• |
ide | kryesore

Lubonja: Rama po bën spektakël me tërmetin

Lajme, Të fundit

Analisti Fatos Lubonja thotë se kryeministri Edi Rama në vend që të bëjë punën dhe të zgjidhë hallin e njerëzve del në televizor dhe luan rolin e njeriut të shumë-pushtetshëm duke bërë njëherësh rolin e kryeministrit, shefit të emergjencave civile, por edhe kryetarin e bashkisë. Lubonja komentoi edhe mbledhjen e sotme të Komitetit Kombëtar të Rindërtimit, ndërsa e cilësoi atë si një “show” të radhës nga shefi i qeverisë.

“Sot pashë mbledhjen e Këshillit të Rindërtimit. Unë dua që ata të takohen, të flasin aty edhe për gjëra që mund të mos i thonë publikisht, sepse mund të ngjallin panik. Por, të gjithë dalin aty e duket sikur po qajnë hallet tona. Kjo është propagandë, është një pjesë kjo kuptohet.


Ç’është më e shëmtuar nga kjo propagandë, është që ky kryeministër që po bën këtë punë shkon nëpër shtëpi dhe u thotë njerëzve: “mbylleni një çikë këtë televizionin, se është si të kesh shejtanin në shtëpi”. Tani, kush është shejtani, ne apo kryeministri që del “non stop” dhe ne që dalim pak.

Kjo do të thotë që “unë nuk dua të dëgjoj të vërtetën. Nuk dua të dëgjoj shumë gjëra që s’më pëlqejnë mua, dhe këtë duam të më shikojnë vetëm mua”. Atëherë nuk është shejtani, po është engjëlli që del ai në televizor. Ne kemi nevojë për sa më shumë zëra dhe sa më shumë kontribute në këtë situatë. Demokracia do të thotë pushtet i popullit.

Ka armiq të tjerë, grupime që fajësohen nga kryeministri, KÇK psh, ka njëfarë të drejte Rama?
Problemi është se kush është KÇK, nëse KÇK janë të gjithë përveç meje dhe të mive, atëherë ky është problem. Fillimisht e ka përdorur për gjykatat. Unë po iu them juve këtë. Këtu nuk duhet të na mbulojnë sytë me këtë propagandën e mbledhjeve, ku na flasim edhe me kuranin, edhe me biblën, na flet kryeministri.

Këtu duhet të ketë shumë faktorë, dhe për fakt të keq, kryeministri ka zaptuar skenën. Ky bën edhe shefin e emergjencave, shefin e rindërtimit, shefit të mbledhjes së ndihmave, edhe kryetarin e bashkisë. E pe si i tha kryetarit të bashkisë: “Lyej shkallën”.

Sa i funksionon atij kjo gjë, sepse juve iu mërzit kjo gjë? Do ta kishte shumë më të lehtë ta nxirrte Haki Cakon, i funksionon diçka me sa duket?

Tani secili ka gjykimin e vet. Unë nuk mund të jem në mendjen e shqiptarëve. Shqiptarët nuk janë aq budallenj, për të kuptuar se këtu kemi të bëjmë me një “one man shoë”. Tërmeti tregoi se Rama nuk e ka bërë mirë punën. Nëse shqiptarët, siç thoni ju, qenkan aq budallenj dhe nuk e kuptojnë, që ky po tallet, atëherë është fatkeqësi. Njerëzit manipulohen.

Aty kishte marrë edhe ekspertë, pashë edhe Luljeta Bozon, sepse për mendimin tim nuk ka pse t’i bëjë ato koopertura se flet gjëra të mençura atje, të qarta, që qëndrojnë dhe nuk ka pse të bëhet përgjegjëse për një dështim të radhës. Qeveria është pasqyrë e popullit, por mund të bëhet që edhe populli mund të jetë pasqyrë e qeverisë. Në rastin konkret, ky na ka mësuar si të gënjejmë, të mashtrojmë dhe të manipulojmë ndërkombëtarët” – tha Lubonja.

20 Comments

 1. O Toso po ti ke rjedh me lal. Ska pse te vije keq kur njerezit mbyllin TV apo ndrojne stacionin per ty e fytyra si puna jote.
  E verteta ne TV thote Tosi qe u qi ne bythe me Bechetin per nji pjate groshe.
  Ju vetem te verteten nuk thoni. Ose sepse nuk doni, ose sepse jeni te trashe dhe nuk e kuptoni.

  1. ” Rama po ben spektakel me termetin””’

   Kurse ti o Lubonja po ben ‘spektakel me Ramen’.
   Keta te ashtuquajtur analista nuk jane gje tejtever vecse ‘agjitatore’ ose ‘propagnadues ‘ te nje filozofie krejtesisht te majte , sepse nuk kane jetuar kurre ne nje shoqeri kapitaliste te vertete.

   Gati te gjithe bertasin ‘ TE VERE DORE SHTETI ‘ . ‘ TE ANULOHEN KONCENSJONET DHE TE NDERTOHEN PALLATET E SHEMBURA’.

   Keto jane teza krejtesisht komuniste.
   O anal-ista , jemi ne kapitalizem ku si prona ashtu dhe risku mbi te eshte privat.
   Duhet dhe nje gjenerate tjeter ta kuptojme qe jetojme ( ose pretendojme ) se jetojme ne kapitalizem.

   1. po mor bythlepires i rames se ka edhe shtet social dhe fond per emergjenca per familjet ne nevoje me te ardhura modeste. Te njejten gje ulerisnit edhe ju kur mbytej Shkodra. Tani na flisni per shtet qe s ka lidhje me emergjencat e veta. Po c mund te ngjase me e rende se kaq. Po rruga e kombit a u ndertua me fonde shteterore? Perse ju fal nje privati qe e miremban cope cope qe bllokohet sa here bie debore e ka ngrica? Perse nuk hartuat nje plan emergjence ku te figuronte edhe sigurimi i prones ne raste fatkeqsish. Dhe a ka shuma ne dispozicion nje kompani sigurimi kur nje qytet i tere mund te rrafshohet?

 2. Nuk paguan shteti thote. Keni degjuar. Hemmmmm. Po cfare eshte shteti?! Kompania private e KM te radhes ?! Jo de jo. Shteti eshte nje organizem te cilet Ne populli me kushtetute kemi deleguar pushtetin tone ne menyre qe te mireqeverisemi. Ndaj dhe kemi vendosur nje sistem me zgjedhje. Ndaj dhe paguajme taksa e tatime. Qe Shteti te na sherbeje. Ky vertete qe mesues vizatimi eshte dhe normal qe nga pikpamja e intelektit eshte i manget. Sidomos ne punet e kuptimit te shtetit dhe popullit. Por mos na beje budalla. Ore te dale ndonje qe merr vesh nga ligji, si z. Ngjela e te lektoje zoterine apo qeverine. Se nga sa duket as qe e kane haberin pse ekziston qeveria ne nje shtet demokratik.

 3. Shejtani je ti o lubonje te ngrente tenja e u zhduksh nga faqa e dheut nje ore e me pare . Ti qe hiqesh si disident por qe dole nga blloku more horr.
  Mos dil me neper ekrane se vetem neveri te ngjall.

 4. Ne rrjesht per 1 te gjithe sharesit online me pagese te Surrelsit!!! Komente idiote dhe gjuhe e vaket e pa argumenta!! Ju shperlaft muti juve, se me taksat tona paguheni! E kuptoni jemi vendi unik ne bote qe paguajme shares/mbrojtes online te zullumeve te qeverise!!!

 5. Tek ne ska pas asnje dite demokraci deri me sot , nese e perdorim kete shprehje atehere muund te themi me plot goje
  po pati demokraci por vetem per pjesen me te erret te komunizmit gjakatar! Ata vertet po e shijojne deri ne fund demokracine!
  Qofshin te mallkuar brez pas brezii!

 6. Lubonja je njeriu me demokrat por varet si e kuptojne injorantet qe mezi mbushin barkun me buke te vjedhur nga taksat to tona dhe na bejn moral me ket gerdallen gomar plak Edvin drogen, ky maskara injorant km pa shkoll nje hajdut ordiner, rrugaq, llapaqen i pa ngopur, shpifes i pa pare , legen qe ne ven qe te ju heqi dhimjen nga kjo tragjedi vetem sa ua shton ky injorant mashtrues ordiner, hajdut i pa par, gjobe venes, ryshfetgji, njeri qe futi ne mode llapaqenerin, super shpifes, imoralitetin ne maximum, edukaten njerezore dhe prinderore zero ose minus ne c do aspekt, keqe qeverisjen me ata min lolo qe edhe kur je ne banjo te neverisin ti degjosh ose ti shohesh, s ja vlen te zgjatesh dhe te humbasesh per ket funderrin kafsherore, dhe mos ja degjofshin as emrin as mbiemrin ketije plehu qe qelbi gjith boten me marrezit e tije.

 7. Ja kubeshte faji evropes. Lejon qe injoranca te hapet vetem e vetem qe te shantazhoje nepermjet injorances ne demokraci. Keta urrejne ameriken me kish e me shpirt por juk e thone. Njelloje si edi rama. O lubonja mos u merr me kete popull. Evropa eshte dordolece e oligarkeve dhe krenohet me kete gje, po te perdor sic po perdorin luljeta bozon dhe te tjere.

 8. Ju harroni fuqine e monopolit te medias ne bashkpunim me sigurimsat. Evropa e di mire kete gje dhe ka shume info, por mesa duket kaosi dhe status quo i edi rames paska qene plani i saj.

  1. Te ka rene bytha rehat o ropqir. Se kur e ngeijkm ne zerin ti nuk degniheshe mesigurinje nga ata qe thone ske shqiptar qe mos jet i zhyt nllum. Tqifsha rracen

 9. Kush harxhon kohe me Lubonjen ketu, po ju them qe eshte vecse nje maskara! Lubonja jua ka fajet, mor te neperkembur? Po na tall KM e neperkemb gjithe diten, ju merreni me Lubonjen. Te kishim edhe ca me shume si Lubonja, ndoshta balanconin kete budallallekun tuaj… Po nuk meritoni me shume se Rama, mire e keni dhe e gezofshi!

 10. Kush flet mir per ket km kurv dhe per ata qe e ndjekin pas ket te pa ditur, eshte me keq se nje kalama qe i gjori i ka prinderit pijanec dhe se vet shkon neper kosha mbeturi ash per te ju dergu buke femijeve te tjere pasi prindrit i ka si ky qeveriu kurv dhe ju kurvet e ndiqni nga pas.

 11. Plotesisht dakort me Aulonen.

  Fatkeqesisht, nje pjese e mire e shqiptareve eshte frikacake dhe pa integritet, adhurojne liderin, babain e kombit. Pjesa qe mbetet eshte bythelepirese dhe oportuniste.

 12. Ju sharësit me pagesë të Lubonjës, ju rekomandoj të lexoni rezolutën e Unionit ndërkombëtar demokratik (IDU) për krizën politike në Shqipëri.
  Rezoluta në 7 pikat e saj të para, kritikon ashpër këtë qeveri për të cilën ju keni marë përsipër të bëni rolin e qenit që leh për padronin.
  Në pikën e tetë, haptazi mbështet opozitën shqiptare.
  Rezoluta nuk ka përfshirë ngjarjen tronditëse të tërmetit të 26 nëntorit, e që ja zbuloi tërë abuzimet kësaj qeverie e qeverive të mëparëshme.
  E tani të hidhemi tek Lubonja.
  Ka në publiçistikën e Lubonjës edhe arsyetime që nuk qëndrojnë , kur ai analizon problemet politike me mendësi afër ideollogjisë marksiste, e në kësij rastesh edhe unë si një qytetar , kam shfaqur një mendim ndryshe nga ai.
  Ka në publiçistikën e Lubonjës, edhe përgjithësime subjektive teorike, që nuk ju përgjigjen fakteve të aktualitetit.
  Po ku e shihni në këtë shkrim të tij, motivin për ta sharë e ofenduar ?
  Ka përshkruar qëndrimin e kryeministrit me rastin e ngjarjes së tërmetit, si qëndrimin e një njeriu të çoroditur e të papërgjegjshëm , që kujton se në Shqipëri të gjithë qytetarët pa përjashtim, janë njerëz të dorës së dytë e ai na qenka më i zgjuari, më i dituri e më kompetenti në çdo fushë.
  Ai nuk pranon asnjë mendim tjetër veç mendimit të tij e bile edhe me ata që vetë i ka përzgjedhur si bashkëpuntorë të afërt, sillet në mënyrë harbute.
  Lubonja as ka pasur e as ka në dorë qeverisjen e Shqipërisë. Ai ka të drejtën të shfaqë mendimin e tij si një e drejtë e garantuarpër një shtet ligjor demokratik.
  Është fakt që Rama nuk ka guxuar asnjëherë të ballafaqohet në ndonjë polemikë publike me Lubonjën.
  Përse ?
  Sepse me Lubonjën e intelektuale të tjerë si ai, llafollogjia e tij shterpë, apo harbutëria në komunikim me qytetarët e thjeshtë, nuk pi ujë.
  Pashë këtu që dikush vlerësonte Ngjelën si një politikan e “analist” model që duhet vlerësuar.
  Ngjela është po aq bosh si intelektual sa Rama, e është një megalloman (që i pëlqen vetja) edhe më i madh se Rama. Ai bile është edhe më arrogant se Rama kur ju drejtohet edhe kolegëve të tij juristë duke ju tundur gishtin me kërcënim :
  “Ju lutem zonjë, qepeni gojën e më dëgjoni vetëm se çfarë them unë se unë jam …..profesionist” ?????
  Për fat të keq në Shqipëri si në shumë vende të prapambetura në kulturën demokratike, ka shumë njerëz që i shohin si idhuj megallomanët, e çdo veprim apo mënyrë arrogante komunikimi e tyre ju duke si aftësi gjenialiteti

 13. Ju shpellkaret e salihut ne mbrojtje te tosit cfare hipokrizie,i modhi Q.Mulleti ka thene,shpellkaret ne qytet Kombi ne Rrezik

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu