• |
ide | kryesore

Tërmeti/ Rama flet pas takimeve në Londër, jep dhe një mesazh për kreun e PD (VIDEO)

Arkiva, Lajme, Të fundit

Samitin e NATO-s në Londër, kryeministri Edi Rama tha se e ka shfrytëzuar për të kërkuar ndihmë konkrete për vendin pas situatës që ka krijuar tërmeti i fortë i 26 nëntorit. 

Për mua ky ishte objektivi kryesor i gjithë këtij samiti dhe u ndjeva i inkurajuar nga fakti që të gjithë ishin jo vetëm në dijeni por edhe të intresuar të dinin më shumë.
Bëra bisedë të gjatë me presidentin e Francës, kancelaren, kryeministrin e Hollandës dhe sërë liderësh të tjerë, kryeministrja e Danimarkës ka qenë jashtëzakonisht e përfshire dhe e interesuar, kryeministri Conte, i Kanadasë, Erdogan, me presidentin Trump kemifolur, qëllimi është të orgaanizojmë një konference të madhe donatorësh. Reagimet e para kanë pozitive por do punojmë intensivisht”.


I pyetur nëse ka folur për integrimin në këtë takim, Rama u përgjigj si më poshtë:

Fokusi ka qenë në këtë temë, ka pasur edhe elementë të tjerë në bisedë për ecurinë e procesit të brendshëm në BE, si do shkojë diskutimi mbi dokumentin e paraqitur nga Franca për ndryshim të metodologjisë, por kam qenë i fokuduar tek kjo cështje, por vendi do vazhdojë të bëjë të njëjtat gjëra edhe sikur të ishin hapur negociatat. Përtej dallimeve e kundërshtive në procesin e negociatave Evropa është e bashkuar në mbështetje të shqiptarëve. Ju kemi vënë në dispozicion dokumente, infiornacioni në Bruksel ka arritur, se kemi parë shumë ndihmë”.

I pyetur se çfarë nënkupton thirrja për bashkêpunim ndaj Lulzim Bashës, kryeministri Rama tha:

Gjene me normale ne bote, ska asnje sens qe të vazhdoje historia me deklarata ne distancë kur ne të gjithë jemi jo vetëm të goditur nga e njëjta tragjedi por nga ana tjetër të gjithë jemi në në nevojë për të ndërtuar catinë e një shtëpie më të madhe se shtëpia e politikës, që është shtëpia e Shqipërisë”. 

5 Comments

  1. ky do te thote qe e kane begenisur..ne fakt askush nuk “ja vari”..Sa i perket “thirrjes”, Basha ben mire te te rrije larg..Ti deshe te kisha Timonin vetem, apo tani do qe te tjeret te mbajne pergjegjesite e qelbesirave qe ke bere…Je ne fund te karieres tende..

  2. Me nje fjale rrenacaku paska mbledhin te gjithe kryeministrat e presidentet dhe per problemet globale dhe te termetit sgqiptar e nga ky takim l kane dhene noc rrokun. Nxirrni le kete qe ke vjedh doç i doçerve.

  3. BE-ja ka disktuar ecurine e brendeshme ne pranine e nje qe nuk eshte ne BE, dhe pikerisht me ty?!

    Pastaj Opozita te ndihmoje per ngritjen e Çatise… Qe ti faturosh vjedhjen apo mos-nisjen e hetimeve???

    Mashtrusi qin nenen e vet per bixhoz, ja ky je ti

  4. Ej po vetem 15miljon euro komisjoni evrojpjan? Une dhe Rama kujtuam se do na japin nja 500 miljon Euro..tani do e shohim bythen ngushte nga do ti gjejme 1 miljarde leke qe nga duhen…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu