• |
ide | kryesore

Berisha me akuzë të fortë: Viktimat e tërmetit vrasje shtetërore

Arkiva, Lajme, Të fundit
Sipas Sali Berishës, një pjesë e viktimave të tërmetit të 26 nëntorit duhet te trajtohen si vrasje shtetërore. Ai akuzon qeverinë, që nuk mori masa për nxjerrjen forcërisht të tyre nga shtëpitë që ishin të pabanueshme që pas tërmetit të 21 shtatorit.
Në Facebook, Berisha shkruan se “Ne rast se autoritetet zyrtare qe inspektuan keto pallate ne Thumane dhe Durres nuk do te nenvleftesonin demtimin ne strukture, te shkaktuar nga termeti, banoret me detyrim do te ishin zhvendosur ne vendsterhime te tjera dhe do te ishin gjalle sot. Pra ata de fakto vertet vdiqen nga termeti i 26 nentorit por kjo ishte nje vdekje e paralajmeruar per sa kohe nuk u larguan forcerisht nga pallatet e tyre te bera te pabanueshme me 22 shtator”. 
Postimi i Berishës

Viktimat e Thumanes dhe disa nga te Durresit mund te ishin te gjalle!
Ato jane vrasje shteterore, pa dashje apo pa qellim dhe duhet te trajtohen te tilla.

Te dashur miq, termeti i 26 nentorit u parapri nga nje termet prej 5,6 te shkalles richter me qender ne te njejten zone dhe thellesi. Termeti i 22 shtatorit u shoqerua me demtim te shkalleve te ndryshme te 1528 objekteve, shkaterroi plotesisht 50 banesa dhe demtoi dukshem 160 pallate etj etj ne Durres, Kruje dhe Tirane. 


Nder ndertesat e demtuara ne menyre serioze dhe qe ishin raportuar si te pabanueshme nga banoret e tyre ishin edhe dy pallatet qe i moren jeten 22 banorve nen rrenojat e tyre por me siguri edhe te pallateve dhe banesave ne Durres.

Ne rast se autoritetet zyrtare qe inspektuan keto pallate ne Thumane dhe Durres nuk do te nenvleftesonin demtimin ne strukture, te shkaktuar nga termeti, banoret me detyrim do te ishin zhvendosur ne vendsterhime te tjera dhe do te ishin gjalle sot. Pra ata de fakto vertet vdiqen nga termeti i 26 nentorit por kjo ishte nje vdekje e paralajmeruar per sa kohe nuk u larguan forcerisht nga pallatet e tyre te bera te pabanueshme me 22 shtator. Per rrjedhoje kemi te bejme me nje vrasje shteterore, natyrisht jo e qellimte por detyrimi i shtetit ndaj familjeve te ketyre viktimave ka rregulla te tjera dhe eshte demshperblim i plote sikunder pergjegjesia e atyre qe u treguan indiferent ne detyre ne rastin konkret eshte personale dhe direkte.

Pikerisht per te fshehur gjurmet, provat e ketij krimi shteteror Edvin Mafia emeroi Çuçin e tij, ministrin e Familjes shef te gjendjes se jashtezakonshme nje rast unik ne historine e botes qe nje minister bujqesie emerohet ne nje detyre te tille. Ky i fundit, ne misionin e tij familjar, ne nje akt te paster kriminal oret e para te dites se pare te punes shembi ne kundershtim flagrant me ligjin dy pallatet prova te gjalla te krimit shteteror ne Thumane dhe pallatin nen hetim ne Durres etj etj. Nderkohe shpresat per nje hetim te ndershem me Edvinin, krye kreu i meduzes, jane zero.

Ndaj duke denuar me ashpersine me te madhe qendrimin kriminal ndaj pasojave te termetit te 22 shtatorit 2019 dhe veprimet kriminale te zhdukjes se proave te krimit nga Edvin Mafia dhe Çuçi i tij dhe duke patur parasysh faktin se mafia veten nuk e heton kurre, bej thirrje per nje hetim te ndershem te pavarur nderkombetar te ketij krimi te shemtuar qe kushtoi dhjetra jete dhe qe rendon e do rendoje ne ndergjegjen e çdo shqitari. sb

16 Comments

 1. bobobo doli ky ndotja, mortja harroi Gerdecin ku kishte pergjegjesi personale bashk me cunin. Ik o mortje se nuk shifesh me ti, gerdall plak i lig e i keq ne shpirt. ik o mortje se ke ndertuar gjith karrieren tende me vrasje shteterore e me urrejtje e percarje nder shqiptar. o ore qelbs se nuk eshte se je ti me i mir se rama. kak ai, mut ti.

  1. Po pra e njejta gje me Gerdecin eshte. Edhe Luli po silet si Rama pas gerdecit. Qe mafia nuk heton vetveten eshte fakt.

 2. Po Gerdeci, 4 ne bulevard ,Azem Hzjdari,Haklajt ,Remziu,Olldashi,Trebicka deshmimtar i Gerdecit e shume te tjere kush i vrau?

 3. Po vrasjet e 21 Janarit te cilat jane te filmuara ku demostruesit vriten pa asnje arsye madje edhe te qellimta jane apo nuk jane shteterore o ndyresire e kombit?

 4. Dilni o shpellkaret e salihut mbrojeni dumbaben apo tani ju duket me interesant like floriri stalin xixa faxi ziguri juri llumi miu kiu o bythlepirsa salihu ju therret gerdecin e dogji te gjalle ne mes te dites,o salih por ti mor pusht more vendim per ti larguar qe ne 2010 pse nuk i largove ti more kelyshi i karaxhicit

 5. Te gjithe e kta me siper hane mut kot, e nuk dîné ç’thone!Nuk e ben para ja e piset mendjen por, ndegjegja, kur kjo nuk egziston, mbaron llogjika…ka vdekur!

 6. Ky qe i di te gjitha, a mund te thote edhe diten kur do te vdese. Gjynah, ky vend ra ne dore te fshatareve dhe evgjiterve

 7. 6 vjet .Te gjitha denoncimet qe Ka ber kan dal Te verteta Te gjithe e kujtoin Te nesrmen e shperthimit ne gerdec Ku rama i rrau krate Sales. 2 21 janarin ai qe beri vrasjet e dekoroi rama e beri k.bashkie 3 ka 6 vjet qe rama bene çfare i eshte fashur me prokuror e gjukats (U kujtohet saimiri.. tahiri) si sillej me keta. Pse nuke e denoi Te tjerat jane sallat rilindje si ha me njeri. Boollll.genjyet

 8. Po ok O Sale se harrove kur komandoje ti na kishte ardhe Baltà deri ne gju. Ik O Sale leje politiken dhe Merru me niperit e mbesat shfrytzo kohen qe té ja ngelur ok bon punen e gjyshit taní boll mi se je bo i neveritshem

  1. Tani na ka ardhur muti deri ne gju o Maria. Te gjitha kanalet e ujrave te zeza Rama i derdhi ne parlament dhe ti nuk e ndjen eren o Maria. Ti qofsh o Maria

 9. TE GJITHE JENI KURVA . E KTHYET KETE VEND NE BORDELLHANE . SHQIPTAR ,REVOLUCION REVOLUCION REVOLUCION NESE DONI TE SHIHNI TE ARDHME ME TE MIRE , NDRYSHE ULNI KOKAT DHE HIQNI BREKET QE KETA TE MOS LODHEN FARE .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu