i ziu per nje gje te tille . Me zor po e mbante perbrenda .

   1. Oj bora qe shkrin e gjitha sapo shikon mjekrren siper e poshte te Edi Rames! Une ne ndryshim nga ty dhe shoket e tu nuk kam asnje nevoje fiziologjiko-erotiko qe ma ploteson politika. Te pakten ky Rama nje gje te mire e ka bere duke i’u hequr juve nga shtyllat e semaforit dhe duke j’u ka strehuar ne nje vend dinjitoz si bodrumet e kryeministrise dhe ministrive.

    1. O Neriiiii… Nuk jetoj ne Shiperi fare. Ta kam lene ty shqiperine dhe Ramen . Por kur lexoj keto lloj analizash , me vjen per te vjelle. Dhe them se JU VERTET E MERITONI RAMEN , se ate koke keni. Lexoji pak komentuesit me poshte si puna jote, dhe do kuptoni se cfare niveli keni.
     Dhe ky portal ju ‘ ushqen’ cdo dite me kete lloj muti sa dhe mendimet ne komentet tuaja ju dalin te dhjera.
     Te fala nga Londra e bukur .

     1. Per sa kohe nuk jep identitet te sakte nuk merrem me ty si njeri, por si kategori. Nga menyra si shkruan dyshimet jane te arsyeshme qe bie tek kategoria e skllaveve te seksit neper kryeministri, ministri dhe sidomos ne bashki, qe i kam pare vete dhe qe ne oret shtese bejne dhe kete sherbimin.
      P.S. Me mire zer vend ne Londren e bukur dhe boll vazhdove ta dhjesesh Shqiperine, duke mbeshtet njerin qe pervec te tjerave eshte edhe mizogjin i terbuar. Mire gomari qe s’po ngordh por nuk te lene rehat as keto mizat e metropoleve europiane, qe nuk kuptojne asgje nga kultura e vendeve dhe bejne versionin me te keq te shqiptarit edhe neper portale.

 3. Do heqim keq shume me kete njeri. Nje profesor dhe politikan amerikan thoshte: Tirania zhduket vetem kur zhduket tirani. Nuk ka me nevoje per asnje prove qe Rama eshte tiran.

 4. Keni frike se ngeleni pa pune,por shyqyr qe tha Rama qe jeni plehra dhe keshtu jo doli puna,thashethemja.Pa rrena,si e tha,si i ra ,si dhjeu,si shurroi si dashuroi ..JU nuk keni pune sepse nuk beni dot asnje pune.Edhe njehere qe shyqyr qe Ram tha qe ju jeni plehra ose kazan i plehrave dhe ja puna.

 5. Pervec kesaj, te gjithe mediat duhet te ngrene zerin e te behen bashke pasi eshte po aq e rende dhe katastrofike ti mbyllet goja nje portali informues, qe per hir te vertetes eshte shume prane halleve e problemeve te qytetareve. JU SI MEDIA POR DUHET TI BENI THIRRJE EDHE TE TJERAVE QE TE NGRINI ZERIN E TE PROTESTONI DUKE REFUZUAR PUBLIKIMIN DHE CDO LLOJ INFORMACIONI QE VJEN NGA FYTYRA DHE GOJA E KETIJ NJERIU DERI NE VENDOSJEN E TE DREJTES.

  BEJENI SOT SA MOS TE JETE VONE NESER

  Edhe dy fjale per komentuesin bibi, mami jot dhe gjithe familja kam pershtypjen jane “BIBA” ne kuptimin pezhorativ dhe ti dallon besoj vetem nga forma e kokes

 6. Një nga paragrafet shkruan:
  “Në emër të këtij parimi Rama u shndërrua në star një ditor me gjetjen e tij të tre lapsave bardhë, blu e kuq, në xhepin e xhaketës.”
  Një vëzhgues i hollë nuk e bën këtë gabim, sepse renditja “bardhë, blu e kuq” tregon që nuk e ka kuptuar mirë idenë e tre lapsave “bleu, blanc, rouge” si renditje e ngjyrave të flamurit francez.
  Duke humbur sensin e vëzhgimit, analizës kritike dhe konkluzionit i humbet kuptimi dhe shkëlqimi.

 7. Mos kini merak se ai i ka ditet e numuruara edhe pak do plasi populli nga durimi. Bashke me gomeret truvyshkur qe mendojne se veprimet e tij prej diktatori jane te justifikueshme. Pushteti po mbahet vetem nga propoganda duket sa bukur funksionojne strukturat e shtetit me artistin ne krye. Prandaj pse kritika qe i demton propoganden i djeg.

 8. Neri tirani Vret njerez dhe kete me se miri e ka bere salihu qe dogji te vetmen gazete opozitare ne 97,gjoben 13 milion euro tch,ky quhet Tiran I vertete thuaj atij amerikanit

 9. Rama bleu gjithe mediat tradicionale. Pronare apo drejtore te tyre jane njerez te familjes dhe partise se tij. Mbylli dy emissione politike kritike; rikriminalizoi shpifjen; tentoi te miratoi nje ligj per mediat qe ia kundershtoi edhe Keshilli i Europes etj. etj. Sa per Berishen e djegjes se redaksise, te gjithe e dime qe nuk iku si demokrat, por si tiran. Po behet gjithmone e me e qarte se ajo eshte e vetmja rruge per te mbaruar pune edhe me Rame tiranin. Sa per amerikanin nuk kam ku t’ja them, sepse pasi mbajti ate fjalim ne Kolumbi e vrane forcat e tiranit te Republikes Domenikane Trujillo. Ne kete pike do presim te shkojme dhe ne?

  1. Shume e sakt per sa thua me larte . Ky pervers njeri , perveçse rikriminalizoi shpifjen siç thua ti , beri edhe me te keqen e mundeshme per nje popull te vogel si i yni , futi edhe ndasite krahinore dhe fetare dhe kjo eshte me e patolerueshmja . Me pak fjale , cikli i ketij njeriu te pavlere ka perfunduar . Dileme ngelet menyra sesi do te largohet dhe kjo metet per tu pare dhe eshte ne dore te tij . Po qe pak i zgjuar dorehiqet , me keq per te nese insiston akoma ne idiotesine e tij .

 10. E paska vrare salihu tiran kete amerikanin o neri debatikasi I viteve te demokracise,vazhdon e shpif per pronaret e tv,cilen tv kane blere familjaret e rames o salihu i vogel jepi me emra klanin tch vizion ora 24 euronews a1report shijak tv fax news cilen nga koto? O neri

  1. News 24 e bleu prestanome i Olsi Rames, qe njihet edhe si drejtori i spitalit amerikan. Top-channel e drejton Blushi i PS. Iku 50% e tregut mediatik te informacionit. Pjesen tjeter te tregut mediatik e di bushati, por dhe te gjithe ne, me detaje sesi eshte kapur. Ti vazhdo shiko makthe me Salih, nderkohe qe keta pasurohen sikur nuk ka te neserme. Me njerez si puna jote ne fakt e nesermja do jete gjithmone e tyre.

 11. O rrotKari jo me shpifje e llafe bodrumesh por me fakte o salihu I vogel neri debatikasi i fundit,mos i jep zemer ketyre shpellareve shurranjose

  1. Po mor po edhe unaza thashethem ishte. Ate e di gjithe Tirana se i cilit eshte Allajbej. Kur t’i marresh vesh ti punet e rilindjes i eshte bere pidhi shpelle mamit dhe gruas.

 12. zagare te paemer qe dalin ne komente dhe bejne thirrje raciste qe me ligj jane te denueshme nuk duhet ti jepet akses,kjo nuk eshte liri e fjales por palacollik

 13. Ti neri debatiks une e di qe shpellaret e salihut dhe luluse u kenaqen me mamin gruan motrat me raste dhe vellai me babin duke I palluar gjate nje viti te protestes te astiri,ti mor bythqiri i salihut rri dhe han mutin e shurranjosve neper bodrumet e shqupit dhe komenton duke shpifur njelloj si babai shpirteror salih,ju pjellat omgj nuk mund te beni gje tjeter,po fax news shijak tv abc 24 qe financohen nga xeni e lulu me dokumenta,njelloj si firma Viktoria qe do ndertoje nje nga lotet e unazes se re qe financohet nga lulu,dhe mos shkruaj me se do te vij aty ku ti han mut dhe do te bej ate qe ka bere gjyshi im para 70 vjeteve me te tille pushta e kurva si puna jote

 14. Hahahaha
  Klyshi komunist na kercenon prap tani ne gjoja demokraci. Ore loqe, gjyshit tim i rruajten karit rreckamanet e partise, ashtu sic ma rruan ti mua. Edhe pse e rrahen, e torturuan dhe e burgosen ai bolet ia tregoi por kurre floririn. Doli dhe jetoi si mbret shume vite pasi kerrma juaj kishte dhene shpirt. Ti mor zgjebe je aq poshte sa jo mua, por as krimbat e tokes nuk i takon dot.

 15. Para se te me zere gjumi i lehte, motren ne pidh te gjithe komunistavehajdutergejevgjiter. O kelyshet e djallit.

 16. Ja dhe miu i nerit ben trimin,mor ti nipi igjyshit qe paske flori pse nuk kontribon per banoret e durrsit,por han mut gjithe dites e naten kur te tjeret flejne ti mor bir kucke po me detyron ta tregoj fytyren dhe emrin e vertet dhe kush je qe paguhesh me para te pista per te bere kete qe ben dhe per llogari te kujt e bene kete Pune te ndyre

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.