• |
ide | kryesore

Fshehja e gjurmëve/ Ç’ ka pas dorëheqjes së kryebashkiakes së Durrësit

Arkiva, Kryesore

Dorëheqja e papritur e Kryetares së bashkise Durres, Valbona Sako erdhi pas një lumi reagimesh që pasuan dy gafa të saj: se pari kur deklaroi se te prekurit nga tërmeti po dergohen ne hotele me 5 yje, ku as per pushime s’kanë qenë ndonjeherë. Dhe kulmi mberriti kur deklaroi se ishte e kenaqur qe pati vetëm 50 viktima.

Sako, ashtu si dhe Dako jane perlat e Rilindjes ne Durres dhe mjafton nje situate e pazakonte per te nxjerre ne pah nivelin katastrofik qe sot qeveris vendin.


Niveli i Sakos qe u shfaq ne syte e publikut per shkak te situates, me siguri e ka detyruar Edi Ramen ti kerkoje asaj doreheqjen, të cilën ajo e dha.menjëherë duke deklaruar:« E lënduar nga reagimi i madh negativ ndaj një prononcimi që bëra, nën një stres që i kalon fuqitë e mia, jap dorëheqjen nga detyra e Kryetares së Bashkisë Durrës ».

Por, përpos këtij versioni zyrtar në kulisat e pushtetit po gëlon edhe një version tjetër, ai një i lufte të egër të brendëshme në radhët e rilindjes. Sipas tij përpos budallallëkut proverbial të kryetares aktuale dhe paraardhësit, mes tyre ekziston dhe një luftë vllavrasëse që ka dalë në pah pas katastrofës së tërmetit.

Sako thuhet se nuk ka pranuar që të fillojë rafshimi i shtëpive të shembura, pa hetuar më parë prokuroria për shkaqet e rrënimit të tyre.

Por për to ka një përgjegjës që ka dhënë leje dhe që nuk do donte që të dilnin provat dhe faktet për atë që ka ndodhur realisht me ndërtimet në qytetin bregdetar. Sot kur shihet se disa godina janë prishur dhe të tjera fare pranë tyre kanë qëndruar në këmbë, përgjegjësia e lejedhënësve, inxhinjerëve, investitorëve që ngritën ndërtesat që morrën jetë njerzore është evidente. Por me mënyrën se si po zhvillohen ngjarjet, se si po,nxitohet të rafshohen të gjitha godinat që u shembën, pa u hetuar më parë së ç’ndodhi me to, le dyshime të forta, se po kërkohet të fshehen gjurmët dhe të shpëtohen fajtorët.

Pra, përtej gafave që ulërijnë në sytë e publikut, përtej Gjush akullores dhe Valbonës me 5 yje,  mund të qëndrojë edhe beteja për fshehjen e provave dhe fajtorëve të humbjes së jetëve njerzore.

Vangjush Dako i rishfaqur sot brenda bashkisë Durrës

Ndoshta për këtë edhe Rama ka shfrytëzuar perlat që nxori nga goja Sako, për të mbuluar përmes saj diçka shumë më të madhe.

©lapsi.al

38 Comments

 1. Plera km gomari plak qe ka filluar te imitoj Ismail Qemalin po e tregon veten se qar largepamesi esht ne politik, biznes, ekonomi, ushtri, diplomaci, arsim, politik te jashtme, te gjithe qeverin e ka me plot kuptimin e fjales KURV KURVI, dhe esht garant se ky plere kur nuk pyet asnje struktur, asnje dege partie, asnje njeri qoft te vetem ja i shifni rezultatet. Kjo qenje meriton te ngrefet zhag neper rruget e Tiranes sepse mjaft me ket rrugaq rrugesh.

  1. Cfare mundet qe te dije kjo anonime, pervec zanatit me te vjeter ne bote?! Cfare morali mund te rezatoje kjo simbol i minifundit?! Pse kerkoni qe te reflektoje njerzillik nje kafshe si kjo?! Kush i zgjedh dhe perzgjedh keto hica, nga c’ferr Dantesk dalin? O ZOT, shpetona nga kjo bela qe na ka zene frymen!

 2. Ca eshte kjo, bashkim i derrit me gjeldeti? Si ka mundesi qe dhe doreheqjen!? Kur do behesh drejtoreshe qe te vjedhesh nai lek? Po vangjush serbi ku eshte? Po hotel lubjana? Perse nuk ka hotel moska? Se hotel odesa e di qe ka. Perse jeni te shemtuar edhe kur jeni te zbukuruar? Pse nuk te zuri poshte termeti?

 3. Cdo fatkeqsi ka hienat dhe cakejnte e vet.
  Ju te lapsit dhe komentuesit si ari kari apo zari jeni hienat dhe cakejte e ketij termeti.
  Paria tradhetare ( shkullak bushat lubonje qesharaku nikoll lesi gjeja e trashe me emer mentor kikia pijNeci bejtja dhe bixhozciu zheje ) qe ka vendosur te ndikoje dhe te marre fatet kombin tone DUHET NDALUR MENJEHERE.
  Do perfundoni ne koshin e plehrave te historise.
  Ptu fare e ndyre tradhetaresh.

  1. ik ore gomar, ik ore mos fol me se nuk jane pare e degjuar, injorante, sharlatane e njerez te ligj si keta te ridhjerjes!

  2. A mund te me thuash o ti me emer ku eshte Spiropali ? E ke parasysh ate vajzen qe bente batuta dhe ironi me Presidentin ?

 4. Hijena?? Çakenj??? Bixhozçi?????
  Ku jetoni o njerez? Çfar lloj mutacioni keni pesuar? Si nuk arrini te kuptoni qe vetëdija juaj civile ështe pothuajse e barabarte me atë te miut. Ku e gjeni kurajon te justifikoni këto mostra qe na qeverisin? Une e kuptoj qe kryebashkiakja e Durresit nuk ka asgje me pak se fëlliqësia njerëzore e Rames, Balles, Spiropalit, apo injoranca e Cakes , Shahinit por kjo nuk do te thote qe ne te mesohemi edhe me nje HALE tjeter…

 5. Ju erdhi fundi ashtu siq parashikohej o qelbesirat e tokes, o hajdut te pangopur, o llapaqener, jeni funderrina vete dhe mendoni se jemi si ju?ju jeni te mjer ne mendje pa le te tjerat mendoni se do lani mut me shurre ikni rrace anti njerezore.

 6. Po adminstratorja e njesise 3 ne Tirane qe u kap duke marr ndihmat e vjedhura nga shpia e kryetares se forumit te gruas te njesise 3 pse nuk largohet Apo shoqe e Klotilda Ferhati Turp te iki urgjent

 7. Cfare mundet qe te dije kjo anonime, pervec zanatit me te vjeter ne bote?! Cfare morali mund te rezatoje kjo simbol i minifundit?! Pse kerkoni qe te reflektoje njerzillik nje kafshe si kjo?! Kush i zgjedh dhe perzgjedh keto hica, nga c’ferr Dantesk dalin? O ZOT, shpetona nga kjo bela qe na ka zene frymen!

 8. Termeti fatjeqesiht dhe fatmiresisht i hapi mire petet e lakrorit bolsheviko-rilindas.
  Tani do tr shohim mire se kush do futur ne burg e kush jo!

 9. Përshtypja primare që del nga komentet më sipër, ku sharjet e fyerjet mund të kursehen, nëse ata që i artikulojnë duan të tregojnë se kanë vërtet dy pare mend më tepër se sa naiviteti i një papjekurie që ka thënë gjëra të vërteta në thelb (Po, ne të gjithë duhet të ndihemi të kënaqur që Zoti mbajti dorën tek numri 51 i viktimave!), është se nuk kanë lidhje fare me idenë më thelbësore të shkrimit:
  Përse iku Sako, nga naiviteti i saj, nga lojërat e pista që po luan ndoshta KM për të fshehur fajtorët shkaktarë të dëmit kolosal duke prishur godinat dhe bashkë me to gjurmët e krimit ndërtimor e institucional që duhet hetuar më parë nga prokuroria, apo nga ndonjë përpjekje – që shkrimi nuk e thotë fare – për t’i hapur me “lezet” (nëse ka vend të përdoret kjo fjalë) rrugën zgjedhjeve të reja, kur Shkodrës e Vorës i bashkohet edhe Durrësi, qyteti i dytë më i madh i vendit, pa kryetar të zgjedhur?

 10. 3 i iken si kriminele dhe njera minimalisht si debile. Tani cfare eshte njeri qe e rrethon veten me kriminele dhe debile?

 11. Valbona ishte me e mira e nder kryetaret e Bashkive dhe t ju vije keq qe iken, por me siguri nuk njihni te tjeret.
  E dyta , eshte thjeshte nje grua qe po vuan fatekeqesine e te mjereve , po dhe te familjes se saj dhe njekohesisht e lene mes zjarrrve.
  Kush nga ne zgjedh fjalet keto dite? Vetem ato qe kane trurin rrafsh.
  Mbase ka dash te falenderoje Zotin qe s ja rrafshoi qytetin? sidoqofte ne vend qe termeti t ju zbusi shpirtin e te kuptoni qe ne nje sek ikni , ju terbon me keq.
  Shifni pallatet e shtepine tuaj se se ka fajin valbona qe jemi te pasigurte dhe te pafuqishem dhe mjaft ju sulet njerzve si hiena , kuptohet njerzve te thjeshte se ato i hani kollaj

  1. Pse nuk i zgjodhi fjalet gabim ajo dhe te thoshte qe qeveria gaboi kur i la te futen neper pallate pas termetit te shtatorit? Pse nuk i zgjodhi fjalet gabim ajo dhe te thoshte qe nderhyerja e emergjencave civile duhej bere me pare, me mjete te dedikuara per keto situata? Pse nuk i zgjodhi fjalet gabim ajo dhe te shkonte kunder kryeministrit duke thene se pergjegjesit per keto pallate ne shtet dhe privat duhen denuar? Pse zgjodhi gabim pikerisht ato fjale qe benin propagande te trashe per qeverine? Problemi ishte pikerisht qe propaganda e saj ishte e trashe, bajate dhe c’njerezore duke demtuar me shume se ndrequr. Po te ishte efekti i termetit duhet te thoshte te verteten e tmerrshme qe e eshte arkivuar ne ate bashki. Ishte thjeshte efekti i budallallekut te paperziere me sofistimikimin rilindas.

  2. Te mirekuptoj dhe e besoj se ajo eshte nje njeri grua e mire . Kur shikon videon , e kupton qe eshte e sikletosur , e emocionuar dhe ndoshta nen presion . Ndonjehere njerezia e revoltuar dhe tejmbushur plot me mllef me Ramen e nxjerr dufin ne menyra te ndryshme . Mendoj se ndaj lapsusit te kesaj zonje ka verpuar ajo fjala e urte qe ” me te thatin digjet edhe i njomi ” . Xhesti qe beri me pas , domethene doreheqja , ja xeron lapsusin biles do te thoja qe i dha vlera zonjes ne fjale .

 12. Sa kohe harxhoni per te komentuar nje shkrim diletant alla salih me lapsin e shkullakut,shkoni ndihmoni hallexhit,beni thirrje qe shkullaku me sojin e vet te marin neper vilat e tyre banoret e termetit,beni thirrje qe salihu likja balliu noka lulzimja etj te lirojne nga nje vile nga kater qe kane ne pronsi dhe e fundit ne qoftese nuk I beni keto,vazhdoni me orgjite per fitoren qe arritet nga termeti

 13. Nuk eshte problemi Valbona Sako qe e vune kukull ne bashkine e Durresit.
  Gabimi i saj i vetem dhe sh i madh eshte qe si militante e verber e PS pranoi detyren de jure te kryetares se bashkise sepse de facto punen e bejne te tjere .

 14. Ai qe e ka marre detyren eshte mik i ngushte i Gjushit qe duhet te shkoje ne burg. Mos ka ndonje loje per te fshehur firmat dhe dokumentet e firmosura nga ai plehra.

 15. E kan menduar mire rama dhe gjushi , Durresi do rindertohet me fondet e BE dhe donavionet athere kush do ta beje rindertimin, rama me gjushin me grupin e oligarkeve , gjushi do shes betonin rama fondet , oligarket fitimin , mjere ky vend edhe kur lengon duan ta rjepin hajdutet e pa skrupullt.

 16. Thirrje per shpellkaret,shpellaret dallkautet,budallenjte qe kane dipllome,shurranjoset e salihut qe keni mare urdher nga njeriu qe kerkon gjak njelloj si nje vampir I filmave,largojuni ketyre komenteve qe vetem salihut I jepni kenaqesi dhe te gjithe atyre qe vazhdojne ti lepine bythen njeriut qe vodhi vrau kercenoje burgosi dogji media dhe nje fshat te tere,njeriut qe kenaqesi ka kur sheh njerez qe vuajne dhe ky eshte,qe mos qofte salih karaxhic berisha

 17. Jan dakort me disa komente ajo thjesht ishte kukull tani qe pritet (ndojne hetim) dhe ndrtimi i durrsit Te beje dyshja edi daku ndrtimet me klanin e tyre

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu