• |
ide | kryesore

Zbulohet dokumenti/ Thaçi mandaton Kurtin si kryeministër

Arkiva, Lajme, Të fundit

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi e ka dekretuar vendimin për të mandatuar kreun e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin për kryeministër të Kosovës.


Aty theksohet se presidenti ka propozuar Albin Kurtin si të mandatuar për të formuar qeverinë e re, derisa theksohet se për të bërë këtë ka 15 ditë afat.


“Kandidati nga pika 1 e këtij Dekreti jo më vonë se pesëmbëdhjetë (15) ditë pas emërimit paraqet përbërjen e Qeverisë para Kuvendit të Republikës së Kosovës dhe kërkon miratim nga ana e Kuvendit”, theksohet në pikën e dytë dhe të fundit të këtij dokumenti.

Dekreti hyn në fuqin në datën e nënshkrimit që i bie sot (20.01.2020).

Kurti ndërkohë ka refuzuar që t’i shkojë në zyrë Thaçit për të marrë dekretin.

2 Comments

  1. Mesa duket e more shume lehte pergjegjesine. Ka rrezik qe te perfundosh duke bere fushate kunder LDK-se( nuk do kesh rruge tjeter ne ate pike) dhe rrjedhimisht te fuqizosh “PAN-hajnine”.

  2. Isa eshte nje cope muti e certifikuar. Po edhe ky po tregohet nje idiot qe nuk di te negocioje. Duhet te zgjedhi se nuk I merr dot te gjitha duke patur vetem 51% te mazhorances ose 25% te parlamentit. Nuk kane 75% we t er bejne ligjin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu