• |
ide | kryesore

MotoGP: Rezulton pozitiv, pezullohet Iannone: “Jam i qetë”

Sport

Federata Ndërkombëtare e Motociklizmit ka pezulluar Andrea Iannone për shkak se ka rezultuar pozitiv ndaj një kontrolli antidoping. Analizat e urinës të pilotit të Aprilia, të kryera nga një laborator i akredituar nga WADA në Kreischa, kanë rezultuar jo negative ndaj një substance të paspecifikuar në seksionin “Steroide androgjene anabolizantë esogjenë (AAS)” në kontrollin pas GP të Malejzisë në Sepang në 3 nëntorin e kaluar.

Iannone, i pezulluar duke nisur nga sot, tani mund të kërkojë kundëranaliza mbi kampionin e urinës dhe natyrisht të kërkojë heqjen e pezullimit provizor: ndërkohë, do ti ndalohet të marrë pjesë në cdo lloj kompeticioni ose aktiviteti motociklistik deri në një njoftim të dytë. FNM, me një komunikatë për shtyp, ka bërë të ditur se “nuk do të japë të dhëna të tjera për momentin”.

View this post on Instagram

Sono totalmente tranquillo e ci tengo a tranquillizzare i miei tifosi e Aprilia Racing. Mi rendo disponibile a qualunque contro analisi in una vicenda che mi sorprende, anche perché – a ora – non ho ricevuto alcuna comunicazione ufficiale. Negli anni, e anche in questa stagione, mi sono sottoposto a continui controlli, risultando ovviamente sempre negativo, per questo ho la massima fiducia nella conclusione positiva di questa vicenda. I'm totally relaxed and I want to reassure my fans and Aprilia Racing. I am open to any counter analysis in a matter that surprises me, also because – at the moment – I have not received any official communication. Over the years, and also this season, I have undergone continuous checks, obviously always proving to be negative, which is why I have every confidence in the positive conclusion of this affair. #maniac #ai29

A post shared by Andrea Iannone (@andreaiannone) on

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu