• |
ide | kryesore

Analiza/ “Marrëzitë apokaliptike të Metës” dhe kllouni që zgërdhihet mbi rrënoja

-Instant, Kryesore, Lajme

Tërmeti i 26 nëntorit nuk ishte një test për shëndetin mendor të Ilir Metës ashtu sikurse na u paraqit për muaj me radhë, por prova se rilindja e shtetit, jo vetëm ka dështuar, por gjithçka është në pikën më të errët. Si provë për këtë mund të merret paralajmërimi që kreu i shtetit i bëri kryeministit dhe institucioneve të tjera, për të parë gadishmërinë e vendit për të përballuar fatkeqësitë nayrore (letra e plotë poshtë).

Por çfarë ndodhi me ngritjen e këtij shqetësimi? Ashtu si çdo problem të madh, Rama e pa me syrin e një kllouni. Meqë ishe koha e sherrit për dekretimin e zgjedhjeve të 30 qershorit ai tha në një intervistë: “Meta e ka kollaj, nxjerr një dekret dhe e anullon tërmetin”. Në disa fjalime me radhë ai e trajtoi presidentin si një të luajtur mendsh, ashtu sikurse ia donte politika e ditës. Edhe me larg shkoi si gjithmonë Elisa Spiropali. Qesharake në kopjimet pa fantazi, sikurse di të jetë vetëm ajo, edhe Mamica e Skënderbeut iu lut baba Xhikes ta shtynte tërmetin me dekret (faksimile e statusit të saj poshtë).


Image

Pas nuk mbetën edhe kori i mediave pro qeveritare që shfrytëzuan një rast për t’u tallur me njeriun që po i krijonte shqetësime Ramës.
Pra i gjithë debati publik u zhvendos në hullinë “është çmendur apo jo Ilir Meta”; “A është mërrëzi të parashikosh tërmetet”; sikur halli më i madh të qe, nëse rilindja na kishte dhuruar me votat e saj, një president normal apo një të sëmurë mendërisht.

Por po ta lexosh sot pas në kohë, letra e presidentit nuk e ka fokusin as tek mbiemri apokaliptik as tek gjenialiteti për të parashikuar dridhjet sizmike të tokës. Ajo i kërkon qeverisë një gjë të thjeshtë: “A keni marrë masa për të përballuar fatkeqësitë natyrore?”. Ose sikurse thuhet shprehimisht në letër: “Cilat janë kapacitetet tona për përballimin dhe masat e marra nga ana juaj, nëse vendi ynë do të goditet nga një tërmet i përmasave të tilla? Çfarë masash janë marrë apo do të merren për të reaguar në kohë dhe për të minimizuar pasojat e mundshme në nivel qëndron dhe vendor? Nëse e gjykoni të domosdoshme, jam i gatshëm të mbledh Këshillin e Sigurisë Kombëtare menjëherë qoftë dhe vetëm për këtë çështje, pasi çdo nënvlerësim i situatës mund të jetë me pasoja tragjike për jetën e qytetarëve në radhë të parë”.

Madje presidenti këmbënguli tek kjo pjesë e mesazhit të tij edhe kur u pyet nga ato media që e kishin tallur për çmendurinë e tij (video poshtë).

Ashtu sikurse rezultoi në 26 nëntor, shteti i kllounit që jepte shfaqje në parlament për sëmundjen mendore të Metës, nuk kishte arritur të merrte asnjë masë. As njerëzit nuk ishin nxjerrë nga godinat që ishin krisur nga tërmeti i parë, edhe rezervat e shtetit ishin bosh sa arritëm në pikën që NATO-s t’i kërkonim çarçafë dhe jastëkë, edhe qentë që zbulojnë njerëzit në rrënoja i morëm borxh nga Kosova.

Në ditën e parë forcat tona të shpëtimit gërmonin me duar mbi gërmadha dhe ato nuk kishin asnjë pajisje për ditë të vështira. Si për ironi të fatit edhe qendrës sizmiologjike të Durrësit i ikën dritat, nuk kishte as gjenerator dhe nuk e regjistroi dot përmasën e fatkeqësisë.

Ky është shteti i rilindasve, të cilët kanë vetëm një meritë, që edhe kur të lënë të vdesësh, përpiqen të të bëjnë për të qeshur. Ashtu siç vepruan me talljen e Metës për tërmetin apokaliptik duke anashkaluar fare problemin real që ngrinte ai.

Prandaj sot pas fatkeqësisë ne këmi mësuar një gjë: Jo është apo s’është Ilir Meta me shëndet normal mendor, as nëse ka ai ndonjë dhunti hyjnore për të parashikuar atë që nuk e bën dot as shkenca, por se drejtohemi nga një tufë sharlatanësh karagjozë, të cilët e vetmja gjë që dinë të bëjnë është të zgërdhihen mbi rrënoja.

©Lapsi.al

39 Comments

 1. pa te na thot Meta kur do jen termetet e tjera. o lapsi, jeni komplet kazan, jeni te vetmit ne bote qe thoni qe termetet parashikohen. keni rrjedhur komplet si Meta. Meta ne vend te shkoj e te puth qen e mace, do ishte mir te shkepuste ndonje qindark nga parat e vjedhura per qytetaret ne nevoj si pasoj e termetit.

  1. Dolet ju kurvat e edrikarakurves? Sa lire eshisni bythen , jeni me poshte se prostitutat o felliqesira te payndyre .

   1. Cfar ke onte qifsha ropt ne pidh. Te shava nga babi? Mos u pergjigj me komenteve te mia se ta qi familjen suflake bythlwpires te

    1. Ju të hani mutin vetëm këtë e bëni mirë. të ishi aq trima nuk rini duke lëpirë mutin tim o parrazitë.

    2. o ju qifsha familjen , librin e shtepise dhe gjithe sojin e kurvave or kurve .
     nuk i ndaheni zanatit te te pareve ju kuvat .

     1. me ke e ke mor pall kari. ku e ke problemin o diare psiqike. o i semur, kush te nxorri nga rrenojat ty more krimb enverist, more 80-leksh, mor suflak. te qift shqupi listen e dasmes, farefis e familje, halabak pusetash, krimb bythe, mor pidhi.

  2. I dahsur komentues ‘i paemer’!
   Emrin-nofke s’ke ç’e do, si bastard tipik neokomunist qe je, madje edhe ne jeten reale rrezik e ke nderruar 3 a 4 here emrin, ashtu si edhe ata qe ke per model dhe u lepihesh.

   Ne te Lapsi mund te jemi kazan, po ju bolsheviket ramisto-puniste qe vetequheni ‘rilindas’ jeni ne fakt nje tufe ridhjeresish qe keni bere nje mut 10 here me te madh se qeverisja e Berishes.
   Ne te kundert nga Berisha gjithsesi, ju komunistet niper te Daje Spiros kerkoni te na e shisni mutin gjigand si nje torte dasme ku duhet te hame te gjithe!

   1. Te qifsha ty, bolshevik, rilindas, shqupist, e tifoza te tjer ca jeni. Me ju nuk flitet. Ju jeni te gjith o loqe o bythlepires, pavarsisht bythes qe lepini.

  3. Ju qofshi qe vazhdoni per kotheren e bukes te mbroni akoma rilindjen. Nje president qe drejton keshillin e sigurimit, sipas gjithe informacioneve qe ka nga shkencetare apo sherbime sekrete, ka gjithe te drejten te beje nje pyetje qeverise. Pyetja eshte , ta mban b,.., mor shtet prej letre. te perballosh nje katastrofe natyrore? Eshte cmendur apo jo presidenti, detyra e qeverise eshte te ktheje pergjigje. Ja mban b… te perballoje nje termet apo jo. Pergjigja e asaj bibes te min se mbrojtjes ishte “ mos na e qa hallin se e kemi cdo gje ne kontroll e moderne e shume te perparuar. ndersa pergjgja e palles Kryeminister ishte “ eja ta nxjerrim nje sekret shteteror , sic qe letra e presidentit,per tu tallur me presidentin qe te humbe ai ca pike ne publik pa ditur hajvani se vetem me kete akt ka rrezuar shtetin. Po ku di ai cfare eshte shteti. Ai drejton nje ojf ndertuesish dhe nje makineri propagande e genjeshtrash. 2. Dhe ra Termeti, ra dy here. I dha dhe nje shans te merrte nje mase me shume me termetin e pare. Cfare pame? Nje katastrofe me vete shteti. Llahtari me te ardh turp. Shkuan me vonese ne rrenoja. Shkuan police me pistolete ne fillim qe germonin me duar. Pastaj ca punetore me eskavator. Ca burra qe rrinin pa maske pa doreza pa kokore , te fyshkur, te lodhur te paditur qe mendoheshin para renojave tek degjonin ulerimat qe nuk i shpetonin dot. Diferenca u duk sa mberriten kosovaret. Le pastaj greket e rumunet. Kur pashe ne cfare katandie e ka shtetin ky – thashe , duhet te shkulen gazit keta evropianet qe pretendoi te hyje ne europe ky. Bente dhe si i qejfmbetur. Pika atij dhe ketij populli sufllaqesh bashke. 3. Post termet show. : nga ta nisesh? Nga perdorimi i te birit per nje histori te pavertete romance? Nga estrada e brockullat qe thote ngado qe shkon? Nga dalja me elvis nacin? Nga lepirja qe i ben vella erdoganit? Nga ta nisesh? Ju qofshi pra. Ju jeni ne fakt e keqja.jo Ai. Per shkakun e katundarise tuaj qe lepiheni e zvarriteni pas liderave provinciale e diktatore e sidomos deshtake joshtetare , nuk ben para ky vend. Hani sufllaqe tani.

 2. Termet parashikohen me muaj e me vite(sigurisht jo me ore e me date) Sizmologet ka 2-3 vjet qe e presin nje termet te tille ne adriatik.. Sepse termetet e fuqishem bien Periodikisht. Sigurisht qe nuk mund te lajmerosh popullsin qe ne harkun e 2-3viteve ne vazhdim pritet termet i fuqishem,,e rrini ne çader deri sa te bieri(sepse supozohet qe ndertesat duhet te jene rrezistente ne kete koh qe jetojme) Gabimi i sizmologeve ishte se menduan se ja hollen me 5.8 e Shtatorit.

 3. Meta ka filluar profesion tjeter ate te parashikuesit te termeteve,ore te flas dikush qe nuk ka qene ne poste shtetrore,mund te hahet,por ky mut maloku ka 20 vjet qe ka qene ne piramide,ky vete ka bere ndonje gje per te permisuar situaten e parashikimit te termeteve

 4. Ju te lapsit jeni aut fare. Ku do ti gjenin fondet per sigurimin e mjeteve per perballimin e emergjences.

  Ka prioritete Qeveria ,nuk do ju pyese ju si do i shpenzoje parate e taksapagusve shqipetare.

  Ajo mendon se prioritet eshte sigurimi i mjeteve te INUK e IKMT per shembjen e shtepive te qytetareve dhe

  e ka pais me se miri me fadroma, me matrapike,me personel me makina. Bile per tu siguruar atyre qetesi

  dhe relaks gjate ketij procesi ” human” i ka mbeshtetur e edhe me forca policie.

  Pastaj meqenese ky popull nuk qan asnjehere dhe ka rrezik tu thahen syte, eshte menduar qe

  nje pjese nga taksat e popullit te shpenzohet per sigurimin e sasive te medha te gazit lotsjelles per

  shtresat me ne nevoje si protestuesit apo femijet e banoreve qe u prishen banesat.

  Mjaftojne vetem keta dy shembuj qe ju te lapsit dhe sehirexhinjeve te tjere tu mbushet mendja (ne rast

  keni gje ne mend) se Qeveria Ril;indase po e ben diten nate se ku ti shpenzoj me me efikasitet taksat

  e gjobat e popullit punetor e liridashes shqipetar.

  Dhe sa per Meten ,nuk ka pse te mburret me paralajmerimin , se paralajmerimin se pari e beri Qeveria

  tek Unaza e Re. Ishte ajo zogu i furtunes ( zgalemi)

 5. ” drejtohemi nga një tufë sharlatanësh karagjozë, të cilët e vetmja gjë që dinë të bëjnë është të zgërdhihen mbi rrënoja ”

  Mbas kesaj perle nuk ke se ç’thua , vetem duhet nje meditim por meditim i gjate dhe i thelle nga çdo Shqiptare me dy pare mend ne koke . Nje meditim dhe nje MEA CULPA per çdonjerin prej nesh per gjendjen ku ndodhemi dhe per ti thene BOLL ME ketij sharlatanizmi dhe karagjozlleku polititk , BOLL ME padrejtesive , BOLL ME te keqes qe na ka kapluar prej 46 +30 vitesh . Sot eshte koha per ndyshim , per nje ndyshim rrenjesor dhe cilesor ne te gjitha kuptimet e saj .

 6. O Idiooooooot, Akoma nuk e kuptoni ju hale edhe pse janë 50 të vdekur e 1 miliardë dollar dëme.

  Vdekshi të gjithë ju me këtë tru idioti rilindas!

  Zoti ma plotësoftë dëshirën.!

  1. Sa loqe qe je o burr. Thua jan 50 te vdekur dhe uron vdekjen e gati gjysmes se shqiptareve. Shko mer loqe dil nga shpia e jeto icik se nuk eshte jeta vec politik.

     1. te qifsha trurin o suflake shqupi. te duket bota mavi o mavri. ik ore cop kari se un sjam tifoz si ty, as nuk paguhem si ty per te shrujk ketu, urith bodrumesh e varikars. a do me e zgjith ball per ball ket pun dhe jo si vrimacels pas komjuterit. hajt te ta shkerdhej gjitha grat e familjes e te fisit live po deshe. hajde takohemi kur te dush e si te dush, po nuk te bera te dhjesesh gjak fisqir e familjeqir. te qihet farefisi dhe familje nga mengjesi deri ne dark per nje cop suflake o mavri, o bythlepires profesionist. hajt me tako njeher personalisht po nuk ta qiva listen e dasmes. njeher ja kam gjet IP dhe adresen njerit ketu dhe ka dhjer gjak kur e kam kap personalisht. me thoshte te hengsha mutin 30 her ne minut. ishalla po ta gjej dhe ty more moterqir.

 7. Pse nuk flet ajo Spiropjerdhja per ate akt tragjikomok qe beri pe termetet.
  Skenderbeu varfer te kishte 5 miln $ do kishte ngritur nje perandori ne kembe.
  Po ku ti gjente ai doganat.

 8. sI DO QE TERMETI BEN PUNEN E TIJE, POR AI PARALAJMERIM I mETES, JO SI FALLXHI, APO PARASHIKUES, POR MBAS 21 SHTATORIT, TE ATIJ TERMETI QE LA PASOJA, TE CILAT AS U PREKEN E AS U MORE NDONJE MASE PER SIGURINE E BANESAVE TE DEMTUARA, POR, FJALA ESHTE QE KY PUSHTET, PER KESI RASTESH NUK KA AS MJETE E AS NJEREZ TE PERGATITUR. pRA, KUR KJO QEVERI , KA RRITUR NE MENYRE TE NDJESHME ORGANIKAT POLICESKE, E ME ZYRTARE PROPAGANDISTE, E JO POPULLORE NE SHERBIMET QE DUHET TE BEJNE SIPAS DETYRES, VEPROJNE NE KUNDERSHTIM ME PARATE QE U VIDHEN POPULLIT. pRA,,,,KU VENE TAKSAT QE DUHET TE SHKOJNE NE SHERBIM TE POPULLIT?KETA JANE RILINDASIT E PASUESIT E RRACES SE KUQE TE KRIMINELEVE QE NA DREJTIJNE KETE PUSHTE, eKANE MENDJEN VETEM TE MASHTROJNE E TE VJEDHIN.

 9. Edhe kjo na duhet, tani qe eshte dhe ne largim si president ju shtua dhe nje tjeter detyre e rendesishme: Kryeastrologu i shtetit(qe shoqerohet me shtese page).Nuk e di a i ben gjithe keto detyra si KRYE/komandant/gjykates/astrolog/hajdut/kushtetues/bandit etj KRYE qe i ka me bollek.Tani jemi te qeta se ka kush na ruan nga termetet dhe cunami.

 10. Qe nga sot, njerezit nuk duhet te shqetesohen fare. Spiropali i ka ulur traun e doganes dhe veshtire se mund te kaloje me, por edhe nqs kalon, termeti do urdherohet te ndaloje nga gjenerali i dorehequr Lleshaj, i cili me nje “Stop” te forte e ndalon termetin sapo te arrije t’ia hedhe doganieres Spiropali. Nese prape termeti nuk do ndalet sepse mendon se ate nuk mund ta urdheroje nje gjeneral i dorehequr, atehere z. Lleshaj do leshoje gazin serb dhe do e detyroje te terhiqet. Me Spiropalin, Llesajn dhe dy Erjonet mund te fleme te qete. Km nuk ka rrezik sepse per momentin eshte jashte shtetit

 11. Gjindje budallenjsh. Ketu sikur 20 termete te bien kjo gjindje te njejten gje do te bej. Mashtrim, hipokrizi, hajdutllek, perversllek, gangsterllek, etj
  Ne kete vend e meritojne te jetojne vetem qent dhe macet edhe zogjte.

 12. Shpellkaret e kane braktisur salihun dhe lulune dhe kane filluar te lepijne para mbrapa liken malok per malok nuk ndryshon shume,vazhdoni bythlepirjen,por mos harroni dhe lulzimen se eshte i merzitur se salihu i tha ta heq partine po shkove te rama

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu