• |
ide | kryesore

Vëllai i deputetes së PS-së emërohet në krye të Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë

Arkiva, Lajme, Të fundit

Parlamenti votoi sot me 98 vota pro emërimit të Artur Metanit në krye të Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë (ILD).


Metani ishte renditur i pari në listën që Këshilli i Emërimeve në Drejtësi (KED) i kishte dërguar Kuvendit. Ai është vallai i deputetets socialiste Eglantina Gjermeni – ish ministre.


Prej vitit 2002 deri në 2012, Metani ka qenë këshilltar i Presidentëve Rexhep Mejdani, Alfred Moisiu dhe Bamir Topi.

ILD është institucioni përgjegjës për verifikimin e ankesave dhe fillimin e hetimeve administrative ndaj gjyqtarëve, prokurorëve dhe anëtareve të Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe të Prokurorisë.

Emërimi i Artur Metanit në krye të ILD-së është tregues i politizimit të sistemit gjyqësor.

10 Comments

  1. Kjo nuk perben aspak problem, problem perben Xhaferllari qe eshte e shoqja e Alibeajt, ajo pp qe eshte neporizem. Ketu s’ka asgje per te thene “u kap reforma madheshrore e drejresise” te cilen. na e kane zili edhe serbet edhe amerikanet njekohesisht.

  2. Reforme e dhime. E kapur prej mazhorances zoterit Po nuke e quajn nepotizm çfar kupetoin me votu motera per vllan ky eshte emruar ne kete post .nga z ramatan

  3. MERO GELBAZA DHE SOKOL BALLA JUA LEPI QIMET E BYTHES EDI RAMES DHE DOKTORIT thotë:

    MERO GELBAZA KELLIRA PO JA LEPI QIMET E BYTHES SALI BERISHES DHE EDI RAMES ,

  4. kjo femije e shumepritur nga s hqipetaret u mbyt qe ne djep. fatqeqesi per ne si komb qe emerimet behen jo ne baze te meritave por ne baze te farefisnise . Nuk e kuptoj nuk paska ne drejtesi nje njeri qe nuk ka lidhje me keto bandite

  5. Turpi i botes sot gent ibrahimi po keqperdor gjithe sistemin e drejttesise. Po nje pyetje kam per gentin qe nga 90 te e dre sot 2020 si nuk u gjet nje qe te kete mbaruar juridikun por te gjithe te atij hale sistemi ne drejtim

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu