• |
ide | kryesore

Merkel shpallet gruaja më e fuqishme në botë

Paparazzi, Slider

Gruaja e hekurt nuk mposhtet. Kancelarja gjermane është emëruar për herë të nëntë gruaja më e fuqishme në botë. Për të nëntin vit Merkel është renditur e pra në listën e 100 grave më të fuqishme për këtë vit.

Merkel është prezente në këtë listë 14 herë në historinë 16 vjeçare të listës që revista Forbes bën çdo vit.


Pas saj renditet Christine Lagarde drejtorja e Bankës Qendrore Evropiane dhe e treta Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi. E katërta renditet Ursula Von Der Leyen presidente e Komisionit Europian. Ndërsa e pesta është Mary Barra, CEO e General Motors

Këtë vit në listë janë emrat e 100 grave të famshme në 6 kategori – 31 në biznes, 17 në teknologji, 12 në financë, 14 në media dhe argëtim, 22 në politikë, 4 në filantropi.

Së bashku ata kontrollojnë ose ndikojnë më shumë se 2.3 trilion dollarë në të ardhura dhe mbikëqyrin afro 6.5 milion punonjës.

Për këtë renditje Forbes ka si kriter matës: Paratë, median, impaktin dhe sferën e influencës.

3 Comments

  1. Shpresone me shpirt e me zemer qe 2020 te te marr jeten moj qelbesire. Ty dhe sidomos perkrahesve te tu ata jane per tu varur me koke poshte.

  2. Kjo qe hoqi mundesine qe trump te kishte vertet nje mundesi influence ne shqiperi. Keta jsne nazist, vetem te vjedhin e kane mendjen dhe pastaj te thone bashkouno qe te kapesh dy grosh.

  3. Kjo qe hoqi mundesine qe trump te kishte vertet nje mundesi influence ne shqiperi. Keta jane nazist, vetem te vjedhin e kane mendjen dhe pastaj te thone bashkpuno qe te kapesh dy grosh.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu