• |
ide | kryesore

Ambasadori i BE-së dhe SHBA në zyrën e kryeprokurorit të ri

Arkiva, Lajme, Të fundit

Ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri, Luigi Soreca së bashku me të ngarkuarën me punë të SHBA-ve, Leyla Moses-Ones kanë takuar kryeprokurorin e Përgjithshëm të Sapozgjedhur, Olsian Çelën.

Me anë të një statusi në Twitter, Soreca ka bërë me dije se gjatë takimit janë diskutuar përparsitë në punën e tij. Sipas Sorecës, zgjedhja e Çelës në krye të Prokurorisë së Përgjithshme është një hap me rëndë për reformën në Drejtësi.


“Së bashku me Leyla Ones sot takova Prokurorin e Përgjithshëm të sapozgjedhur Olsian Cela. Ne diskutuam përparësitë kryesore të zyrës së tij të re, përfshirë rolin kryesor të hetimeve financiare proaktive, veprimin e zyrave të prokurorisë në pas tërmetit, si dhe fazën kalimtare drejt krijimit të SPAK. Zgjedhja e Z.Çela paraqet një hap tjetër të rëndësishëm përpara në zbatimin e reformës në drejtësi, e cila është një përparësi kryesore për Shqipërinë në rrugën e saj të integrimit në Bashkimit Europian,”– shkruan Soreca.

Më 5 dhjetor, Kuvendi i Shqipërisë zgjodhi Olsian Çelën si kryeprokrurin e ri të vendit. Çela, i njohur gjithashtu si prokurori i dosjeve të nxehta, ka marrë 101 vota pro, ndërsa dy kandidatet e tjera Fatjona Memçaj dhe paraardhësja e tij Arta Marku morën së bashku 19 vota në favor.

12 Comments

 1. Mbyteni fukarain dhe te dobtin sic keni bere gjithmon. Se ne jemi amerika dhe mbrapa vec mbrapa na vjen dhe story. Sojsezer.

  1. O pall kari e keqja te vjen nga bashkimi evropian. Ata jane terhiq e mos keput. Thone nuk hyjme ne punet e brendshme shqiptare nderkohe vlahutin perfiton. Pse kujton se ka ven ursulen, nje komuniste e qelbur, ne krye te evropes ajo merkel lindorja ? Sepse eshte ne te njejtin plan me ramen. Ti mbyll gojen nkerzve qe kane ngritur zerin dhe qe akoma i perdorin medemek bashkpunim midis te gjithve per tu solidarizuar, ne fakt vetem per te mbajtur pushtetin. Dhe cfare ben gjeja pare ? Kapen opoziten qe e drejton nje sperm e deshtuar.

   1. Ne fakt opozita po ndjek planin e rames. Tani eshte koha per permiresim se gabimet i beme. Nderkohe qe basha u ça duke thene eshte emergjence. Te qifsha bashkimkm evropian, prandaj e ka te veshtire trump te nderhyje ne shqiperi sepse keta thone “kjjt i plasi kari i zevendesojme me te tjere keta qe ngriten zerin dhe prej te cileve shpetuam bythen tone”. Keta e urrejne demokracine, i komandon sorosi ne menyre indirekte….harruat qe tha “per mua do flas vet hisotoria mbasi te vdes”. Keta jane te lojtur edhe ne fakt shihet edhe tek brezat qe po vijne. Megjithese ata do jene te gjithe nxenes sorosian. Heil merkel dhe bashkimi evropian, nje tuf komunistash dhe fashistash qe mbajn ere pordhave te tyre.

 2. Per fat te keq kombi yne mbart shume funderina te ndyra.
  Ate qe ka bere Amerika per Shqiperine se ka bere asnje vend tjeter ne bote ne tere historine tone, dhe per kete duhet te ndihemi me fat dhe te privilegjuar. Nderkohe qe kur ata perpiqen te na bejne shtet ne portale te ketij niveli lexon komente kriminale qe me teper se sa jane idiote jane te qellimte.

 3. Rrofte sh.b.a, aleati strategjik, mikja e madhe e popullit shqiptar, fanar ndricues buze Atlantikut. thotë:

  Sec kishte ardhur sot nje ndihmese e ndihmesit te sekretarit te shtetit dhe keta funderinat ketu, qe sh.b.a i ka pergjedhur dhe na i ka imponuar me dhune mbikrye, vrap nga mbrapa. Tha se: “ne i qendrojme perkrah Shqiperise” e mbrockulla te tjera, nese me te vertete u besoni fjaleve qe thoni, na beni vetem nje te mire te vetme (pas gjithe menxyrave qe na keni bere keto 30 vite), na ktheni parate e korrupsionit te fshehura ne bankat dhe parajsat fiskale, te sh.b.a, mos thoni se nuk i gjeni dot sepse sic ka thene nje ish-sekretar i juaj i shtetit, “keta jane bira kurvash por jane bira kurvash tane”, qe ju i keni sjellur ne pushtet, per te vjedhur dhe perdorur Shqiperine sebashku, ju i keni te skeduar dhe i shantazhoni me dosjet e tyre te korrupsionit.

 4. delja i rilindjes mundesh te thuash çfar biseduan me kryeprokurorin histori peshku i madh a i vogel e ka mar persiper ta mbaj kjo zyrtarja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu