• |
ide | kryesore

Fondet e tërmetit/ Si e sfidoi imami Elvis Naçi bamirësin Edi Rama

Arkiva, Kryesore

Pavarësisht nga përpjekjet e qeverisë për tu vënë në ballë të sfidës së rindërtimit pës tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit, duket se besimi ndaj saj është minimal. Dhe treguesi më i mirë për të kuptuar këtë është besimi i qytetarëve për të bërë donacione.


Sipas të dhënave të mara në revista Monitor qeveria shqiptare ka arritur të mbledhi deri tani 65,720,146 lekë ose rreth 600 mijë euro të dhuruar online. Pra kjo shifër, që tregon vullnetin e qytetarëve të thjeshtë për të besuar në transparencën dhe efikasitetin e qeverisë, është katastrofisht e vogël. Natyrisht këtu nuk përfshihen as donacione si ato të Pacollit apo Erdoganit, as shifrat që kanë premtuar oligarkët pranë Ramës, që i përgjigjen në çdo çast kryeministrit, por vetëm kontributet e individëve të thjeshtë dhe të panjohur që në total, deri tani, nuk janë më shumë sesa 6190 vetë që mesatarisht kanë dhuruar 100 euro për person.
Për të kuptuar domethënien e kësaj shifre është mirë që ajo të krahasohet me atë ka ka mbledhur imami Elvis Naçi me findacionin e tij. Megjithëse kohët e fundit edhe besimi tek Naçi është vënë në pikpyetje, sidomos pas blerjes së spitalit “Continental” apo aq më tepër pas deklaratave me një populizëm bajat se kur kujton gjakun e vëllezërve kosovarë ai nuk pranon donacione nga qytetarët serbë, sërish imami ka arritur të mbledhë mbi 7 milionë euro, ose dhjetëfishin e parave të cilat qytetarët i kanë besuar qeverisë.
Lexo me tej:
Pikërisht për këtë, asnjë nga mbledhësit e mëdhenj të fondeve, as Naçi, as Arbër Hajdari, as Marin Mema që marrin pjesë në komitetin e rindërtimit nuk iu bashkuan ftesës së Ramës për ti bashkuar fondet me qeverinë.
Besimi ndaj saj është shumë i ulët dhe pavarësisht se mendiat kombëtare u këputën duke reklamuar llogaritë e findit të dhurimeve, Edi Ramës nuk i kanë besuar më shumë sesa 6 mijë qytetarë.
Nganjëherë shifrat flasin shumë më tepër sesa daljet e stërgjata në ekran për tu dukur popullor me batuta dhe dhurata.
©Lapsi.al

41 Comments

 1. Edhe keta Jane te gjithe punonjes rw adminstrates qe jane detyruar te paguajne, ose u jane mbajtur para nga rroga.
  Dramen nuk e besojne as nena e femija e tij, jo me populli. Drame komplet.

 2. Clidhje ka titulli me videon mo legena
  Po shko re merruni me te tjeret se ky i ka dhene provat fshati digjet ju kriheni apo su ka ngel me u marr me gje tjeter
  Mo u beni si kristi pinderi me shoke

 3. O laperi i monitorit dhe shkullaku i lapsit,rames ja nxorret nr e kontributorve sepse aty ka transparence kurse ketij hoxhes naci nuk tregoni nr e atyre qe kane dhuruar sa para ju ka dhene naci per kete shkrim per nivel shpellkaresh,investigoni nacin dhe do kuptoni nga vjen ajo shume qe naci ka deklaruar,naci miku i lulzimes po mbledh para per te krijuar partine islamike ne shqiperi dhe per kete po ndihmohet nga lulzimja

  1. O idiot hoxha merret me debila si puna jote që fajin e kërkoni në anën e kundërt dhe jo aty ku është në qeverinë hajdute.

   Ashtu si ti beson te rilindja, ashtu edhe disa debila si puna jote besojnë te hoxha, disa debila të tjerë tek një tjetër, por asnjë prej këtyre debilave të të gjitha llojeve dhe bindjeve nuk besojnë tek vetja e tyre sepse janë shumë shumë të vegjël e të paaftë.

 4. O i paemer mos ha m.. dhe pastro gojen kur permend Elvis Nacin se ai se bashku me diasporen e bashkuar ku mar pjese edhe e ka tregua me vepra humanizmin e shqiptareve jashte shqiperise duke ndihmuar popullaten ne nevoje

 5. njeri me mashtrues se tjetri. Kurse ai Arber HAjdari pervec se mashtrues qe dhe palaco e prepotent ku e tradhtoi ne OPINION mendjemadhesia e vet.

 6. Pervec se shpellkare dhe shurranjose na dolet dhe islamik te qelbur,kerkova nga laperi te tregonte transparence dhe per kete hoxhen me kollare sa eshte nr i atyre qe kane paguar dhe kush jane,kur se ju iranianet shqipetar kercyet sikur ju a futen Prasin e salihut ne byth

     1. e paske pas plaken ” e forte” atehere hahahaaa. Ik puno mos rri tu ju kthy pergjigje cdo te papuni qe te del para apo keni zeene ndonje klub aty afer pd e po prisni me kap ndonje karrige. Jeni heret se vec ndonje kembe karrige mundet per momentin

    1. Ooo cta paskan heq trurin keta ha ha. Po mire ti je vellau i madh apo ndonje nga 6 me te vegjlit ?
     Librin e shtepise e paske fiksim dhe ngjyren mavi. Ty cila ngjyre te pelqen? Po vellezerve ? 😀
     Po mamit te 7 vellezerve ?

 7. O shoku i bie qe hane 8 vellezer ky tipi jo 7. Pyetini si i ka pjelle 1 e nga 1, 2e nga dy, 3 e nga 3 apo 4 e nga4 😁😁

 8. Ja dhe rraca e ndyre islamike me ne krye kete bicim shqipkari naci pse nuk bejne transparencen e fondeve qe pretendojne qe kane,pse nuk fillon nga puna ky bicim hoxhe naci per te strehuar banoret,por vetem genjen ne tv e fcb

 9. Te filloi qeveria nje her me keta robprishurit mav mos hani shum me Naçin Memen dhe Arberin se e dhjen shtetin e lan me 60 Mil dhe besimi Te keta ishte 100% qivira dhe ato qe mblodhi ua ndaloi nga banka me deshiren e ram rob mutit

  1. u qetesove pak me ne fund, e rregullove dhe ca gojen hahahahaaaaa. E mos ki besim te mashtruesit qe nga Saliu Rama , Elvisi, e aq me pak palacot hajduter safi si Arberi

 10. Pyetni vellaznit tone nga Kosova a asht “popullizem bajat ” mospranimi i ndo nji dhurate nga serbet dhe e shihni çdo ju thone!

 11. Shpellkare islamike dhe jo myslimane bashke me islamikun xhihadist naci beni transparence per parate qe keni mbledhur se per ndryshe do ju dergojme ne prokurori per abuzime me parate e shqiptareve

 12. ca injorance. shqiptaret jan popull hajdar. vazhdojn ja besojne paret sharlataneve si sudja xhaferri naci ajdin sejdia e tj. mire na behet se aq dime

 13. Nga komentet qe lexohen , pjesen me abstrakte, konflikyuale, nxitese per vella vrasje e ben nje fare kurvi, qe ne shkence sot quhet ;;hemorraidi Rames, me pseudo kopilin,,,,,IPAEMER,,,,Ky, eshte i perditeshmi, tymues dhe helmues ne kete portal, po aqe sa edhe ai qe ky idiot i beson e mbron banditin kryeminister, qe tashme i kane rene breket, por ky llapaqen,i ndyre, si kerrme e se kaluares kuqale, ka mbetur si ferre nen kete shoqeri, mbasi e tregon vehten se eshte i lindun ferrave te kuqaleve, e nuk ka as priner e fis, por vetem partine, Nejse,, kur te flasesh per njerezit qe te dalin ne sy, kur ata po lene edhe punet e familjes e besimit, vetem qe tu vijne ne ndihme te varferve e te semureve me ato mundesi qe krijojne nga ndihmat shpirterore, vellazerore per ne, ju i thoni islamik, e deri e quani bashkepunetor me terrorizmin. Sa poshte ju ka rene llogjika, aresyetimi,,Me kesi mendimesh e tregon vehten e sojin qe je, e nga vje. Vetem rraca tuaj kenaqet me vuajtjet e fatkeqesite e popullit, sepse ashtu ju doni ta mbani kete popull, gjithmone ne vuajtje, por kjo, dhe ato shprehjet e tua kanibaleske jane po aqe sa dhe veprimet qe ka bere e po na ben krye banditi hajduto_mafioz drogmen ky kryetari i qelbesirave qe kemi kryeM,,,,,utin qe ti IPAEMER i lepihesh cdo dite. Turpi e faqia e zeze te ka mbuluar, por nese se kupto ai eshte turpi tend. C;faredo qe ti shkruan, as qe e analizoj per mendim, por vetem cmenduri te fshehur pas emerit te pa emer, TURP, TURP, por fatkeqesisht, ja qe u morem pak me idiotin rilindas, qe na e kane hedhur ne komente.

  1. edhe ti shoku atij pa emer je po he, nje rrace jeni ju Salistett a Ramistet a Metistet , prandaj bejne qejf alla-hoxha e alla-prifterinj apo hajduter safi ai ai i asaj shoqates Arber

 14. Nje pergjigje ketij DAKUT, ateist, qe me siguri eshte pasardhes ideal i baballareve te tije te pa shpirt e kriminele. Andaj ka shkuar keshtu jeta e ndergjegja e shqiptareve sepse kriminelet e njerezimit e te besimit ndryshuan ndergjegjen e shpirtin e disa servileve te sistemit me te poshter, e qe sot dalin si sythe e kundervihen realitetit qe flasin komentuesit e ata qe e kane provuar ne kurriz. Sepse i tere populli nga dhuna e diktatura iu nenshtrua krimineleve te fisit DAKU. Pergjithesimi nuk te ka mbetur ty, o kulish i pa shpirt qe te me klasifikosh mua me narkotike, bandite, hajdute e kriminele qe vijne nga fisi tend, apo origjina tende. Partite nuk jane as te Sali Berishes, e as te ketij te fandaksuri Rama, por jane parti qe populli shiko se kush puno e jep me mire per jeten e tije e te vendit. Nese ti, je, anarshist, apo oktapod qe mundohesh te fitosh nga situatat, dhe per ty asnje s;na qenka i mire kush je ti qe e ditkerke te mirin e nuk e votoi populli. Por duhet te kuptosh me thelle se sot ne pushtet jane biret e kurvit me trashegimtaret e mbeturinat e tije, si dhe puna jote qe na barazo kapo bando, narkotikun e hajdutin me te madh qe ka patur vendi qe pas ardhjes se demokracise se dobet qe na ka udhehequr. Sot koha eshte te shporret ky idiot kanibal i maskuar, por dite me te mira do vijne, per kete te jeshe i sigurti ti DAKU, simbiz me kolonet e tua qe pret vetem sherre.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu