• |
ide | kryesore

Flet Erdogan: E ngremë Shqipërinë në këmbë pas tërmetit

Lajme, Të fundit

Kryeministri i vendit Edi Rama ka publikuar në “Facebook” një video, ku shfaqet presidenti turk Erdogan në një fjalim, duke u shprehur se Turqia do të bëjë aq sa të mundet për të ndihmuar Shqipërinë pas pasojave të tërmetit.

Në videon e publikuar nga Rama, Erdogan thotë mes tjerash: “Po të bashkojmë fuqitë, ne e ngremë Shqipërinë në këmbë”. Erdogan shpesh iu referohet shqiptarëve si vëllezër, ndërsa thotë se dy vendet tona janë mike.


“Konferenca Islamike ka 50 anëtarë. Ne po të kapemi dorë për dore, po të bashkojmë fuqitë, nuk ka rëndësi sasia, shumë apo pak, ne e ngremë Shqipërinë në këmbë. Kuptohet që dëshirat janë të mira. Por dëshirat po të mbeten vetëm fjalë fluturojnë. Mjalti po nuk hyri në gojë, nuk ëmbëlsohet goja. Ky mjaltë duhet ngrënë, ose ta ndajmë edhe me vëllezërit tanë këtë mjaltë.

Ne këtë duhet të bëjmë, të ndajmë mjaltin së bashku. Bota Islamike është ajo që do ta hedhë hapin më të rëndësishëm. Ne si Turqi po punojmë, por e dimë që nuk është e mjaftueshme. Ne do punojmë, do të vazhdojmë. Zoti Kryeministër i ka dërguar letra dhe kërkesa shumë vendeve. Shpresojmë të marrin përgjigje pozitive këto kërkesa, sepse ne e kemi ndjerë dhimbjen e këtij tërmeti vite më parë në Turqi”, – thotë mes të tjerash Erdogan.

25 Comments

 1. Miku i mire, njihet ne dite te veshtire. Po “aleati strategjik, sh.b.a”, a ka ndermende qe te ndihmoj? Jo per gje, po ne ishim gati qe te pranonim armet kimike, te Asadit, kemi pritur ne kampe, rreth 3000 terrorist iranian, kur ndodhin fatkeqesi natyrore, ne sh.b.a, mafiozo-qeveritaret tane, vrapojne per te dhuruar me dhjetra milion $, mire xhixha nuk japin, te pakten te na sjellin ca fletepalosje te jahovait, ne forme ruli, se ashtu jane me te vlefshme per personat qe flene jashte, ne cadrat e shperndara per viktimat e termetit.

 2. Nderro emrin e anetes vurja fatma thuaj ta mbaj picken te rruar kristaqin quaje habip keshtu do te ndihmoj drugani o zorr e gjat me mut

 3. Ky qeka qe e rruka per shqiperine… S ka shqiptar te na doje sa ky… Vari ramen gjith ps-pd-lsi. Pse kaq te marum keta tanet…

 4. E dëgjova Ramën në komferencën e shtypit pas takimit me Erdoganin, që në monologun e tij hipokrit, tju jepte turqve leksione për kuranin.
  Nuk ka asgjë të keqe sigurisht që të respektosh njëlloj të gjitha besimet fetare, apo qoftë të shfrytëzosh faktin që një pjese e madhe e shqiptarëve kanë përkatësi myslimane, gjë që mund të na bëjë që vendet e konferencës islamike, një pjesë e të cilave shumë të pasur, ti shtojnë ndihmat për Shqipërinë.
  Ajo që e bën hipokrite, dashurinë e madhe të Ramës për Erdoganin e leksionet e tij për kuranin, a mos është se ai e ka ndjerë që vendet europiane e kanë humbur besimin tek qeverisja e tij, e nëse kanë ndërmend të ndihmojne Shqipërinë, ndihmat do ti monitorojnë vetë, e jo tja dhurojnë qeverisë.
  Ndërkaq është fakt i njohur që BE përgjithësisht, e ka humbur besimin tek modeli autokrat i qeverisjes së Erdoggnit, e duke parë flirtet e Ramës me te, proçesi i integrimit europian të Shqipërisë rrezik ti largohemi më shumë ?
  Të mos harojmë edhe një fakt tjetër.
  Turqia e Erdoganit po tregohet e zellëshme me lidhjet e saj me qeverinë ruse të Putinit e ndërkaq nuk është e rastit se Turqia po bën investime të mëdha edhe në Serbi.
  Për mendimin tim, sikur qeveria shqiptare të krijonte një urë besimi e miqeësie qoftë edhe me Hollandën, një nga vendet më të pasura të Europës, ndonëse jo në numurin e fuqive të mëdha, do të mund të merte ndihma të mjaftueshme për rindërtimet pas tërmetir, edhe vetëm prej saj, të pa kushtëzuara veç me luftën kundër trafikut të drogës.Shqiptarëve të dalë nga një diktaturë e egër disa dekadash, nuk ka sepse ti interesojnë aleanca me modele qeverishë autokratike, por janë të urritur për modele të konsoliduara të demokracisë perëndimore.
  Vërtetë Shqipëria ka një popullsi të vogël të varfër prej 2,5 milionë, por mepasuri natyrore të mëdha, e me gjithë shqiptarët në Ballkan, emigrantët që e kalojnë një milionshin e gjithë diasporën me origjinë shqiptare, qoftë edhe të Turqisë, përbëjnë dhjetë fishin e popullsisë aktuale rezidente në Shqipëri.
  Tërmeti dëshmoi që ndryshe nga mosbesimi ndaj qeverisë shqiptare, miliona shqiptarë janë të gatshëm të ndihmojnë të rindërtohen jo vetëm disa mijra ndërtesa banimi, por edhe të rindërtohen plotësisht disa qytete të dëmtuara nga tërmeti, njëlloj siç bënë izraelitët me vendin e tyre.

  1. Po ta kesh vene re, nuk eshte se nuk i duam ne vendet perendimore dhe ‘perendimin’, por jane keto vende qe nuk denjojne ta trajtojne shqiperine me dinjitet sic e trajton erdoani. I paske rene pak gjate dhe ke folur per nje gje qe nuk e ka aspak ne dore shqiperia. Edhe kur ishte berisha ne pushtet, qe ka nje krupe ndaj turqise, vendet e evropes perendimore njelloj u sollen sa i perket perafrimit me shqiperine. Pse dhe si rregullohet kjo eshte teme tjeter, por dyshoj se ne kete situate populizmi dhe ksenofobie qe po perjeton evropa perendimore mund te kete vend per miqesi me te thelle me shqiperine e shqiptaret. Shkurt muhabeti, sado te flirtosh 100 vjet, duhen dy veta per tango, dhe ne me syte andej gjithe kohes por ky ketej na paska me qejf.
   Plus dhe dicka tjeter, flirtime turqine nuk do te thote se ti i largohesh frances, por franca te shtyn ty qe te biesh edhe ne krahet e rusise.po shyqyr qe xhaxhi semi lejon paren turke dhe jo ruse

  1. Po c te keqe ka mer katnar me msu arabisht. Po ku ke qene noj her me evrop ti me keto mendime qe paske. Ti qeke per me siberi

 5. Ore ky rama kk pse e mban koken ul para ketyne kurse kur vjen ne tiron shnderrohet ne arrogantin me te madh. Pse s i ngre kembet para ktyre ky …. Katnari katnar ngelet . s o pune zanoti e shkolle…

 6. Dhite e zgjebosura me bishtat perpjete. A thu se kane bere perpjekje te admirueshme ne ” shtet” formimin e vet per te qene qenie njerzore ne radhe te pare e pastaj njerez dinjitoz. Shqiptaret qe vjedhin drogojne mashtrojne marrin pengje per leke e prostituojne edhe motrat e tyre…. shesin dhe moral .

 7. Ja nje shanc per ErdoganIN e Turqin te rris influencen mbi ShQIPNIN; mbi popullaten e cila sdo e harroj kurr ket xhest e do ti jet mirnjohese…Si ishte vesh ky lypcari hajdut me poture si aladini apo me kostum?

  1. Une shqipen e shkruaj me mire se ty, por buken e perdhunuesit 500-vjecar nuk e ha kurre. Kam cipe e nuk e sheh historine e vendit tim as per qindarka e as per miliarda. Turku nuk eshte vellai im. Erdogani eshte nje diktator qe adhuron ata qe na mbajten ne zgjedhe. Do bejme prap gabimin e stergjysheve dhe do shesim identitetin per ca perfitime meskine? Turp te te vije o injorant. Me mire ufot se krimbat e Azise.

 8. Po presim Vatikanin qe ti mbledhe katoliket dhe te na japin ca pare borxh ne kembim shqiperine.Skenderbeu vdiq duke luftuar per Venedikun por asnje katolik i europes nuk erdhi ne shqiperi per ta mbrojtur nga turqit.Ndihmat islamike shoqerohen me ndertime xhamish qe dmth psh per cdo 100 shtepi duhet nje xhami.Pra si te thuash e duam ndihmen pa xhami,por nuk ti jep njeri .Kisha Orthodokse psh dha ca pjata supe dhe fletushka dhe fjalime .I zoti e nxjerr gomarin nga balta.

  1. E paske lexuar historine si ne kohe te Merhumit.. Nuk e more vesh se Skenderbeu me parate e Vatikanit luftoi 25 vite?? Nese do te kthehesh ne vend aktiv islamik….grykesia e politikaneve po na con pre e pocaqise boterore..parate seri tani mjaftojne e teperojne per ata qe jane pa shtepi..

 9. Ta boft Zoti Hallall vellai i madh. Si gjithmon je gjindur shqiptareve ne ditet me te veshtira e jo si perendimoret qe ato pak qe japin po vete i marin.

 10. Gjithe jeten me miell hua. Nuk bohet hajer pa punu. Edhe ndihmat e gjithe botes nuk i dalin hajduterise. Duhet nderruar truri i prishur. Feleminderi turqise. Te gjithe kombet kane vjedhur tjetrin por nje dite hoqen dore dhe filluan punen dhe puna vjen me dije dhe ndershmeri. Termeti nuk te ben me te ndershem. Duhet nje termet shpirteror dhe mendor.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu