• |
ide | kryesore

SHBA e refuzon kërkesën e Irakut për të tërhequr trupat

Planet, Të fundit

Uashingtoni të premten e refuzoi një kërkesë nga Iraku që të përgatitet për të tërhequr trupat, mes tensioneve të rritura SHBA-Iran pas vrasjes së një komandantit iranian në Bagdad nga SHBA-ja dhe shtoi se po eksploronte një zgjerim të mundshëm të pranisë së NATO-s atje, njofton Reuters.

Duke synuar të forcojë presionin ndaj armiqve të saj, SHBA vendosi më shumë sanksione mbi Iranin, duke iu kundërpërgjigjur një sulmi mbi trupat amerikane në Irak të drejtuar nga Irani, si hakmarrje për vdekjen e gjeneral Qassem Soleimani.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu