• |
ide | kryesore

Tërmeti i mbrëmshëm/ Parashikimi i sizmiologut: Kështu do të vazhdojmë edhe tre muaj

-Instant, Të fundit

Lëkundje si ajo e tërmertit të mbrëmshëm  mund të vazhdojnë ndoshta edhe për tre muaj. Ky është parashikimi i sizmiologut Llambro Duni, pas disa lëkundjeve që janë regjistruar përgjatë ditës së djeshme dhe gjatë natës, më e forta me magnitudë 4, sipas IGJEUM.

llambro-duni


“Nuk ka asgjë për të shqetësuar. Është një trend normal në rastin e tërmeteve të tillë. Pas goditjet do të vazhdojnë, ndjekin një trend zbritës por mund të ketë dhe të tilla që mund të ndihen, të kësaj madhësie që perceptohen”, u shpreh ai në një lidhje telefonike për News24.

Duni këshilloi që qytetarët t’i referohen të dhënave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave Ujit dhe Mjedisit, pasi në rastin e lëkundjes më të fortë gjatë natës ka të dhëna kontradiktore nga IGJEUM dhe EMSC.

“Ky tërmet ka pasur madhësinë 4 sipas nesh, 4.5 është sipas një tipi tjetër magnitude. Numri i këtyre pasgoditjeve vazhdon dhe kjo mund të vazhdojë për një farë kohe. Është e vështirë të them kohën por mund të kërkojë 1,2 por edhe 3 muaj”, deklaroi Duni.

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu