• |
ide | kryesore

Lobimi rus, Gjykata e Tiranës pushon çështjen ndaj Lulzim Bashës

Arkiva, Lajme, Të fundit

Gjykata e Tiranës ka vendosur të pushojë çështjen ndaj Lulzim Bashës lidhur me lobimin rus. Të pranishëm në seancën e sotme ishin dy avokatët e Bashës, Eduard Halimi dhe Ivi Kaso.

Eduart Halimi tha se ky ishte një vendim i drejtë.


“Vendimi i Gjykatës ishte një vendim drejtësie, u provua se ishte një akuza e stisur dhe PD nuk ishte fare pjesë e kësja dosje dhe vepra penale nuk ekzistojnë dhe faktet nuk ekzistojnë. Ne jemi avokatët dhe mund të themi se u rrëzuan të gjitha gjuetitë e shtrigave që janë mbajtur në tërritorin e prokurorisë për më shumë se 2 vite. Fakti nuk ekziston”, u shpreh Halimi.

Për mediat ka folur edhe ish-Skeretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Arben Ristani, i cili tha se e gjithë çështja ishte e montuar politikisht.

“Gjykata ka pushuar çëshjten, pasi fakti nuk ekziston. Por është shumë interesante për të kuptuar se si veprojnë institucionet kur janë të frustruara nga politika. Prokuroria është bërë një institucion i çorganizuar. U kuptua që ishte një çështje politike, por gjithmonë edhe pse ka presione sërish ka sërish njerëz që zbatojnë ligjin”, u shpreh Ristani.

©LAPSI.al

 

13 Comments

  1. Ose jane ne bashkpunim me njeri tjetrin ose edi i ka thene lereni rehat se me gjeti belaja po e fshiva nga faqja dheut opoziten. Përrrc nga amerika se te ishte per keta pordhacët evropian as qe e rruante trapin.

 1. MERO GELBAZA JA FUT KARIN NE BYTH VLADIMIR PUTINIT DHE ALEXANDER VUCIC SE ESHTE ZAGAR I EDI RAMES thotë:

  LOBIM RUS thot ORGANIZATA DHE MERO GELBAZA KELLIRA E CARLO BOLINO DHE SKENDER KURVA MINXHOZI E SOKOL BALLA ,

 2. Doli ajo qe perflitej prej kohesh,qe ceshtja bash’s lobim rus do pushohej nga drejtesia e salihut qe jane akoma brenda sistemit,fat te madh paska pasur ky kamarieri i sigurimit ne rinas

 3. Po prokurori Ervin Karanxha gagaci , nuk do te apeloje ceshtjen?

  Duke qene djale prokurorit te monizmit Kosta Karanxhes duhet ti sherbeje partise sic i sberbente babai i tij komunizmit.

  Bijte e vrasesve jane vene ne sherbim te Rilindjes.

  Prokurore legena te korruptuar deri ne palce

  Rrace e keqe!!!

 4. Qe nuk do te denohej Basha,dihej;-por,perse u padit atehere nga banda mafioze e “rilindjes”?
  Gjate gjith kohes se qeverisjes,Edvin Escobar D’Rama ka akuzuar opoziten,prokuroret,gjykatesit,policet,
  median….per ato zullume qe ai kishte bere dhe do bente më pas!Edvin Escobar D’Rames nuk intereson nje
  opozitare i denuar,por i perbaltur,i diskretituar,sepse keshtu parandalon dhe bën te pabesueshme akuzat ndaj tij.
  “Si u përdor Linda Rama për të mbuluar operacionin bankar të Samir Manes.Emri i Linda Ramës, bashkëshortes së kryeministrit, ka qenë kolona zanore e çdo diskutimi publik vitin e fundit në Shqipëri, sa i takon sektorit bankar.Zonja Rama është lakuar për pjesëmarrjen e saj në bordin e ABI-Bank, në kontekstin e dyshimeve mbi mënyrën si u licencua kjo bankë me origjinë offshore, apo dhe më tej me akuza të paqarta për ‘fonde ruse’.

 5. Ja ziguri dhe kina popullore ne mbrojtje te lulzimes dhe salihut,lulzimen e akuzoje ai qe mori parate por prokurori salali miku i avokatit te bashes e beri punen dhe salihu ma plepat beri te tijen,e duan jeten keta nuk jane kaq budallenj se ndryshe vjen aksidenti ne krrabe me 40 km ne ore

 6. Me beri shume pershtypje,qendrimi i gazetares se terenit Klodiana Lala,e cila e lidhur direkt me redaksine e 24 News,u tregua krejtesisht jasht profesionalizmit,qe ajo pretendon se eshte.Deklaroi se pricesi gjygjsor do te vazhdonte gjate,se duheshin pare te gjitha fashikujt e te tjera dengela te tilla,pormoderatorja nga qendra,i tha se gjygjtaret,jane shkeputur per te dhene vendimin,Lala e hadhi poshte duke thene se vetem njeri prej prokuroreve kish dale jasht,e me tej po nga qendra e njoftojne se vendimi ishte marre duke e pushuar gjykimin e ceshtjes.Lala u befasua nga pakujdesia e saj dhe me qarte u duk nga pyetjet qe i beri Ristanit.Klodiana ,na e hoqi vehten si nje analiste dhe desheronte te bente “namin”me “aftesite”e saja,por me bllof se kete rast,mbas insistimit qe pyeste Salianin ne Opinion (paradokohesh),nese i kish dhene leket Babales,nuk eshte ndodhur ndonjehere.Ky rast duhet te vleje edhe per shume kolege te saja,qe duhet ta dijne se “bishti”,nuk eshte dhe nuk ka se si te behet,me i rende se “sqepari”.

 7. dmth:
  1. nga PDja paguhen $650 000
  2. nuk deklarohen
  3. nuk i dihet prejardhja

  Kryetari dhe financieri ia hedhin pa lag. Kjo eshte partia qe do luftoje krimin dhe oligarket.

 8. Hahahahahahaha mos o Lul.
  E cuditshme si nuk i ngjit asgje ketij lloj robi. Dhe atehere kur u akuzua per punen e rruges se si dredhoi, jo jam semure, jo me dhemb barku. Dhe sot pyetja te kujt jane dollaret dhe pse nuk u deklaruan mbeti pa pergjigje. Nje gje me habit, nese ja ka bere nder Rama sic po del, pse filloi procesi gjyqesor, dhe si u mbyll me paqartesira kaq te trasha. Hajt varja lesht. Lule me fitore ne zgjedhjet e rradhes.

 9. Luli as indinjohet qe e paskan akuzuar kot, as ben kunderpadi, por mendon si te mbroj shqiptaret nga oligarket. Bravo Lul. Mos u pergjigj. Heshtja jote flet sa per 1000 fjale. Mos demto veten per te provuar pafajsine tende

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu