• |
ide | kryesore

“Nuk u vlerësova asnjëherë”/ Ndahet nga jeta aktorja e filmave shqiptarë (FOTO)

Lajme, Të fundit

Ndërron jetë aktorja shqiptare Eva Pëllumbi. Për publikuan ajo është e njohur për rolet në filmat shqiptarë “Vajza me kordele të kuqe”, “Ëndërr për karrige” apo edhe “Kapedani”. Përveç filmave, aktorja ka punuar për 17 vite në Teatrin e Kukullave ku ka luajtur rolin e “Çufos” nga vepra e Gaqo Bushakës si dhe Pinokun. Në një intervistë për mediat vitin e shkuar, Eva Pëllumbi tregoi fillimet e karrierës së saj, dhe sesi kishin arritur që t’i hiqnin edhe autorsinë nga filmat.


“Vlash Dobroniku është i pari regjisor, që më ka vënë emrin në filmat e tij. Mua në ato vite nuk më kanë vlerësuar, nuk më shënonin emrin në filmat multiplikativë, ku unë bëja zërin e personazheve. Ato vite dhe ai që priste kartonin e kishte emrin në filmat multiplikativ ndërsa unë jo. Kjo më rëndonte shumë. Nuk donin. Ishte një mentalitet i kohës,” – thoshte Pëllumbi. Pas viteve ’90, aktorja Eva Pëllumbi u largua nga Shqipëria në drejtim të Gjermanisë.


Résultat de recherche d'images pour "eva pellumbi" Résultat de recherche d'images pour "eva pellumbi" Résultat de recherche d'images pour "eva pellumbi" Résultat de recherche d'images pour "eva pellumbi"

 

 

6 Comments

  1. Kjo gje ndodh edhe sot. Por me eger. Shoqeria shqiptare nje fisqirllëk qe meriton karin e vuçiçit ne bythe mgjes drek darke. Rrini komentoni te lapsi. Ropqira.

      1. Te paska djeg mer fisqir, cne une i pari o provincial i zbrit ne tirane. Ate rracen e fisit ne grrop te pidhit o birbo.

  2. Ka qene aktore e talentuar por nuk e perkrahnin se kishte nje femije ilegal dhe dihet si ishte shoqeria dhe politika ne ate kohe. U prehsh ne paqe

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu