• |
ide | kryesore

Tërmet 4.5 rihter në Itali, plasariten ndërtesat

Arkiva, Lajme, Të fundit

Një seri tërmetesh, me magnitudë 4,5 gradë , u regjistruan në Mugello në Scarperia dhe San Piero, në provincën e Firences. Instituti Kombëtar i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë tha së lëkundjet ndodhën në një thellësi prej 9 kilometrash. Dëme janë raportuar në disa ndërtesa në komunat e zonës. Në Borgo San Lorenzo shkollat u mbyllën.

Shkollat u mbyllën gjithashtu në Barberino del Mugello, Scarperia, Vernio, Marradi dhe Viçhio, duke përfshirë edhe çerdhet komunale.


Ndërkohë, për të lejuar kontrollet teknike në sigurinë e linjave, trafiku hekurudhor në nyjen e Firences u pezullua. Trenat me shpejtësi të lartë midis Firences dhe Bolonjës janë gjithashtu të bllokuara, përveç trafikut rajonal.

Shumë njerëz që lanë shtëpitë dhe dolën në rrugë u strehuan në makina për t’u mbrojtur nga shiu. “Tronditja me madhësi 4,5 ishte me të vërtetë e frikshme,” tha kryetari i Skarperia San Piero, Federico Ignesti.

Tronditja ishte mjaft e gjatë, sidomos të parat, objektet në një supermarket kanë rënë përtokë,” tha Filippo Carlà Campa, kryetari i komunës së Viçhio. Në zonë këtë vit shënohet 100 vjetori i tërmetit që shkatërroi Mugello-n në 1919″./tgcom

4 Comments

 1. Ju te lapsit mos ju ndani ketij lajmit,na thoni sa me shume info sa peme rane,sa pllaka u thyen,xhama sa u thyen,mos harroni

 2. Më ka rastisur të vizitoj disa komuna të Toskanës ku është ndjerë ky tërmet që vërteton thënjet e sizmollogëve që Mesdheu gjendet në një periudhë të tronditjeve sizmike.
  Qytezat janë të ndërtuara kryesisht në kodra me një dëndësi të madhe ndërtimesh shumë të vjetra e me vlera të mëdha historike kulturore.
  Në Itali zonat më të rrezikuara nga lëkundjet sizmike janë konsideruar ato të provincave qëndrore e jugore e këto lëkundje ndonëse me 4.5 ballë në këtë provincë veriore. duhet të shërbejnë si një sinjal edhe për tërmete në gjithë Ballkanin e gadishullin Apenin.
  Shtoj se duke pranuar këtë realitet, nuk do të thotë të përhapet panik, por që duhet të shtohen përgatitjet për ti përballuar tërmetet,
  Sa është e rrezikëshme përhapja e panikut, duke e tepruar me këtë rrezik, duhet që ne shqiptarët që ndodhemi në këtë zonë, të përgatitemi për të papriturat e tërmeteve që janë të pa parashikushme se ku mund të ndodhin..

 3. Ne jemi një grup mbështetës financiar që merret me financat ndërkombëtare për çdo sasi instrumentesh bankare. Shërbimet tona janë të shpejta dhe të besueshme. huatë janë
  miratuar brenda 24-48 orësh nga aplikimi i suksesshëm. Ne ofrojmë kredi nga një
  varg minimale prej 2,000 dollarë deri në maksimum 50 milion dollarë me një normë interesi të përballueshëm prej 3% dhe kredi
  kohëzgjatja nga 1 deri në 25 vjet për të shlyer kredinë. Qëllimi i grupit Avant është të sigurojë Shërbime të shkëlqyera financiare profesionale për ju.
  Nëse keni nevojë për hua bëni mirë të na kontaktoni.

  Na dërgoni me email përmes: av_ant(at)outlook.com
  Na dërgoni me email përmes; avants.loan(at)gmail.com
  Whatsapp +1 (409) 2062954
  Të fala
  Grupi Avant

 4. Ne jemi një grup mbështetës financiar që merret me financat ndërkombëtare për çdo sasi instrumentesh bankare. Shërbimet tona janë të shpejta dhe të besueshme. huatë janë
  miratuar brenda 24-48 orësh nga aplikimi i suksesshëm. Ne ofrojmë kredi nga një
  varg minimale prej 2,000 dollarë deri në maksimum 50 milion dollarë me një normë interesi të përballueshëm prej 3% dhe kredi
  kohëzgjatja nga 1 deri në 25 vjet për të shlyer kredinë. Qëllimi i grupit Avant është të sigurojë Shërbime të shkëlqyera financiare profesionale për ju.
  Nëse keni nevojë për hua bëni mirë të na kontaktoni.

  Na dërgoni me email përmes: av_ant(at)outlook(dot)com
  Na dërgoni me email përmes; avants.loan(at)gmail(dot)com
  Whatsapp +1 (409) 2062954
  Të fala
  Grupi Avant

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu