• |
ide | kryesore

35 organizata botërore kundër projektit të Ramës për mediat

-Instant, Kryesore

Një grup prej 35 organizatash nga vende të ndryshme të botës, 34 prej të cilave janë pjesë e “Platformës së Solidaritetit” i bashkohen deklaratës së organizatave shqiptare të medias dhe Komitetit Shqiptar të Helsinkit, duke i bërë thirrje qeverisë shqiptare të tërheqë paketën ligjore anti-shpifje që i është propozuar Kuvendit dhe në rast mostërheqje, i bëjnë thirrje Kuvendit ta rrëzojë atë menjëherë.

“Organizatat nënshkruese nënvijëzojnë se dy projektligjet e paketës kundër shpifjes i japin Autoritetit të Mediave Shqiptare dhe Autoritetit të Komunikimeve Postare dhe elektronike kompetenca kuasi-gjyqësore për të sanksionuar mediat, ndërsa këto organe administrative, megjithëse të pavarur nga përcaktimi në ligj, nuk japin garanci funksionale për të vepruar në mënyrë të pavarur në praktikë, ashtu si  gjykatat,” nënvizon deklarata.


Pjesë e organizatave nënshkruese janë 10 Komitete Helsinki me reputacion të lartë dhe veprimtari të spikatur për mbrojtjen e të drejtave dhe lirive të njeriut, në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar dhe që e kane qendrën e veprimtarisë së tyre në Hollandë, Norvegji, Serbi, Maqedoni, Bullgari, Armeni, Poloni, Greqi, etj.

Përveç mbështetjes fuqimisht të argumentave të paraqitura më herët nga organizatat shqiptare të medias dhe Komiteti Shqiptar i Helsinkit, Rrjeti “Platforma Solidaritetit” vendos theksin tek fakti që kjo paketë ligjore nuk përputhjet me angazhimet që Shqipëria ka ndërmarrë në kuadër të kryesimit të OSBE-së dhe në mënyrë të veçantë me nevojën për siguri dhe stabilitet, prosperitet të shtetasve të vendeve tona.

35 organizatat vendosin theksin se, në kryesimin e OSBE-së Shqipëria duhet të jetë një model për vendet e tjera që zbatojnë angazhimet në kuadër të OSBE-së, sa i takon respektimit të medias së lirë.

BIRN

30 Comments

 1. Kur ju mediat e pavarura nga paraja e piset ruso-serbo-greke te mos shpifni si keni bere per 20 vjet,te beni dhe ju transparencen financiare,te deklaroni pagat sigurimet pastaj folim per lirine,keto kreret e ketyre shoqatave pse nuk folen nje here per evazionin qe bejne duke mos paguar sigurimet per gazetaret dhe punonjesit e tyre,filloni rregullimin nga vetja pastaj kerkoni nga qeveria,por ju jeni te zhytur ne llumin qe ju krijoje likja e salihu prej 30 vjetesh

   1. Ti edi prej surreli dukesh qe ke ngrene mut se i ke akoma buzet te perlyera . Qellimisht nuk i fshin buzet qe te lavderohesh se ke ngrene “mjalte”( mut )njeriu.

  1. Nxirre mamin nga shpella
   Nxirre mamin nga shpella
   Nxirre mamin nga shpellaaaaaaa
   ….qe motra te kete rast!
   Daran daran daran……..

 2. Ky. Psikopati pagon nje ushtri qe kujdesen vetem per imazhin e tija me kujtoin qe motin qe i thoshin març nga ditet tona dhe ky nxjerr disa njers Te para pregatitur qe jan pa buk pa shtepi pa pun dhe e perqafoin i thon pa ty jeta nuk do kishte kupetim

 3. Qe nxirni kete njeri shpifarak mer jahu po ky esht monster i cili ne kopshtin e egersirave po te ishte do e kishin eleminuar brenda sec pasi qelb gjith dynjan, mbani mend ky ftyre muti ky do ber bloc ne qdo ekran ndryshe s ka ilaq qe te ben te flesh gjum

 4. Orob qire i pa emer media ndoshta -shpif-por keta qe mbron ti o moter dhe grua qire -MASHTROJNE-bejne show-televizive me fatkeqesite e te tjereve ,tjetersojne ralitetin e jeteses te ketij populli ,gllaberojne pronat e te tjereve ,jane lidhur me kriminele ,hajdute dhe trafikante .jane futur teresisht ne batakun e krimit.

 5. O kina popullore vendos ca fjale nga te tuat,mos kopjo salihun lulune monen liken dhe qim peken o te qifshin fisin kina popullore

 6. OSBE eshte organizat qe mbron dhe shtypin e lire, nese babloku KARIzmatik nuk zbaton direktivat e osbe ti hiqet e drejta e drejtimit te saj pasi nuk ka cfare tu tregoj vendeve te BE ne lidhje me demokracin . Me mire nje media e keqe se pa media fare , ne e kemi provu kur kemi qene me media ne doren e udheheqjes, pra e kemi provu diktaturen, pse e kerkojm perseri?????.

 7. Ti paske lindur tamom ne shpellat e vucidolit,ti i do mediat e kohen se gazidedes qe me urdher te salihut e dogjen,ti i do mediat qe te shkruajn fjale te bukura per salihun tend o rrace omgj

 8. ky komunisti fitoi ju vazhdoni beni ham ham. keshtu funksionon komunizmi promovo njehere te trashet se te zgjuarit dhe punetoret nuk kane te drejta ta shijojne jeten. vdekje amerikes !!!!

 9. E çë pastaj? “Qente le te lehin, karvani ecen perpara”, shrehja famoze e Hoxhes qe e ka bere te veten edhe Rama

  1. kur them fitoi nuk e kam fjalen qe mund te largohet nga politika ( edhe pse e shoh te pamundur, max do kthehet prap ), e kam fjalen qe ky e beri jeten si ti tekej dhe regjimi i tij u instalua ne shoqeri ( do apo nuk do lulzim trim brim basha me te tjere )

   1. dhe maximumi qe mund te beje basha tani eshte te bej njelloje si rama, po jo kaq rende….e di si do e beje, prap duke i ra mqaf profesionistave, nqs rama ja uli steken profesionistave ky trim brim lulzim e vulos ( jo ” do te ” , mos i mashtroni njerzit, tju rroje sorosi ). rrim e mbajme me dore

 10. Sipas Komenteve te disa njerezve ketu paketa Ani-Shpifje nuk duhet miratuar nga kuvendi ne menyre qe Berisha –Basha – Meta- Monika dhe sahalepiresit qe ju vijne pas atyre se bashku me mediat qe financohen nga keta lugeter duhet te nxjerrin perdit “mut ” nga goja dhe te mos mbajne asnje pergjegjesi.

  1. ik o parazit merr rogen se na eshte nxir jeta, pritem deri sa te beheshit ju me kollare dhe tani na beni gjithollogun, fisqira. te qifsha ty ramen evropen e gjith llojin tuaj komunist ne gen

  2. ti qenke kunder fjales se lire ne internet, imagjino tjeter. a mer ju qifsha ropt, perfitoni se eshte populli i vuajtur ndiqni tezen e sorosit “behuni kurban”… ne fakt kete teze po bene edhe evropa po promovon kujt ti teket kari dhe si ti teket kari.

   1. ne fakt nuk po luajne karten e “fjales se lire”, ne te vertet vet e kane shkaktuar, tani thone bashke do ecim gjate se do e formomje sebashku…kjo eshte merkeli lindorja e famshem social demokrate qe njehere i hapi rrugen edi rames me pas shkoi tek basha…e ka thene qe ne fillim i intereson me shume stabiliteti pastaj se si arrihet ne ate pike, mund te fusi edhe kishen brenda, dhe po u futen koktulat e kishes ne aksion dihet qe cdo politikan kriminel do ja hedh dhe cdo qytetar qe me te drejte ka dashur te ngrihet ne detyre duke punuar fort do e ha sa krahu… keto gjera shqiptaret nuk i dine se i ju eshte fshire memoria afat shkruter dhe afat gjate nga partneri i tyre edi rama, prandaj ktyre i rroft marksizmi, me gjermani me angli e me france sebashku

    1. e kisha fjalen per kishtaret ne evrope, ata qe kane toleruar perdhunues femijesh dhe kane luajtur teater mbasi pilafit…dhe akuzojne trump qe perfiton nga feja…hahaha palla kari

 11. Po mir more zagar I paemer kush eshte kunder edvin qelbesires duhet te jete me doemos me kundershtaret e tij,cdo njeri ka mendimin e vet,te vjen mire apo keq ty more plehre

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu