• |
ide | kryesore

Makron propozon konferencë për të mbledhur ndihma për Shqipërinë

-Instant, Të fundit

Presidenti francez Emmanuel Makron ka propozuar organizimin e një konference ndërkombëtare për të ndihmuar Shqipërinë në përballimin e dëmeve të tërmetit të 26 nëntorit, si pasojë e së cilit humbën jetën 51 persona dhe humbën shtëpitë mijëra të tjerë.

Gazeta franceze “Le Figaro” shkruan se pas Samitit të NATO-s në Londër, presidenti Makron deklaroi:


“Ne kemi nevojë për një konferencë solidariteti me Shqipërinë. Kjo konferencë, të cilën mund ta organizojë Franca, synon të mobilizojë si partnerë publikë dhe privatë për të organizuar rindërtimin pas tërmetit që la rreth 5 mijë njerëz të pastrehë.”

Kryeministri Rama, i pranishëm në Samitin e NATO-s tha se ka biseduar me liderët e Europës në Samitin e NATO-s, për gjendjen e krijuar pas tërmetit të 26 nëntorit dhe i ka kërkuar atyre ndihmë.

5 Comments

 1. funds donated after the haiti earthquake:

  United States 1,177,401,659
  Canada 163,038,795
  European Commission 159,730,384
  Allocation of funds from Red Cross / Red Crescent 86,481,683
  Spain 72,277,006
  Japan 71,664,000
  Saudi Arabia 50,000,000
  United States 41,268,315
  Central Emergency Response Fund (CERF) 38,506,425
  Sweden 37,351,986
  France 36,136,891
  Germany 33,999,292
  United Kingdom 33,272,548
  Norway 31,875,024
  Brazil 28,784,328
  Denmark 26,584,971
  Netherlands 22,045,134
  Italy 21,180,161
  China 13,976,315
  Switzerland 13,719,899
  Australia 12,913,876
  Russian Federation 10,900,000
  Mexico 10,505,384
  Sweden 9,999,997
  Belgium 9,986,956
  Finland 8,243,388
  United Kingdom 8,086,517
  Japan 7,159,000
  Canada 6,815,969
  Thailand 6,752,381

  only 15 million for Albania?

  1. Kampion ne solidaritet per termetin qe ra, ne vendin tone, eshte aleati yne strategjik, SHBA, e cila ka vendosur qe per familjet e mbetura jashte, me banesa te shkateruara, do te dyfishoje numrin e grupeve te deshmitareve te jahovait, si ndihme do te dergoje me shume fletepalosje mbi jahovain. Faleminderit per ndihmen e pakursyer dhene shqiptareve ne keto 30-vite.

 2. Kampion ne solidaritet per termetin qe ra, ne vendin tone, eshte aleati yne strategjik, SHBA, e cila ka vendosur qe per familjet e mbetura jashte, me banesa te shkateruara, do te dyfishoje numrin e grupeve te deshmitareve te jahovait, si ndihme do te dergoje me shume fletepalosje mbi jahovain. Faleminderit per ndihmen e pakursyer dhene shqiptareve ne keto 30-vite.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu