• |
ide | kryesore

Rama dhe Vuçiç bien dakord për armët me të cilat duhet të luftojnë Albin Kurtin

-Instant, Të fundit

Aleksandar Vuçiç nuk lodhet më shumë se si vllau i tij Edi Rama, për të gjetuur epitetet që përfikuzojnë Albin Kurtin. Rastësisht apo jo, ata janë hedhur në një sulm të përbashkët ndaj kreut të Vetëvendosjes. Ndërsa dje kryeministri ynë e ironizoi Kurtin si njeri që vë para interesit të Kosovës interesin e tij, po të njëjtën ditë në një intervistë për gazetën Blic, Vuçiç pasi pohoi se nuk ishte takuar kurrë me albinin e konsideroi atë si një neo marksist. Por po si neo makksist, pra njësoj e kishte përkufizuar atë edhe Rama duke stigmatizuar neo marksistët që janë për proteksionizëm.

Pra Rama dhe Vuçiç jo vetëm që ndihen të shqetësuar nga mundësia e kryesimit të qeverisë së Kosovës prej Kurtit, por ata kanë rakorduar edhe armët politike si ta luftojnë atë.

©Lapsi.al

22 Comments

 1. Ne fakt Kurti eshte neo-marksist krenar dhe eshte ne shoqeri te “mire” me Varufakis, Corbin, Sanders etj. Pyeteni ke mbeshteste ne Angli dhe ke ne SHBA dhe e kupton qe eshte neo-marksist. 30% e kosovareve votuan nje neo-marksist dhe kjo eshte e qarte. Keta dy rrangallat e ballkanit e perdorin si fyerje, por shumica e nderkombetareve e shohin me simpati faktin qe Kurti eshte neo-marksist. I duket si loje ekzotike pa rrezik, ngaqe nuk e kane provuar komunizmin.

  1. O Neri ty tpaska mbetur koha ne komunize. Zgjohu se neser eshte viti 2020. Nuk te ben pershtypje qe ato epitete qe ia ve Kurtit shkau me cetnik ne Serbi (vucici), po ia ve edhe ti?se tradhetari Rama po e po? Te ben te ndihesh krenar kjo gje ty? Cdo gje ne jete e lidh me politiken>? Dhe qe ta dish, Kurtin e votuan 30% e SHQIPTAREVE te Kosoves, per 1000 gjera te mria qe Kurti ofron dhe aspak se eshte neo-komunist. Bile shumica e votuesve as nuk e dine ca eshte neo-komuniszmi, se kane lindur pas viteve ’90. Lereni keto propaganda duke e etiku Kurtin me lloj lloj termash, se u be bajate

  2. Ti neri qënke një tip që hiqesh si konservator po je vetëm një pallosh që.përsërit çfarë ke dëgjuar e nuk ke lexuar një libër për atë që flet. Marksizmi nuk ka lidhje me komunizmin e aplikuar në Europë, Marksi ka thënë vetëm që pëpjeket e të pasurve për tu pasuruar edhe më shumë duke ulur rrogat e punëtorëve do të rezultojnë në ndarje të mëdha që do sjellin përplasje. Fakti është që kapitalizmi ka limitet e tij e duhet të kontrollohet përndryshe mund të çojë në përplasje të mëdha. Dhe Coburn apo Sanders vetëm po shtyjnë partitë e tyre në bazën që duhet të kishin, edhe emri i partisë Labour e tregon cila është baza, mbrojtja e të drejtave të punëtorëve.

 2. Edi Rama le te eksitohet duke e shprehur hapur uurejtjjen qe ka kriju ndaj Kosoves , me cfaredo menyrash qe te doje, Qofte duke recitu ato qe ia dergon tutori i tij ,Vucic, qofte duke punu pas kraheve kunder Kosoves,apo edhe hapur fare. Kjo me nuk ka rendesi.Demi qe mund te beje ai ,nuk na nenshtron,dhe as nuk e ndihmon Serbine qe ta fitoje luften me Kosoven dhe me Shqiptaret ne pergjithesi. Koha e Edi Rames eshte ne perfundim,e Edi Rames ne pushtet, sepse ne histori do mbetet per qindra vite(bashke me Thacin), ashtu sic mbeti Hamza dhe Esat Pasha. Sic deshtoi ndarja e Kosoves ku Rama u mundua me mish e shpirt,sic normal qe do te deshtoje edhe Minishengeni, do te deshtoje cdo thike pas shpine qe ky antishqiptar do tentoje t’ia fus Kosoves dhe Shqiperise ne keto muaj qe i kane mbetur. Ne Kosove Edi Rama ka qene nja nga 3 politikanet e Shqiperise qe pelqehej me se shumti nga populli, kurse sot pak dit eme pare 80% votuan qe ai te shpallej non grada ne Kosove, pra urrejtje dhe neveri maksimale per te. Jo se ai 20%(nje nga ta edhe une) ishte dakord me te, apo nuk e urrente ate, por se nuk votuam PRO vetem meqe perfaqeson “kryeministrin e Shqiperise”…Le te vazhdoje me arrogance dhe tradhetira Edi Rama, por ne fund ky eshet perfundimi i tradhetareve

 3. Ne radhe te pare nuk ben sens t’i quaj shqiptare te Kosoves. Eshte term qe ve nje kujdes dhe distance te kote. Per mua jane si shkodranet apo vlonjatet. E pakonceptueshme t’i quaj ata shqiptaret e Shkodres apo te Vlores. Kjo eshte e vetekuptueshme dhe parashtese parazite. Per me teper e urrej policine gjuhesore. Sa per Kurtin, per ne qe kemi dale gjalle nga gryka e ferrit komunist eshte e natyrshme qe t’i fryjme dhe kosit. Gjithsesi, 2020,2030, 2100 nuk ka pike rendesie. Komunizmi eshte ideologji universale, ahistorike. Lexo shkrimin e fundit te Varufakis tek Project Syndicate i Soros-it per te kuptuar projektin absurd neo-marksist per te tashmen dhe te ardhmen shume te larget. I kam degjuar me interes ato qe i quan gjerat e mira qe ka propozuar Kurti dhe ne thelb kane mbi-fuqizimin e te keqes me te madhe (shtetit) per te luftuar te keqijat me te vogla. Sa per armikun e jashtem Vucic ke te drejte, por kjo nuk mund te sherbeje per te vrare debatin. Para serbit neo-fashist sigurisht qe zgjedh shqiptarin neo-marksist.Kurse Ramen eshte humbje kohe ta diskutosh, sepse eshte i gatshem te bashkohet me cdo lloj djalli per pushtet. I ka ne trup e shpirt farat e cdo te keqeje, qe mbijne sa here t’i duhen.

  1. Nuk eshte polici gjuhesore, te thuash Shqiptar Kosove ne vend se kosovar.Eshte FAkt.Eshte me te ndjere,dhe jo ta themi vetem se duhet. E kuptoj qe ti nuk e perdor per distancim apo per keq, termin kosovar, por sa me shume e perdorim aq me i perhapur e i perdorur behet, e me vone disa qellimkeqinj ne Kosove,te pagaur nga jashte , kalojne nga termi “kosovar” ne termin tjeter “komb kosovar”. Kane tentuar para disa vitesh ,besoj e mban mend apo jo? Ku na con kjo?Nejse kjoe shet teme tjeter qe per fat te keq nuk ka mundur te gjeje zgjidhje prej 30 vitesh e pak shpresa ka se zgjidhet. Sa per Kurtin, e dime qe nuk eshte neo marksist, por ja per nje moemnt e supozojme se eshte.A e ben kjo me pak shqiptar dhe me pak atdhetar? Natyrisht qe jo, por demi duke e quajtur Kurtin Neomarkist, eshte se merr me pak vota, dhe ato vota i shkojne politikes se vjeter. Njesoj sikurse akuzat se Kurti eshet antiamerikan, dhe si pasoje e kesaj bindjeje mori vetem 30% votave,nga frika se Kurti na prishte me aleatet tane te perjetshem amerikane..Te reagova ty edhe sepse para disa javesh e etikoje kurtin edhe si radikal fetar dhe sado qe ke njohuri dhe eksperience te mjaftueshme, ndoshta serbet nuk i njeh aq mire sa ne, dhe nuk e kupton qe serbet “faktet” me te medha qe perdorin ne propagandat e tyre kur takojen diplomatet e huaj, jane ato fjale qe i perdorim vete ne shqiptaret. Ja e e shikon, ato fjale qe perdor Rama, ka fillu i perdor Vucici, Prandaj te permhabehmi dhe mos te baltosemi vetveten se ato fjale keqperdoren nag armiqte Nejse pershendetje dhe Gezuar Vitin e Ri

   1. Jam dakord qe interesi kombetar dhe demokracia prevalojne dhe pavaresisht rezervave as nuk e diskutoj qe Kurti duhet te jete kryeminister. Mori me shume mbeshtetje se te gjithe dhe i uroj suksese ne raport me serbine dhe me qeverisjen e brendshme, sigurisht nen presion dhe kritike te arsyeshme. Serbine e njohim me pak dhe ndoshta ke te drejte qe ne raport me te eshte zgjedhja me e mire. Shpresojme per me te miren per kombin se demet e brendshme rregullohen me lehte. Gezuar dhe nje vit te ri te mbare!

 4. MOS u beni merak se do e shikoni se te tre te te nje canaku Jane . Njeri eshte marksiste ,tjetri enverist , tjetri miloshevic pra te tre vijne nga e njejta ideologji . Nuk e kan per genjeshtren e mashtrimin . Kurti po e trregon vehten si mashtrues ne lidhje me LDK

 5. Ore merruni me Edvin Erdogan Sllobodan Kristaq Ramen, po kaq antishqiptare paska qene ky pleher. Zoti e mallkofte me gjithe faren dhe llojin e tij.🤮🚽

 6. Ore merruni me Edvin Erdogan Sllobodan Kristaq Ramen, po kaq antishqiptare paska qene ky pleher. Zoti e mallkofte me gjithe faren dhe llojin e tij.🤮🚽.

 7. Ore merruni me Edvin Erdogan Sllobodan Kristaq Ramen, po kaq antishqiptare paska qene ky pleher. Zoti e mallkofte me gjithe faren dhe llojin e tij.🤮🚽.🍆

 8. Ore merruni me Edvin Erdogan Sllobodan Kristaq Ramen, po kaq antishqiptare paska qene ky pleher. Zoti e mallkofte me gjithe faren dhe llojin e tij.🤮🚽.🍆….

 9. Per Arber Kosoven dhe Neri-n.Kur Gjermania ishte e ndare ne dy shtete,bota I quante banoret gjermano lindor,dhe gjermano perendimor,perkatesise zones ku banonin.Pra ishin dy shtete dhe krejtesisht te ndryshem.Sot Kosova eshte shtet ne vehte (na pelqen ose jo),me qeveri te vet,krejtesisht e ndryshme nga ,nga ajo e Shqiperise (bile edhe ne mendime per te arthmen,nuk perputhen fare).Eshte normal qe banoret e shtetit qe quhet Shqiperi,do te quhen shqiptare,ndersa ata te shtetit te Kosoves,do te quhen kosovare.Dikush mund t’i quaj kosovaret edhe shqiptare te Kosoves,por nuk mund t’i quaj shqiptaret e shqiperise si kosovare te shqiperise-eshte krejt jonormale.Vete kosovaret vendosen te formojne shtetin e tyre (me Rugoven ne krye),krejtesisht te ndare prej Shqiperise,me flamurin e saj te vecante,ku nuk lane asnje shenje (te pakten),prej flamurit te kuq me shqiponjen dykrereshe.Deshen bile t’a quanin edhe Dardani.Pra,perderisa vete kosovaret,ndryshuuan gjithcka,prej shenjave te tyre (si shtet),krejtesisht te ndryshme prej Shqiperise,perse u dashkan thirrur shqiptare te Kosoves? Vete vendosen qe vehten ta quajne kosovare (pra qytetare te Kosoves).

  1. Krist nuk besoj se u beson atyre qe the,pra me duket tendencioz komenti yt apo ndoshta me nje qellim te caktuar, por ok le ta zeme qe keshtu e ditke historine e atyre viteve. Shqiptaret e Kosoves luftuan per liri dhe bashkim.Bashkimin as nuk e konsideronin fare si opsion aleatet e huaj,dhe pavaresine na pranuan vetem pasi na vendosen shume kushte,pershi kushtin qe flamuri i ri SHTETEROR qe do te vendosej, te mos kishte as shqiponje dhe as ngjyrat kuq e zi. Nuk ishte deshira jone dhe as nuk e harruam flamurin kuq e zi

 10. Arber,nuk kam asnje tendence,dhe them vetem cfare di nga faktet historike.Natyrisht,mendimet e mia,mund te kene verejtje edhe prej jush dhe imirepres me dashamiresi,kur thohen me sinqeritet.Per kosovaret,kam nje konsiderate te vjeter,dhe nje respect,qe eshte rifreskuar ,me zhvidhimet e koheve te fundit ,ne Kosove.Them se e njoh mire mentalitetin Kosovar,se e kam jetuar,qe nga vitet 70 e me tej,qe per aresye pune,e kam vizituuar.Megjithese nuk kishim mundesi per shume (product),por mikpritja e kosovareve,ishte e pa-mateshme.Nuk harroj dot,nje takim te rasstesishem ne Gjakove.Se nga e moren vesh,se jemi shqiptare,dhe na rrethuan,dhe Avniu I Kosoves (Mula),na e pershkroi me shume entuziazem,viziten e para disamuajve,te Ansmblit te Kenges dhe Valles popullore,qe drejtohej prej Avniut te Shqiperise (Mula).Ata kishin qene ne kalim,por gjakovaret,nuk I lane te shkojne ,pa dhene me pare nje concert per to.Dhe ashtu u ba.Koncerti filloi prej shqiptareve,por vijoi nen shoqerimin e tere gjakovareve.Dhe vetem mbas mesit te nates,I kishin vendosur,ne konviktin qe sapo ishte ndertuar.Menyra se si na e tregonin ate vizine,ishte pothuaj e njenjte me entuziazmin qe kish krijuar Ansmbli yne.Per keta kosovare,ti Arber,mendon se kam paramendim?Se fundmi,une,shkoket e mij I thrras me eemrin e tyre dhe krahinen ,prej nga jane,dhe asnjeri nuk ma keqinterpreton.P,sh, Spiro Durrsaku,apo Zef Shkodrani…..e pse mos ti them edhe miqve prej Kosove,Berat Kosovari,bile duke ja privuar edhe mbiemrin e vet Buzhala.

  1. Ok Krist ndjese qe te keqkuptova(te keqkuptova edhe se me kujtohet qe kisha lexu nje koment percares nga nje komentues me emrin KRist me pare). I lexova me kenaqesi keto qe shkruajte tani. Po,Gjakova eshte nje nga krenarite e Kosoves dhe me vjen mire qe iu kane pritur mire. Pershendetje

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu