• |
ide | kryesore

Xavi për të zëvendësuar Valverde tek Barcelona: eleminimi në Superkupë trondit pankinën

Sport

Ernesto Valverde nuk është se nuk ishte në dyshim më parë, por deri tani ia kishte dalë të shtyhej përpara, duke qendruar në garë për titull e me kualifikimin në 1/8 e Champions League. E megjithatë dyshime për pozicionin e teknikut ishin krijuar me disa rezultate që nuk mund të kapërceheshin lehtë nga blaugranat, por eleminimi në Superkupën e Spanjës në ndeshjen rokamboleske me Atletico Madrid duket se ka bindur drejtuesit katalanas për të ndryshuar.

Sipas RAC1, një delegacion i Barcelonës është në Doha për të tentuar të bindë Xavi (trajner i Al-Sadd) të marrë vendin e Valverde: pankina e Barcellona është më shumë se tronditur pas humbjes në Superkupën e Spanjës kundër Atletico Madrid dhe këtë herë për Valverde duket se kanë mbërritur castet e fundit.

Pas një pjese të parë studiuese nga të dyja skuadrat, Colchoneros kaluan në avantazh me golin e Koke në minutën e 46’. Pikërisht goli i zhbllokimit e bëri sfidën më spektakolare dhe blaugrana u thirrën në cështje të tregonin vlerat gjë që e bënë me Lionel Messi (51’) dhe Antoine Griezmann (62’). Atletico barazoi në minutën e 81 me penalltinë e shndërruar në gol nga Morata, ndërsa vendosi kualifikimin në finale Angel Correa në minutën e 86, duke bërë që finalja e Superkupës të jetë një cështje kryeqytetase.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu