• |
ide | kryesore

Tërmeti/ ‘Pasojat janë shumë më të mëdha, mbi 10 mijë njerëz mbetën pa strehë’

Arkiva, Lajme, Të fundit

Pasojat e tërmetit në Shqipëri janë shumë më të mëdha nga sa ishte menduar. Kështu shkruajnë mediat austriake, duke iu referuar Kryqit të Kuq.


“Së paku 10 mijë njerëz kanë mbetur pa shtëpi dhe mbi 6500 banesa janë dëmtuar,” tha Juergen Hoegl nga Organizata e Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës.


Sipas tij, për të ndihmuar familjet në nevojë është planifikuar një pagesë prej 90 eurosh në muaj për 600 familje.

Përveç kësaj, Kryqi i Kuq ka ofruar edhe gjeneratorë, pako higjienike, batanike dhe shtretër kampi në Shqipëri.

3 Comments

  1. Ne Cairo ne termetin e fundit ne mos gaboj me 7.000.000 banore kane mbetur te pastreh 50.000 persona. Ketu pervec 10.000 te termetit i shtojme 10.000 te pastreh te 30 viteve te fundit te rrumpallhanes se qeverive sidomos kesaj te fundit dhe ekuacionin mund ta zgjidh vetem Enshtein qe me siguri do na conte ne …..???? Zgjidheni vete vendin per qefin tuaj …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu