• |
ide | kryesore

Sulmet me raketa ndaj amerikanëve/ E vërteta e 80 të vrarëve që pretendon Irani

-Instant, Kryesore, Lajme

Irani ka vazhduar në rrugën e përshkallëzimit të konfliktit dhe i është kundërpërgjigjur SHBA-së për vrasjen e gjeneralit të forcave speciale, Kasem Soleimani, duke sulmuar me raketa balistike dy baza ushtarake amerikane në Irak.
Bazat në al-Asad dhe Erbil janë goditur mbrëmë në darkë nga plot 22 raketa.

Autoritetet amerikane kanë thënë se nuk kanë patur viktima nga sulmi pasi ushtarët janë udhëzuar të strehohen përpara sulmit. 

Presidenti Trump gjithashtu shkroi në Twitterin e tij se nuk ka viktima. Ai shtoi se “SHBA ka ushtrinë më të fortë në botë”.

Edhe mediat perendimore e kanë konsideruar sulmin si të proporcionuar dhe më shumë si një manovër për të shpëtuar fytyrën

Por dhëheqësit iranianë pretendojnë për një numër të lartë viktimash. Ndoshta për efekte propagandistike përmes televizionit shtetëror u njoftua se nga sulmi humbën jetën 80 “terroristë amerikanë”, ndonëse në ekran nuk u paraqitën prova për këtë.

Duke këmbëngulur se se numri i viktimave në radhët e armikut ka shkuar në 80 liderët iranianë u zotuan këtë të Mërkurë se do t’i japin fund pranisë së SHBA në rajon, duke përshkruar sulmet raketore ndaj objektivave amerikane në Irak si “vetëmbrojtje”.

“Ne i goditëm ata (amerikanët) në fytyrë mbrëmë” me një sulm raketor “por veprimi ushtarak nuk është i mjaftueshëm,” tha udhëheqësi Suprem Ali Khamenei (foto poshte) në një fjalim para kombit. Ai foli disa orë pas sulmit në bazat ushtarake në Irak të përdorura nga forcat amerikane.

Le Guide suprême iranien, l’ayatollah Ali Khamenei, lors d’un meeting à Téhéran, le 8 janvier (photo transmise par les autorités iraniennes).

Ndërkohë Presidenti iranian Hassan Rouhani tha se ëashingtoni mund të ketë “prerë krahun” e Soleimanit, por ata do të presin “këmbën” e Amerikës si kundërpërgjigje. “Ne do të presim këmbët e Shteteve të Bashkuara. Nëse Shtetet e Bashkuara kanë “prerë krahun” tone, gjeneralin Qassem Soleimani, Irani do të përgjigjet duke prerë “këmbët” e tyre”- ka thënë ai.

 

Harta e dhjetë ditëve konflikt

1 Natën e 31 dhjetorit rrethimi i ambasadës së SHBA në Bagdat nga forca shite pro iraniane

2 Në 2 janar goditjen amerikane qe lane te vdekur gjeneralin iraninn K Soleimani

3 Goditja me rraketa e bazave amerikane nga iranianët në 8 janar

 

Legjenda/  Bazë amerikane

Gjermania, Danimarka, Norvegjia dhe Polonia thanë se asnjë nga trupat e tyre në Irak nuk u dëmtua. Britania, e cila gjithashtu ka personel në Irak, dënoi sulmin iranian dhe ka njoftuar se brenda 48 orëve do të marrë vendimin për të dërguar trupa në Irak.

Anije luftarake, helikopterë dhe disa qindra ushtarakë britanikë janë vënë në gatishmëri prej 48 orësh ose më pak për dislokim në ose afër Irakut, të gatshëm për t’iu përgjigjur nëse kriza e Iranit përshkallëzohet.
“Nëse vriten civilë britanikë apo edhe personeli ushtarak si rezultat i veprimeve iraniane ose terroriste, ne do të kundërpërgjigjemi. Përgjigja pa dyshim do të ishte proporcionale, “tha sekretari i mbrojtjes Ben Ëallace.
Linjat ajrore të mëdha ndërkombëtare kanë filluar devijimin e fluturimeve nga hapësira ajrore iraniane.
Në Shtetet e Bashkuara, Administrata Federale e Aviacionit lëshoi një njoftim që kufizonte avionët jo-ushtarakë amerikanë “nga operimi në hapësirën ajrore mbi Irakun, Iranin, dhe ujërat e Gjirit Persik dhe Gjirit të Omanit”.

 

12 Comments

 1. Ore po dalin llafe qe gjermanet po ikin nga iraku edhe pepinot jane mcefur ne bunkere
  ketu fillon bomba e vertete
  do ngelet amerika vetem me arabine saudite izraelin
  edhe shtete pa shtylle kurizore si shqiperia, polonia apo kroacia

  1. America me mjetet luftarake qe disponon eshte ne gjendje te sulmoje terroristet ne gjithe boten dhe te vetembrohet nga sulmet e tyre pa pasur nevoje per ndihmen e shteteve te tjera frikakacake prandaj ti i paemer ketu larte mos ha m… se te bene dem.

   1. ashu po pse u lepini bythen evropianve pastaj?
    ha mut amerikan o kurve edhe vere nje flamur me yje e vija siper qe te jesh i lumtur

     1. u qifte afrika gjithe racen kurvave te amerikes
      ky eshte bekim se raca do u zbukurohet si kardashanve

 2. Ndoshta edhe mund te kete patur viktima se veshtire eshte 22 raketa dhe pa asnje viktime. Fundja Amerika eliminoi personin kyc te L.Mesme dhe ska pse ta beje publike koston e disa jeteve te humbura ne kembim, duke hequr edhe presionin e vete popullit amerikan nqs do behej publike. Keshtu ruan balancat dhe Irani konsideron hakmarrjen e cuar ne vend.

 3. Asnje viktime sulm i qullet si i thone me ka cu halla te laj gojen. E ka te qarte Irani katastrofen.
  Obama i dha leke per arme berthamore . Sa te jem une President, deklaroi Trump , nuk do marre kush leke per arme te tilla.
  Urime z Tramp. Turp per sorroistet qe dalin kunder Amerikes. Sidomomos keta tanet qe akoma e kane bythen me mut nga koha e komunizmit.

  1. Te shtune Trumpi tha qe po te pergjigjej Irani do amerika do vazhdonte ta bombardonte
   Sot irani u kunderpegjigj
   Trumpi pasi i cau trapin ne telefon gjysmes se botes tere naten edhe gjysmes tjeter nga ora 6 deri ne 12 vendosi qe jo.
   Cudi se nje baze ku valevite flamuri amerikan u sulmua edhe amerika nuk e thirri nenin 5 te NATO-s per ndihme. Kuptohet qe shqipot, kroatet, maqedonsit, malazezet, polaket, etj shtete pa kerbisthe nuk do ua mbante te thoshin jo keshtu qe nuk i mori njeri ne telefon. PO kush tha jo?
   Pse po ikin gjermanet nga iraku, pse po fshihen pepinot trima?
   Kaq ja mbajti suma edhe trumpit. Se nuk i rruhet njeriu ne evrope te beje lufte me iranin 80 milione qe do gjeneroje 20-30 milione refugjate qe do ja nxijne jeten qeverive bashke me te djathten ektreme qe do shtoje votat. Nuk i rruhet njeriu as per Netanjahun as per trumpin e as per cupen e trumpit qe eshte bere cifute, gjithesecili shikon sumen e vet.
   Sot eshte nje dite me vlere. Franca edhe Gjermania i thane jo nenit 5 te natos. Edhe sa kohe do e mbaje USA te pushtuar gjermnanine? Edhe sa kohe do pranoje cizmen amerikane evropa ne politiken e jashtme? Ka filluar renia e USA dhe me kalimin e kohes shpejtesia vetem do rritet.

 4. Amerika eshte nje superfuqi dhe nuk frikesohet. Gjithashtu e vertete eshte qe nuk ka viktima se ata ishin njoftuar me heret per sulmin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu