• |
ide | kryesore

Berisha akuza të forta Ramës: Viktimat e tërmetit, krim shtetëror

Lajme, Të fundit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë akuza të forta ndaj kryeministrit Rama duke e etiketuar atë si “kriminel”, “hajdut”, “fatkeqësi kombëtare”. I pranishëm në aktivitetin e përvitshëm të Akademisë Politike, të organizuar nga Forumi Rinor i PD dhe Fondacioni Konrad Adenauer, Berisha bëri thirrje që të gjithë të bashkohen për të larguar Rama nga drejtimi qeverisë, pasi sipas tij po cenon fjalën e lirë dhe po tallet me familjet e prekura nga tërmeti, duke thënë se ai nuk di të bëjë gjë tjetër veçse të bëjë “shoë”.


“Kenedi thoshte dikur se “tre janë armiqtë e njeriut janë tirania, sëmundja dhe varfëria e mjerimi” . Por të më pyesnin mua, armiku më i egër njeriut është ai që dhunon fjalën e lirë. Ai që dhunon fjalën e lirë është i aftë të kryejë çdo krim.


Ky në Shqipëri e ka emrin Edi Rama, është kthyer në genet e të atit e tij. Largimi i tij është emergjencë kombëtare aq sa është tërmeti, për ta përmbysur sa më parë.

Një pjesë e viktimave të tërmetit janë krim shtetëror. Ajo që ndodhi në Thumanë me familjet që pas tërmetit të 21 shtatorit duke u thënë se banesat ishin të sigurta.

Ky po tallet në mënyrën më cinike me qindra shqiptarë që janë prekur nga tërmeti. kur një qeveri vendos për gjendje të jashtëzakonshme, merr dy vendime: forcat që ajo mobilizon për t’u përballur me këtë gjendje dhe vendimi i dytë janë paratë që cakton nga buxheti. Ai ka caktuar 62 mijë euro në dy javë, është kriminel, duhet të dërgohet në gjykatë.

Fondin e emergjencës e ka përdorur për luks dhe orgji. Vrasjet e tërmetit janë shtetërore, se pallatet në Thumanë nga tërmeti i 21 shtatorit ishin të pabanueshme, por nuk i strehoi askurrkund. Ai çdo gjë që e bën e bën për “show”. Të ngihemi fuqishëm se tërmeti ishte fatkeqësi natyrore, Rama një fatkeqësi kombëtare, politike”, – tha Berisha.

13 Comments

 1. Ai qe dhunon fjalen e lire eshte i afte te beje cdo krim,ne 25 vjet ne pushtet fjale me te sakte nuk ka thene ky salih dhe kjo fjali te shkon me se miri o salih ti dogje redaksi gazete ti e le cyryk gazetarin zamir,ti plagose me 21 janar gazetarin e abc dhe e pushove nga puna,sot ne azil nga frika per jeten,ti gjob venes i topit,ti qe burgose martin leken e frangajn dhe ti i ke qendruar besnik fjales tende o Krimbi salih,spaku po vjen salih si qen do ngordhesh

 2. 3 komentet 1. Dore Po 1 pyerje a ka pergjegjsi rama per viktimat ne Rheuma a ka pergjegjesi njeri per drejtoin e emergjencave qe thon se 2 viktima ishin prej ketyre punonjsve qe perdoren fadromar

 3. 3 komentet 1. Dore Po 1 pyerje a ka pergjegjsi rama per viktimat ne Rheuma a ka pergjegjesi njeri per drejtoin e emergjencave qe thon se 2 viktima ishin prej ketyre punonjsve qe perdoren fadromar

 4. Ramen duhet ta zhveshem lakuriq dhe ti fusem loqen e goj para skenderbeut se eshte nje injorante dhe I pa afte turpi shqiptar

 5. 22.10 qenke pensionist i shashtisur Po problem eshte Sala a rama qe vjedh shqipetaret bashkia e dakos jep 42 milon lek per zbukurime bashkia e TETOVES jep gjithe fondin per zbukurimet e funde vitit per termetit. Komunista Muuuttii

 6. o Salee o heroi i fjales se lire,o gjigand qe nuk njifje baxhanakun e nuk e dije ekzistencen e Gerdecit,o trim me flete qe kujtdo qe te doli kundra ne parti e shperbleve me plumb kokes,ti çfare ndihme dhe per te prekurit nga termeti,po Zeni me Argiten a dhane ndonje shpi a ndonje lek,apo jane te zene me halle te tjera??!!

 7. Antirilindas dhe mësues që ju uron: vdekshi të gjithë ju që jeni kaq idiotë. thotë:

  O debil që nuk mund të bëni tjetër vetëm të kopjoni, siç më ke kopjuar keq emrin tim të komenteve.

  Unë them vdekje komunizmit si ideologji e si praktikë e dhunshme më shkatërimtarja për njerëzimin e sidomos për ne shqiptarët, ndërsa ti neokomunist muti, i paaftë, vetëm një gjë dini të bëni mirë ashtu siç e bënë për 45 vjet etërit tuaj shpirtërorë Vdekjen e njerëzve që janë shumë më të zotë e shumë më të aftë se ju parrazitë muti që jeni mësuar lepe peqe gjithë jetën.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu