• |
ide | kryesore

FOTO/ Miliona britanikë ende në radhë për të votuar, vendi mban frymën

Lajme, Të fundit

Pjesëmarrje tepër e lartë në zgjedhjet e parakohshme të kësaj të enjteje në Britaninë e Madhe. Sipas “The Sun” janë ende miliona britanikë që po mbajnë radhë për të heshtur votën e tyre në këto zgjedhje që për shumë janë konsideruar një referendum për BREXIT.


Radhë të gjata të njerëzve që presin për të votuar para qendrave të votimit ka në gjithë vendin. Qendrat e votimit mbyllen në 22.00 me orën lokale dhe janë të shumtë ata që kërkojnë të thonë fjalën e tyre duke sfiduar temperaturat e ulëta.


Një dalje e tillë në votime nuk ishte parë prej dekadash shkruan “The Sun” Analistët thonë se ky masivitet mund t’i shkaktojë probleme nxitësit të këtyre zgjedhjeve, kryeministrit konservator Boris Johnson i cili mbështet daljen e vendit nga BE, me apo pa marrëveshje.

Edhe Daily Mail shkruan se pjesëmarrja e lartë ndihmon kauzën e qëndrimit në BE, që edhe pse jo zyrtarisht mbështetet nga partitë opozitare, laburistët dhe liberaldemokratët. Gjithsesi sondazhet para zgjedhjeve nxjerrin në krye konservatorët e Johnson me 44%, që megjithatë pritet të mos e arrijë shumicën prej 325 deputetësh për të formuar i vetëm qeverinë. Analistët janë skeptikë se këto zgjedhje do t’i japin fund paqartësive për BREXIT-in. ©LAPSI.al

 Huge queues have been forming outside a polling station in Islington tonight  Queues were seen snaking outside polling stations in South London this morning  Brits waited patiently to have their say in the marginal London constituency of Battersea  Voters queue up to cast their vote in Putney, Justine Greening's former seat  Voter turnout could play a decisive role in today's result  Voters queue up in Ancoats, Manchester, to have their say  Concern over voter turnout in a December election seemed overplayed, as lengthy queues in Balham, South London, seemed to indicate

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu