• |
ide | kryesore

Lubonja: Opozita ndryshoi kursin, por ka bindur edhe ndërkombëtarët

Lajme, Të fundit

Analisti Fatos Lubonja i ftuar në emisionin “Real Story” në “Neës 24” tha se opozita e bashkuar që bëri marrëveshje me qeverinë për reformën zgjedhore, ka disa kontradikta në retorikën e saj. Lubonja u shpreh se opozita është dorëzuar përballë sistemit, por po ashtu ka bindur ndërkombëtarët se në Shqipëri ka një regjim.

“Opozita e ka denoncuar Edi Ramën se ka lidhje me krimin dhe prandaj nuk ka zgjedhje të lira në Shqipëri. Kështu ka thënë opozita. Kjo opozitë donte qeveri teknike. Opozita tha se me protesta masive do të rrëzojë Edi Ramën dhe do të sillte qeverinë teknike. Unë mendoj se kemi ndryshim kursi. Ka kontradiksion. Na del një term i rëndësishëm që quhet reformë zgjedhore.

Bylykbashi na e bëri sikur kjo reforma zgjedhore do të rregullojë gjithçka në Shqipëri. Aksioni që bëri opozita ishte pozitiv sepse bindi ndërkombëtarët që këtu kemi të bëjmë me një regjim. Mendoj se opozita ka edhe retorikë. Këtu kemi të bëjmë me një dorëzim të opozitës ndaj sistemit.

Kjo opozitë tha se do ta rrëzojmë sepse Rama është ilegjitim, kurse tani na doli reforma zgjedhore që u rrëzuaka me rrugë institucionale. Bylykbashi tha se kriza po thellohet, atëherë pse duhet të flasim për negociata, sa kohë nuk i meritojmë. Opozita ka bërë vetëm rolin e fasadës”, – tha Lubonja.

10 Comments

 1. Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen

 2. Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen Te qifsha bashen

   1. Rama eshte kriminel por ne do ulemi te flasjm me te. Per aq kohe sa te kemi mbeshtetje nga merkeli qe po mundon te shpetoje bythen e vet duke na futur edhe neve tek problem solving i evropes qe ne thelb eshte thjeshte shperdorim, dhe me ndihmen e UK remainers qe promovojne largpamesi sepse tashme rama “is their saviour “….po po i paske te qarta ti demokrat i thekur. Flet merkeli per data pastaj. Ka nja 4 vjet guy verhofstadt dhe merkeli bashke me sorosin qe shperdorojne datat e perdoruesve online per ta shtyre akoma me shume deri ne piken e deshperimit, dhe me pas dalin e flasin per data, nuk je dakort ? Ska gje do te gjejme nje pozicion dhe ty ne shoqeri. Sovran shume, duket. E shitet perfundimisht shqiperine. Te te rroje edi me bashen o politolog. Tifozlliku per evropen me mahnit.

 3. Rama eshte kriminel por ne do ulemi te flasjm me te. Per aq kohe sa te kemi mbeshtetje nga merkeli qe po mundon te shpetoje bythen e vet duke na futur edhe neve tek problem solving i evropes qe ne thelb eshte thjeshte shperdorim, dhe me ndihmen e UK remainers qe promovojne largpamesi sepse tashme rama “is their saviour “….po po i paske te qarta ti demokrat i thekur. Flet merkeli per data pastaj. Ka nja 4 vjet guy verhofstadt dhe merkeli bashke me sorosin qe shperdorojne datat e perdoruesve online per ta shtyre akoma me shume deri ne piken e deshperimit, dhe me pas dalin e flasin per data, nuk je dakort ? Ska gje do te gjejme nje pozicion dhe ty ne shoqeri. Sovran shume, duket. E shitet perfundimisht shqiperine. Te te rroje edi me bashen o politolog. Tifozlliku per evropen me mahnit.

 4. Basha dhe merkeli qe kishin pushtetin dhe mundesite te hiqnin ramen qe ne fillim, zgjodhen rrugen tjeter. Ma merr mendja se i ke harruar gjerat, ne kete pike dhe basha dhe rama kane rene dakord te paret me gjithe bythqimlliqet e rames. Per fjale kemi fol ne ne internet me shume se basha dhe merkeli prandaj flet per data ajo gjermano lindorja, donim vepra dhe ja ku jemi prap, komunistet zabtojne gjithçka prap per te miren e te gjithve duke na nxjerr jashte loje e duke na bere te dukemi si te pakualifikuar. Bashkpunim alla rama, me te futme. Bashkimi merkelian paska qene ne sherbim te oligarkise.

 5. Ajo gjermano lindorja qe edhe ajo njelloje si rama kishte shallin e kuq e tani juk e ka me.

  Ajo gjermano lindorja qe edhe ajo njelloje si rama kishte shallin e kuq e tani juk e ka me.

  Ajo gjermano lindorja qe edhe ajo njelloje si rama kishte shallin e kuq e tani juk e ka me.

  Ajo gjermano lindorja qe edhe ajo njelloje si rama kishte shallin e kuq e tani juk e ka me.

  Ajo gjermano lindorja qe edhe ajo njelloje si rama kishte shallin e kuq e tani juk e ka me.

  Ajo gjermano lindorja qe edhe ajo njelloje si rama kishte shallin e kuq e tani juk e ka me.

 6. Zoti Lubonja! Ky sistem politik qe ne aktualisht kemi, nuk pranon qe ti, ti bokotosh institucionet e rregullat e saj. PD po te kishte Bythe, le te fillonte “luften partizane” meqe nuk ka as bythe e as moral politik eshte i detyruar te ulet ne tavoline, e te vazhdoje rregullat e lojes aty ku i la. Si i thone fjales me breke neper kembe. Sa per rregullimet ne sistemin zgjedhor, eshte ne fakt nje hiç gje, derisa si lojtaret jane po keta, te hunit e litarit mos prit hajer ne kete vend.

 7. “Opozita ka ndryshuar kursin. Opozita është kontradiktore në retorikën e saj. Opozita e ka bindur faktorin ndërkombëtar për të drejtën e akuzave të saj ndaj regjimit të Ramës”
  Po çfarë mundësie tjetër mund të ketë një opozitë që ndeshet me një “mazhorancë” të mbështetur nga bota e krimit veç fjalës, “retorikës” ?
  Përse injorohet fakti se nocioni “ndërkombëtarët” duke i përgjithësuar ata sikur janë të gjithë të një mendësie politike, janë të ndarë në forca të majta e të djathta ?
  Përse injorohet fakti se janë socialistë europianë edhe të institucioneve drejtuese të BE ata që mbështetën qeverinë e korruptuar socialiste “aleate” të Shqipërisë ?
  Është raporti i forcave politike të majta e të djathta në Europë e më gjërë, që ndikon edhe në progresin e demokracisë së brishte infantile shqiptare.
  Shteti më i madh e më demokratik i Europës është pa dyshim Gjermania, veçanërisht pas bashkimit të saj me pjesëm lindore komuniste të lidhur me Rusinë.
  Aktualisht Gjermania qeveriset me një shumicë të partive të djathta CDU-CSU, që ka bërë koalicion me partinë e majtë SPD.
  Ministri i jashtëm i këtij koalicioni qeveritar, i përket të majtëve.
  Nuk duhet të harojmë që socialisti Gabriel, ministër i jashtëm i Gjermanisë, në zgjedhjet e vitit 2017 në Shqipëri doli me ultimatunin, se nëse opozita e djathtë shqiptare nuk do të marë pjesë në zgjedhje, “Gjermania” do ti njohë zgjedhjet moniste në Shqipëri. (E kam vënë në thojza Gjermaninë, pasi socialisti Gabriel nuk mund të fliste në emër të gjithë gjermanëve).
  Me pranimin në BE të shteteve të ish perandorisë komuniste, infeksioni komunist në këtë organizatë të fuqishme demokratike europiane, u shtua edhe në parlamentin europian, pasi në të u futën edhe deputetë ish komunistë të vendeve të lindjes. Të mos harojmë se me problemet e zgjerimit të BE, u mor një ish udhëheqës i rinisë komuniste çeke, miku i Ramës, Fyle e më vonë edhe italianja Mogherini, me bindje ekstreme të majta.
  Por ndërkaq, rënia e nivelit të jetesës në vendet e fuqishme perëndimore si pasojë e zgjerimit të BE me ish lindjen komuniste, shkaktoi reaksione në popullsinë e këtyre vendeve, duke dalë parti të reja ekstreme të djathta që filluan të votohen në masë. e që rrezikuan edhe ekzistencën e BE.
  Nuk është i rastit edhe fakti se vende ish lindore të rrezikuara nga Rusia, si Hungaria e Polonia, si kundërveprim i forcimit të liberalizmit të politikës perëndimore, kaluan në qeverisje me mazhoranca konsevative.
  Kjo pra është sipas mendimit tim, tablloja e përgjithëshme e politikës në Europë, në kohën kur Shqipëria luftonte për të hyre në BE.
  Kjo situate e rënduar politike në BE, bëri që vëmendja e saj ndaj Shqipërisë së vogël, që nuk bëri pastrimin politik të kriminelëve të diktaturës enveriste, për hir të stabilitetit në rajonin e trazuar të Ballkanit, të neglizhohej e dobësohej.
  Më së fundi, ishte Bundestagu gjerman që doli me rezolutën e tij me 9 kushte të fillimit të negociatave të integrimit të Shqipërisë, e si kusht të parë vendosi zhvillimin e zgjedhjeve të rregullta demokratike, pa abuzime e ndëshkimin e abuzuesve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu