• |
ide | kryesore

Analiza/ Përseja e sulmit paralel të Ramës kundër “kazanit” dhe “KÇK”

-Instant, Kryesore

Edi Rama ka folur edhe njëherë sot kundër KÇK duke i stigmatizuar të gjithë në grup gjyqtarët dhe prokurorët, që sipas tij janë fajtorët e vetëm për lirimin e kriminelëve dhe ai ka këmbëngulur se ndëshkimi ndaj tyre do të jetë i pashembullt.  Në të njëjtën kohë që kryeministri fliste në datëlindjen e policisë së shtetit një shekull e ca më parë, kreu i grupit të tij parlamentar, Taulant Balla, nga selia e kuvendit, përsëriste refrenin e shefit të tij se kthimi i ligjit anti shpifje nga Presidenti i Republikës do të rrëzohej menjëherë nga kuvendi.

Pra dy mesazhet e ditës së sotme ishin: nga piedestali i pastërtisë së tyre morale, Rilindasit kanë marrë përsipër të purifikojnë edhe drejtësinë e korruptuar edhe kazanin mediatik.


Andi Bushati: Liria e medias nuk mbrohet dot në zyrën e Ilirit

Se sa të sinqertë janë ata në këtë anatemim që i bëjnë dy prej kollonave të një demokracie, pushtetit të tretë dhe të katërt, kjo kuptohet lehtë. Ndonëse ata i godasin në bllok, kur u duhet ata i përdorin deri në skaj edhe “KÇK” edhe “kazanin”, siç bën Rama kur fiton gjyqet ngaj gazetarëve dhe opozitarëve apo kur përdor mediat e mëdha për të luajtur rolin e shpërndarësit të sinjalit të ERTV-së.

Dhe duke parë se Rama dhe idhtarët e tij kanë dy standarte, një pjesë e madhe e publikut janë të bindur se ata betejën kundër pushteteve të pavarura nuk e kanë për t’i pastruar, por për t’i kapur ato. Ky segment i shoqërisë tashmë i ka të qarta qëllimet reale të Rilindasve.

Por ka edhe nga ata që ende nuk janë bindur se lufta e Edi Ramës ka si synim të mposhtë edhe ato pak kundër pushtete që nuk i ka kapur ende. Dhe për ata ka një pyetje të thjeshtë: A besojnë se vërtet lideri i tyre mund të ketë të drejtë edhe kur përleshet me mediat dhe kur përgojon njerëzit e drejtësisë, edhe kur e etiketon opozitën se është futur në rrugë qorre kundër interesave të vendit edhe kur do të shkarkojë presidentin, edhe kur i kundërvihet Bild-it apo Zërit të Amerikës edhe kur i etiketon si të blerë nga PD-ja deputetët e Bundestagut edhe kur ironizon holandezët se trafikojnë më shumë drogë sesa ne?

Pra pyetja është e thjeshtë: A ka heroi i tyre gjithçka mirë dhe gjithë të tjerët janë gjithnjë gabim? Pa dhënë këtë përgjigje themelore, nuk mund të kuptohet asnjë nga konfliktet e përveçme të Edi Ramës. Të mara tek e tek, ato relativizohen. Shepsh mund të duket sikur mediat i bien në qafë më tepër sesa duhet, sikur gjyqtarët dhe prokurorët e kanë bërë baltë, sikur në këtë vend mund të kishim një president më të mirë se Meta, sikur opozita ndërkohë mund të qe reformuar, sikur këta të huajt shpesh tregohen si tepër albanofobë.

Por kur sheh pamjen e përgjithshme dhe kupton se është një njeri i vetëm i cili “rastësisht” gjendet në konfikt me të tërë, atëhere nuk të mbetet zgjedhje tjetër për të bindur veten: ose ky njeri mishëron Krishtin e ringjallur që na premton një botë më të mirë, ose thjesht ai është një bandit, që po tenton të vërë çdo kënd nën thundrën e tij.   

©Lapsi.al

26 Comments

  1. Rama nje bastard i lindur , qe ka shume te tille qe e mbeshtesin per sa kohe eshte ne pushtet , por po i vjen fundi si bastard .
   Beme baba qe te ngjaj!

 1. Nuk po per fol drejtesine ne kuptimin e plote te fjales,por ka treguar se sa shume ka qene e kapur drejtesia e plepave te salihut kur sot te zhyturit ne llumin e krimit jane 70% te larguar nga shba e be nga drejtesia

  1. ne tirane i ka pat edhe njerzit e ndershem dhe profesionista thjeshte nuk i donte trapi ( ata qe i perdore tani si ti teket , madje ekipi me i mire ka qene ne kohen e sales, per te gjitha, po ty ta ka mbush koken me info te vlefshem mesa duket ). i pelqente me shume te perzihej me kriminel sepse donte te ishte edhe baskeptbollist edhe artist edhe urbanist edhe arkitekt. hik lepija mire bythen por mire fare ama, mos i lej cop muti ti rrjedh nga bytha. haha

   1. Konfirmoj(megjithese nuk kam punuar ndonjehere ne shtet) , bile te them se ne dy vitet e fundit administrata e Sales ishte ne nivele shume te larta..tjeter problem se vete Sala hiku nga menja!

     1. Kurse edi shkon te budallenjt veten per status quo. Rroft komunizmi qe po pastrohet me ane te socializmit. Kurse gjyshja gjermane flet per demokraci. Hahaha ka pjerdhur fare.

 2. Kryeministrit drogaxhi dhe bandes mafioze te”rilindjes” i ka dale boja,e kan humbur te gjith elektoratin gri,por jo pushttetin.Edvin Escobar D’Rama i urren Filmat policesk,ku banditet humbin gjithmone ne fund,duke pretenduar si jo realist,sepse hajdutet jan police te lindur,ndersa policet rrogtare injorante,katanare e maloke qe nuk jan ne gjendje te mesojn nje profesion dinjitoz.Ne moshe te re,loja me e preferuar e D’Rames,ishte polici dhe hajduti.Olsi luante Policin,D’Rama hajdutin,qe ja fuste gjithmone policit.Loja mbaronte me sherr,dhe Olsi shkonte duke qare e ankuar tek Kristaqi,se D’Rama e tall me nje “poezi”,qe ai aq shume e ka per zemer edhe tani,”hajduti ta futi,Olsi polici hongri i derr muti”.Kur i bën Olsi tërrci vërrci,D’Rama i thote,e di ti si ti ngre telat.Mbasi u bë D’Rama Kryeminister,Olsi i tha,se tani nuk mund te luajm më hajduti dhe polici,se je zyrtarish ne te dy postet.Kshu fol ti e bole,se i shkrepse dun maloket.Jo per mu,se un ja fus t’gjitheve,po per ty,se do rrish pa i koqe Leku.Vetem dy
  vetave s’ja ke fut dot ti,i tha Olsi.Kush qeken kto?Kristaqi dhe Vuçiçi.Mu m’thu kshu ti me shkerdhate muti qe t’bona rob,i tha D’Rama dhe ja rrasi me shapull fytyres.Rob ku ti kesh i tha Olsi,dhe mbashi nga syte kembet.

 3. Pse EDI RAMA NUK THOT ASGJE PER MERO GELBAZA KELLIREN DHE CARLO BOLEN BOLINO,SIGURISHT JAN BYTHLEPIRES DHE ZAGAR TE TIJ

 4. Une banoj ne lapardha dhe jemi shume te merzitur me ligjin KCK te Rames.
  Per kete me gjith Kozman Po bejme nje referendum ne fshat,mgjse jemi 12 veta .Ju lumte zoterinj gazetare se sot skemi c’fare te game,por ligjet r medias I mbrojme me gjak.

 5. Ja ziguri dhe shpellkaret ketu lart qe duan te mbrojne drejtesine e salihut te plepave qe ju kane vjedhur dhe vrare per 25 vjet dhe ju prap nuk mbushni,dhe sot kjo drejtesi mbylli he timer per lulzimen e lobimit rus

 6. Fraza permbyllese e ketij shkrimi flet shume, por do ishte me e sakte nese vec Rames si Jezu Krishti, te shtoheshin edhe apostujt e tij si Balla, Spiropali, e te tjere. Vetem duke shtuar keto emra, fraza do ishte e plote. Nuk arrij te kuptoj ata votues qe shkojne te votojne kur ne lista ka emra si Balla, Spiropali e shume e shume te tjere nga te dyja krahet e politikes. Sot Km paska folur per kck. Ky term i del nga subkoshienca sepse e di qe ka mbetur shume pak per te kapur (i ka marre per vete te gjitha) dhe behet xheloz per ato qe s’ka mundur te kape dhe i kane ikur nga duart. Kryetari i grupit parlamentar rilindor paska folur per shpifjen. Edhe ketij i dalin shprehjet nga subkoshienva pasi e di qe sinonimi i cdo fjale qe fillon me “shpif” eshte emri Taulant Balla. Njelloj mund te perdoret edhe emri i Lulit si sinonim i fjales genjeshtar e shume e shume te tjere qe nuk po lodhem t’i shkruaj se i dine te gjithe. Ndersa njeri me siper shkruan se e ka fajin Saliu. Me duket shprehja me e sakte ne te gjitha komentet. Fajin e ka Saliu sepse lejoi qe ne pushtet te vinte nje grup i tille personash qe e cuan kete vend pas vendeve afrikane. Keshtuqe te dashur militante, nese nuk keni buke ne shtepiat tuaja, merruni me Lulin, Saliun, Ramen, Ballen apo Spiropalin sepse ata jane e ardhmha e ketij vendi. Ne fund dua te them se zakonisht nuk me duket fajtore opozita per te keqijat e vendit, por aktualisht, kjo opozite qe kemi po e le qeverine te beje sipas qejfit dhe brenda vetes kam dyshimin se kjo eshte e qellimshme me qellim qe kur te vine ne pushtet, te vjedhin sa te munden, por me pak se sot per te thene se jemi me pak te keqinj.

 7. Ti hani m…Edit
  Ai po bene shtet. Po Dridhen Sala,Ilri,Basha etj nga SPAK qe u munduan me njeqind menyra ta pengonin

  1. Te lumte. Tani gelltite ate kokrren e kuqe qe po te jep infermierja dhe shtrihu. Pastaj fute dhe gishtin ne bythe dhe bertit “Rrofte Partia”

 8. Ti hani m…Edit
  Ai po bene shtet. Po Dridhen Sala,Ilri,Basha etj nga SPAK qe u munduan me njeqind menyra ta pengonin

 9. Prit kur te vi dr.gjilpera dhe te thote komunizmi nuk ishte dhe aq keq. Hajde ropt ne pidhe te gjithve. I pari edi rama me taulant ballen, dy ropqira qe ja dolen te futeshin neper sallat evropiane njeri si artist tjetri…..si prej librazhdit se me shume nuk ben dot ai. Ketu kupton se kush eshte qellimi i vertet i evropes. Rracën o motërqira

 10. Me gjithe ato komente e ke fituar sufllaqen dhe nje shishe uje te gazuar fugsi i vogel, apo je gje fushevajgurors…?

 11. Vazhdon ziguri dhe byroisti nga mbrapa i shkojne shpellkaret e salihut per te na treguar qe salihu nuk ka vrare e djegur kete popull per 25 vjet

 12. Te drejte ka. Pasi nuk ka nje prokuror ta coje ne gjykate kete kriminel dhe organizaten e tij kriminale dhe nje ose tre gjyqtare qe ta coje ne kokerr te burgut. Imoral.

 13. Dhe tragjikomedia vazhdon. Ai që ka të mishruara të gjitha veset, deliret, manirat dhe çdo të keqe tjetër deri në ekstrem, na bën moral se si duhen luftuar ato , prej të cilave , ai vuan i pari dhe më shumë se askush tjetër në katundin tonë. Ai s’ka të drejtë morale të flasë për asnjë aspekt që përmirëson sadopak jetën e banorëve të albanistanit. Sepse ai vuan vetë nga KÇK – ja, nga korrupsioni, papërgjegjshmëria, lakmia për t’i pasur të gjitha nën sundim, Falë Vuçiçit, Erdoganit dhe rrjedhimisht nga Putini, të cilin është angazhur ta takojë së shpejti, do të forcohet më tepër dhe do të na shesë dëngla me shumicë pa doganë, pa sens dhe që janë të turpshme të thuhen, por, siç thotë Z. Kim Mehmeti, tek ne është turp të turpërohesh. Ai që nuk e kupton është i tredhur në tru. Lerini delet të rrojnë nën sundimin e ujqërve dhe në lumturinë që u fal injoranca.

 14. I paemer 22.48 ke te drejte por duhet te fusesh edhe krahun tjeter ne kete pisllek se po nuk e bere, ben kot sikur je i plotesisht i drejte. Pra je i drejte pergjysme.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu