• |
ide | kryesore

PD: Veliaj i dha tender 3.4 milionë euro kompanisë së kryebashkiakut të Matit

Arkiva, Lajme, Të fundit

Në një deklaratPartia Demokratike akuzoi sot kryebashkiakun e Tiranës Erion Veliaj se i ka dhënë 3.4 milionë euro kompanisë së kryetarit socialist të Bashkisë Mat Agron Malaj përmes një tenderi klientelist.rciumit nuk plotësonin kriteret për të fituar tenderin.

Në një deklaratë për shtyp, zëdhënësja e PD, Ina Zhupa tha se tenderi për sigurinë e shkollave është bërë në shkelje të ligjeve.


PD sqaroi se më 24 dhjetor 2019, Bashkia Tiranë ka shpallur fituese të tenderit bashkimin e kompanive Global Security sh.p.k, ELEKTROSEK sh.p.k , PORT CONSTRUCTION sh.p.k, me përfaqesues kryesore në tender kompaninë Global Security sh.p.k. Kjo kompani ka qenë deri në nëntor 2019 në pronësi të Kryetarit të Bashkisë Mat Agron Malaj, moment në të cilin Malaj i ka transferuar të gjitha aksionet e kompanisë në pronësi të vëllai i tij Fatos Malaj.

Në garë morën pjesë dhe kompani të tjera, por asnjëra prej tyre nuk dorëzoi ofertë ose dokumente, duke u futur në garë me qëllimin e vetëm për t’i hapur rrugën fituesit të paracaktuar.

PD pretendoi se asnjëra prej kompanive të konsorciumit nuk plotësonin kriteret për të fituar tenderin.

12 Comments

 1. EDHE KY LAL DHJERI ESHTE NJE BYTHLEPIRES,JU KUJTOHET KUR E BERI SI MUT EDI RAMA DHE PRAP DEL NE TV KY BYTHLEPIRES.3.4 euro MUND TE NDERTOJ SHUME SHTEPI PER ATA FEMIJ TE MJERE TE ASTIRI DHE NGA PASOJAT E TERMETIT ,I VJEDH KY IDIOT ,KUR KAM PAR CA FOTO DUKE E PUTHUR NJE FEMIJE JAM QMENDUR,PASTAJ DEL NEPER PAZAR ME NJE BIQIKLET SI KURVE AS NUK MBANE KAPELE MBROJTESE DHE KY ESHTE MASHTRIMI ME I MADHE DHE MODELI ME I KEQ ,

  1. Mjaft o parazit i endri fuges/rames/erjonit, nuk i ha me njeri keto. Ti je rasti perfekt qe ilustron rastin se si rama ju beri me lek dhe jeni gati te dilni te beni gjithçka, perfshire edhe te ngaterroni Ç me Q qe te dukeni si “shpellare” te opozites. Gje qe eshte mese normale pasi e pame se si shqipria qihet ne bythe nga cdo vend qe do te beje figuren e te mirit. Vetem na e kurse komentet o rracqir. Shaj spiunate internetit, ata shoket e tu te endri fuges, do ishe me origjinal.

 2. Mjaft o parazit i endri fuges/rames/erjonit, nuk i ha me njeri keto. Ti je rasti perfekt qe ilustron rastin se si rama ju beri me lek dhe jeni gati te dilni te beni gjithçka, perfshire edhe te ngaterroni Ç me Q qe te dukeni si “shpellare” te opozites. Gje qe eshte mese normale pasi e pame se si shqipria qihet ne bythe nga cdo vend qe do te beje figuren e te mirit. Vetem na e kurse komentet o rracqir. Shaj spiunate internetit, ata shoket e tu te endri fuges, do ishe me origjinal.

 3. Lali Erit i dha Rama projektet gati dhe u duk sikur po bente pune. Vete ai eshte i paafte e ka lene Tiranen ne meshire te fatit.
  Puna e pare, beri rrugen deri te Teg dhe e la pergjysem te bektashinjte.
  Nuk ka mbush vitin rruga e asfaltuar ali demi- shkoze, dhe eshte amortizu komplet.
  Prokuroria duhet te hetoje sa me pare

  1. Mjaft o mjaft se na cat karin. Ska njeri gje ne dore. Ikni vazhdoni benin parazitin se kshu te pakten nuk beni figuren e budallait koke e kembe.

 4. Teper vone per shqiperine sovrane, vetem per shqiptar rrota kari POR sovran….rroft gjrrmania anglia dhe franca. Tre kolonizatoret e koherave moderne. Kaos dhe status quo.

 5. Te selia te selia, e cfardolloj partie qoft kjo. Hajde se ju mbron merkeli po he beni pidhin e bukur beni. Shkurt gezoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu