• |
ide | kryesore

Shqipëria dëbon dy diplomatë iranianë

Arkiva, Lajme, Të fundit

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme vendosi sot të shpallë “nongrata” përfaqësuesit diplomatikë të Ambasadës së Republikës Islamike të Iranit në Shqipëri, z. Mohammad Ali Arz Peimanemati dhe z. Seyed Ahmad Hosseini Alast.

“Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka vendosur sot, që përfaqësuesit diplomatikë të Ambasadës së Republikës Islamike të Iranit në Shqipëri, z. Mohammad Ali Arz Peimanemati dhe z. Seyed Ahmad Hosseini Alast, të shpallen persona të padëshirueshëm, për shkak të zhvillimit të veprimtarisë në mospërputhje me statusin e tyre dhe parimet e Konventës së Vjenës për Marrëdhëniet Diplomatike. Dy përfaqësuesëve të Republikës Islamike të Iranit ju është kërkuar largimi i menjëhershëm nga territori i Republikës së Shqipërisë“, njofton ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj.


Kohë më parë Shqipëria dëboi edhe ambasadorin iranian në vendin tonë për të njëjtat arsye.

2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu