• |
ide | kryesore

Zjarret në Australi rrezikojnë vendet e tjera, NASA: Tymi do përshkojë të paktën një herë botën

Arkiva, Planet

Administrata Kombëtare e Aeronautikës dhe Hapësirës, ose NASA paralajmëron se vendet e tjera të planetit rrezikohen nga zjarret në Australi.

Sipas BBC, NASA thotë se të paktën një herë tymi që po del nga zjarret e pyjeve në Australi do të përshkojë gjithë botën.
Efektet e para i kanë parë qytetet më të mëdha të Australisë Sydney, Melbourne, Canberra apo Adelaide. Ishulli  i Zelandës së Re gjithashtu u prek nga zjarret ku janari i kapi me një ‘qiell të kuqerremtë’ i cili nuk ishte tjetër veç tymi dhe ndotja që vinte nga zjarret australiane.

Sipas NASA-s tashmë tymi ka arritur deri në Amerikën e Jugut dhe pritet të përshkrojë të paktën një herë gjithë botën.

 

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

1 Comment

  1. bota alarmohet per tymin e zjarreve ,te australis, se do pershkojne gjith planetin me efektin e tije ,dhe nuk alarmohet ,e nuk alarmohet per shkaqet ,burimet e shkaqeve qe eshte padrejtesia ne toke si burim I gjitha shkaqeve qe njerzimin e nxorri nga rruga zgjilljeve pa probleme dhe futi ne rrugen e problemeve pa zgjillje ,ky duhet te jene ala arm per mbar njerzimin kjo duhet te jet vija kuqe qe te pranojme bindemi vlersojme ,te gjith dhe pranojme per te gjith ,far sej cili deshiron per veten e vet ,dhe kundershtojme te gjith cfar sejcili nuk pranon per veten e vet ,kjo eshte pika zgjimit njerzore ,per te pranuar dobin dhe refuzuar demin,me drejtesi hak,,vetem keshtu ,vlersojm ralitetin ndajm problemet dhe orientojme zgjilljet njerzve u jepet qartesi gjalleri zgjillje siguri paqe shpetim shprese ,jo me padrejtesi mbi bazen e fuqis shtypjes shfrenimit antivleres dhe vetshkatrrimit njerzore ku as ato vet qe e bejne ket shkatrrim ,shkatrrimin e vet nuk e deshirojne,,por qe shkatrrimi po I perfshin edhe vet ato,ne gjitha drejtimet, eshte koha per te mos humbur kohe ,qe nga zhvillimet ,dhe ullzimi zotit te nxjerrim mesim dhe harmonizojme ne angazhim ,sejili per veten e vet ,te shohe veten ne pasqyren e te vertetes ,dhe reflektojne ,te pyes veten ,a e don veten dhe nese vertet e don veten te qarte ne mendime fjale dhe veprime ,I pergjigjet vetem e verteta ,fetarisht shkenerisht dhe praktikisht,pa pik as presje ,ju them te gjith nga dashuria qe kam per ju mos u vetshkatrroni mos urreni veten me veprimet tuaja shkatrruese perderisa me ndergjegje te pastert veten e doni dhe investoni shum per te per shendetin lumturin jeten tuaj ,ju lutem hapeni ullzimin e zotit ,lexojeni meditoni ,merrni seriozisht informacionet shkencore ,jan fakt e ,shikoni zhvillimet praktike ,te vertetat dobin ua tha zoti mallerishem po ua thot shken ca dhe zhvillimet praktike ,logjika mendja si funksion krijim eshte e barabart per te gjith per dallushmeri ,llogari ,keshtu qe ra ca njerzore ,I ka mundesit e plotesuara ,qe individi dhe kolektivi te ndjehet I qet lumtur paqe ,per aq kohe sa zoti ka shkruar te jetojne ,pse dalin disa dhe grabisin te drejtat e tjereve zoti mallrishem nuk ka faj islami nuk kan faj ,besimtaret nuk kan faj,per gjith cfar po ndoll ne tok,e rendesishme eshte qe e verteta garanton theniet e saj ,ne zhvillimin e vet vetem dobit,dhe e paverteta ,sjell demet e saje demin ,por qe per te dyja si rac njerzore sejcilin per veprimet e tije zoti mallerishem e beri peng te mendimit fjales veprimit ,ku nese I ka te mira shperblehet nese jo ndeshkohet,,ky eshte ligj I tije qe e ka future ne systemin e krijimit tije gjallesave ne instinstinkt mas imunitet ,,un me kete koment ,veten bera nje obligim pergjegjsi hyjnore dhe obligim moral njerzor ,me mendimin e mire qe njerzit ,te largohen nga padrejtesia qe I humb dhe kthehen te vertetes qe I shpeton perderisa humbjen se deshiron askush dhe shpetimin e duan te gjith ,pra eshte dicka Brenda te drejtes dhe natyralitetit njerzore, si dobi per gjith rrespekt zoti ua mundesofte per ta kuptuar dhe vlersuar te gjitheve ,ne te vertete si duhet vetja perms te vertetes ,perderi sa veten e duam te gjith qe te mos zhgenjeheni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu