• |
ide | kryesore

Çështja Florenzi, Fonseca, e ardhmja dhe zgjedhjet delikate: naiviteti i fëmijëve zë ngushtë Zaniolo e Mkhitaryan

Sport

Roma kërkon kualifikimin në Europa League, por e merr me sportivitet, aq sa Nikolo Zaniolo, Mirko Antonucci dhe Henrik Mkhitaryan janë takuar me fëmijët e dy famullive në Itali, në një iniciativë të rëndësishme për t’i afruar tifozët e vegjël me botën e futbollit duke i mësuar vlerat e sportit dhe respektin reciprok. Lojtarët, pasi kanë firmosur shumë autografe dhe kanë bërë po aq selfie, i janë përgjigjur pyetjeve të tifozëve të vegjël.

– Kush është më i shpejti në skuadër?
Mkhitaryan: “Për mua këta të dy (Antonucci dhe Zaniolo)”
Antonuçi: “Cluivert”
Zaniolo: “Cluivert dhe Under”


– Si ja arrini të bëni kaq shumë gola?
Mkhitaryan: “Golin nuk e shënon vetëm një, është e gjithë skuadra që punon për golin”.
Antonuçi: “Nevojitet të besohet gjithmonë”
Zaniolo: “Ndonjëherë është fakt, tjera është pikturë, mjafton të bësh golin”

– Kur e konsideroni të lartë vlerën e kartonit tuaj?
Mkhitaryan: “Gjërat e bukura nuk kanë një vlerë”
Antonuçi: “Unë do t’i jepja vetes më shumë se Zaniolo, 5 milion dhe një”
Zaniolo: “Nuk jemi ne që vlerësojmë, janë trajnerët dhe drejtuesi. Ndaj them 5 milion”.
– Si mund të jesh kaq i mirë?
Mkhitaryan: “Ju duhet të besoni në veten tuaj dhe të punoni gjithmonë çdo ditë”
Antonucci: “Kurrë nuk pushon së punuari”
Zaniolo: “Ne gjithmonë përmirësohemi në stërvitje, na ndihmon shumë”

– Pse nuk luan Florenzi?
Mkhitaryan: “Çdo lojtar do të donte të luante përgjithmonë. Ndonjëherë duhet të pushojmë”
Antonucci: “Koha e tij do të vijë. Ne nuk jemi ata që bëjmë zgjedhjet ”
Zaniolo: “Ata janë zgjedhjet e trajnerit, nëse ai nuk e bën, ai do të ketë arsyet e tij”

– Lojtari juaj i preferuar?
Mkhitaryan: “Zidane”
Antonucci: “Neymar”
Zaniolo: “Kaka. Numri im i fanellës është frymëzuar nga ai”

– Sa e bukur është të luash në stadiumin “Olimpico”?
Mkhitaryan: “Është bukur të shohësh një stadium të plotë. Është si një teatër kur është plot, nëse ka tifozë është më mirë ”
Antonucci: “Është gjëja më e mirë që mund të ndodhë me një lojtar”
Zaniolo: “Luajtja në Olimpico është një emocion i papërshkrueshëm që ka çdo djalë. Nuk do ta harroj kurrë dygolëshin me Porto ”

– Çfarë keni dashur të bëni kur ishit fëmijë? Për kë brohoritnit?
Mkhitaryan: “Unë bëja tifo për Arsenal, por tani jam roman”
Antonucci: “Kam ëndërruar ta bëj këtë. Kur të ndaloni të ëndërroni do të keni humbur një pjesë prej vetes. Unë gjithmonë kam mbështetur Romën ”
Zaniolo: “Si fëmijë kam menduar për t’u argëtuar dhe kjo është gjithçka. Në karrierën time kam pasur më shumë zhgënjime, se sa gëzime, por gjithmonë duhet të besojmë në to. Si fëmijë kam simpatizuar me Juve, tani mbështes Romën ”

– Si është të luash kundër Messit?
Mkhitaryan: “Kam luajtur në Kamp Nou dhe kundër Messit, ai është një i huaj. Ishte e vështirë për mua të përballesha, por ishte edhe e vështirë për Barçën kur erdhi në Olimpiko ”
Antonucci: “Asnjëherë nuk kam luajtur kundër tij. Të luash në Olimpico është kënaqësia më e madhe që mund të kesh”.
Zaniolo: “Asnjëherë nuk kam luajtur me Barcelonën. Të mbush krenarina juaj për të luajtur në Olimpico. Falënderoj fansat që po na mbështesin ”

– A do ta ndryshonit ekipin sot?
Zaniolo: “Tani për tani jam mirë këtu dhe nuk shoh pse ndryshoj”

– Pse zgjodhët Romën?
Mkhitaryan: “Unë nuk e kuptova kontekstin para se të vija këtu. Jam shumë krenar që jam pjesë e saj ”

– Si do të ndiheshit nëse do të duhej të largoheshit nga Roma?
Zaniolo: “Do të isha shumë e trishtuar, sepse është një qytet dhe një shoqëri që më ka dhënë aq shumë. Tani nuk dua të mendoj për këtë, jam i lumtur këtu “.

– Për Fonsekën.
Zaniolo: “Ai është një trajner i shkëlqyeshëm, ai është i drejtpërdrejtë dhe i thotë gjërat në fytyrë. Është trajneri i duhur për ne ”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu