• |
ide | kryesore

Kryebashkiaku rilindas që ndihet i qetë se u shpërblye për vrasjen e katër vetëve

-Instant, Kryesore

Pas akuzave të sotme Kryetari i Bashkisë së Matit Agron Malaj, i cili në 21 janar ka qenë në krye të detyrës si gardist që mbronte kryeministrinë ka bërë një reagim ku pretendon se ai nuk ka zbatuar urdhrin për të qëlluar.  “Prej 9 vitesh tashmë emri im është lidhur me atë ngjarje tragjike. Emri i një njeriu, i një ish gardisti në krye të detyrës, që refuzoi të zbatojë urdhrin për të hapur zjarr mbi protestuesit e pafajshëm, është lidhur në mënyrën më perverse me vrasjen e Ziverit, Aleksit, Faikut dhe Hekuranit, jo nga familjet, jo nga organet e ligjit, por pikërisht nga ata që dhanë urdhër për të qëlluar e më pas shkelën çdo ligj e çdo normë, për të mos lejuar zbardhjen e të vërtetës. Unë sot, vijoj punën time me kokën lart. Me ndërgjegjen e pastër. Mbi mua nuk rëndon asnjë akuzë” thotë ai (poshte postimi i plote).

Komenti/ Një mënyrë pa hipokrizi për të përkujtuar 21 janrin

Mirëpo gazeta e majtë Dita që nuk mund të quhet as në shërbim të Saliut as të Lulit, ka publikuar këtë të martë faksimilet e pagave shpërblim që mori në 2011 ish gardisti sot kryetar bashkie.

Faksimilja/ Kryebashkiaku i Rilindjes që u shpërblye me para për vrasjet e 21 janarit

Pra Agron Malaj mori fiks katër rroga shpërblim, po aq sa Ndrea Prendi dhe Agim Llupo që u vërtetua se qëlluan drejt e mbi protestuesit. Pas publikimit të këtyre dokumentave, ne ose duhet të besojmë se  kryebashkiaku rilindas është duke na gënjyer vençe, ose tjetrën se regjimi i Berishës ishte aq ëngjëllor sa edhe kur nuk zbatoje urdhrin, nuk të ndëshkonte por të shpërblente. Vetëm një rilindas si Agron Malaj mund të ndihet i qetë se ka marë shpërrbim pas vrasjes së katër vetëve gjaku i të cilëve solli socialistët dhe atë vetë në pushtet.

©Lapsi.al

/

21 Comments

 1. Nuk Ka mar sperblim vetem nga qeveria Po dhe nga opozita e atehrshme rama deklaroi ishte informator dhe eshte paguar per punen qe Ka kryer sipas porosive Te rames

 2. Vrasesit e vertet me prova jane vetem salih karaxhic berisha dhe lulzime kamarier basha dhe nuk mund te kete te tjere,pse u fshine pamjet e kryeministrise brenda me urdher te salihut dhe njeriu qe i fshiu salihu dhe lulzimja e bene deputet

 3. Po kjo ishte loja… hahaha.
  Gjindja e ndyre e likaneve vazhdon te eksitohet perpara
  Mishit por edhe te shperblehet.

 4. KY BYTHLEPIRES LEKET I MORI,TANI DEL SI ZAGAR DHE LEH ,KY ESHTE SI YMER GELBAZA KELLIRA ,DIKUR BYTHLEPIRES TE DOKTORIT TANI ZAGAR DHE BYTHLEPIRES TE EDI RAMES

 5. Zotëria pretendon se e ka kundërshtuar urdhërin për të qëlluar mbi demostruesit e mandej shton se këto urdhëra i paska dhënë Berisha e Basha.
  Ky zotëria nuk ka qenë një gardist i thjeshtë por ka qenë një komandant që i referohet gradës së kolonelit.
  Si komandant e oficer i lartë, ai e njeh regulloren e Gardës se kur sulmohet institucioni për të cilin është ngarkuar që ta mbrojë, mund të hap fillimisht zjarr në ajër, e nëse agresorët tentojnë të futen me dhunë në objekt, edhe mund të qëllohen.
  Malaj nuk na e vërteton akuzën që kam marë urdhër nga kryeministri apo ministri i mbrendshëm, pasi këta edhe nëse do të kishin dhënë këtë urdhër , gjë që nuk është vërtetuar nga hetimi, këtë urdhër duhet tja kishin dhënë komandantit të Gardës, z. Prendi.
  Nëse Malaj do të kishte refuzuar urdhërin e Prendit, siç pretendon, komandanti do të urdhronte menjëherë arrestimin apo qoftë edhe pezullimin e menjëhershëm nga detyra.
  Asnjë nga këto nuk ka ndodhur.
  Ajo që dihet publikisht , është fakti se prokuroria nuk e denoi “komandantin e grupit të zjarrit”, Agron Malaj, por dënoi dy të tjerë e ndërkaq për dy nga viktimat akoma deri sot nuk është verifikuar se kush ka qenë vrasësi.
  Dihet tashmë që prokurorja Ina Rama, për ngjarjen e 21 janarit, duke u nisur vetëm nga viktimat e vrara, i përqëndroi hetimet e akuzat e saj vetëm mbi qeverinë e Gardën, duke injoruar faktin se një ditë para kësaj ngjarje, organizatorët kishin deklaruar publikisht, se do ta rëzojmë nga pushteti Berishën qoftë edhe me viktima.
  Dihet se si mjete vrastare nuk janë vetëm armët e zjarrit sepse ka mijra krime e vrasje të kryera edhe me goditje me mjete rrethanore, hunj e gurë në kokë.
  Fatmirësisht e gjithë ngjarja, ndryshe nga vrasjet e fshehta që bënin komunistët gjatë diktaturës, u filmua live nga televizionet shqiptare e media të huaja.
  Është një mashtrim i pandershëm të injorosh faktin që e kanë parë me sytë e tyre miliona njerëz, që midis mijra demostruesve paqësorë militantë të PS, pjesmarës në ate demostratë, ishin rreth 300 njerëz të përzgjedhur nga bota e krimit, që godisnin me hunjë e pllaka betoni kundër policisë së pa armatosur të vendosur në kordon mbrojtës, e janë parë live shumë policë me fytyrë të gjakosur deri edhe komandanti i Gardës, z. Prendi., para se të ndodhnin vrasjet.
  U bënë vitin e kaluar nga opozita deri 10 demostrata të fuqishme paqësore ku mijra demostrues dëgjonin fjalën e liderëve të opozitës përballë kryeministrisë, e ndonëse në pothuajse gjithë Tiranën dëgjoheshin thirrjet e mijra demostruesve , “Rama ik”, nuk pamë asnjë polic të sulmuar apo të gjakosur, përkundrazi viktima të dhunës policore me gaz lotsjellës u bënë edhe banorët e fëmijtë mbrenda shtëpive të tyre, e kjo dhunë kulmoi edhe kundër një prej udhëheqësve të lartë të opozitës, ku skenën e rahjes barbare të tij nga oficerë të policisë , besoj se e kanë parë të gjithë shqiptarët.
  Rama në mënyrën më të panderëshme, mashtron publikun kur thotë se e keqja Shqipërisë i ka ardhur nga “jurristët e korruptuar të Berishës”.
  A nuk ishin juristët produkt i shkollave komuniste, që akuzat e PD për krimet monstruoze të krerëve të diktaturës enveriste , i banalizuan me gjyqe qesharake se sa kafe kanë pirë ?
  Përse drejtëdsia shqiptare për rastin e 21 janarit nuk hetoi shkaktarët e ngjarjes, socialistët që tentuan të marin pushtetin me dhunë duke deklaruar edhe publikisht për viktima, por gjithë tellin e tyre e patën për të arrestuar gjithë strukturat e Gardës së Republikës duke i lëna po mbrojtjen e tyre institucionet shtetërore ?
  Përse drejtësia shqiptarë nuk mori në hetim ato oficerë policie që vepruan me dhunë ndaj protestuesve të vitit të kaluar, deri edhe rahjet e arrestimet e ish deputetëve të PD ?

 6. O byroist i pd protestuesit jane vrare ne rruge te madhe 30-50largesi nga institucioni i salihut duke u larguar,por ti si shpellkar bythelepires vazhdon te mbrosh vrasesin salih qe nuk e kishte per here te pare e ka filluar vrasjet me remzi hoxhen dhe e mbylli me vrasjen e sokol olldashit ne rruge

  1. Ti mut që i replikon komentuesit sipër teje, krahaso argumentet e pasura llogjike të tij me ato mjerane prej rrugaçi të tuat e po pate pakëz tru nxirr ndonjë përfundim thjesht për gjimnastikë truri se ju ka zënë myk.

 7. Ky biri kurves qe dika kaqe shum emra qe Ka vrar Saliu pese nuk mer pallen e ruqin Te shkoi ne prokurori ik ore sufllak bashkie

 8. Te pakten vrasja e Ziverit eshte provuar qe eshte bere nga Llupo. Por duhet thene se nuk ka qene e qellimshme . Nga vendi ku ishte Llupo nuk kishte pamje te drejtperdrejte te Ziver Veizit. E kam degjuar ne TV nga avokati j tij dhe nuk e kundershtoi njeri. Keshtu qe ai Tan Hoxha mos na beje te gjithediturin duke na treguar vrasjen live. Dhe ne fund mjere ata qe iken se keta lideret e partive kujtohen per ta vetem nje here ne vit

 9. lexoj ca komente diotesh qe dun me marr vesh e vrau ky apo se vrau ky. kjo ka pak apo aspak rendesi. edhe ne qoft se e ka vrar ky, ky nuk e beri se ashtu ja tha mendja. keta jan ushtar o njerez. ushtari ben detyren. merr urdhera dhe zbaton detyren, qofshin edhe urdhera ekstreme per te vrar. Vrasesi i vertet eshte ai, qe ne zinxhirin e komandes, ka dhen urdherin i pari per te qelluar mbi turm. mos na haptni bakrun me anal-iza idjote. pysni kete kush e komandio, pysni komandantin e ketij kush e komandoi dhe e kuptoni kush eshte vrasesi.

 10. nqs doni ta merrni vesh te verteten, pysni lulin ca i tha baba me 21 janar kur shkoi te jepte doreheqjen. po foli luli del e verteta lakuriq. ka dhe shum deshmitar te tjer.

 11. Ore ti moter qire qe s le dite pa share jo Sali ist jo shpellare jo ashtu jo keshtu, po ju kush jeni ore fis qire. Do hash mute akoma, rri urte se te qihet moma ore fis kara kurvash se ndryshe si del zot karakurve Edvin droge shkerdhates.

  1. te qift Saliu, Edi, Like floriri pidhin e motres e te grave e te listes te dasmes. te qift afrika e gjith bota familjen. te qifshin alienet farefisin. o shpellar, o suflake shqupi, po do ta qi mamin, motren, gruan e vajzen edhe live. ti more fisqir qe del e shan njerezit je nje cop perversi qe mezi pret qe te te qin te gjith ketu si grup farefis e familje e ti te masturbohesh ne nje cep duke par si te qihet motra, gruja, mami goca, kushurirat, dashnorja e fejuara e cfar femra te permban lista e dasmes. ti ore morracak shpellar qe nuk di me shkrujt shqip po deshe te takojm edhe personalisht dhe ta thermojm kafken. shkerdhata e bajga si ty ka plot ky vend. lepires bythe qe amnistojn kriminel te tipit sali, rame, like floriri meritojn plumbin ne ball. fale laperave moterqira e fisqira si ty nuk behet ky vend. kur them ty, e kam te te gjith ata si ty. ti ore varikars qe del ketu te mborsh kriminel shteteror, pavarsisht nga partia qe ke zgjedhur ti sherbesh, ti meriton te te qihen gjith grat e familjes e te farefisit deri ne vdekje deri sa tu palohet pidhi se ju ka shpalu. provoje dhe shaj dhe njeher po po sta qiva ropt ne goj, po sta gjeta IP e komjuterit dhe shtepine dhe te te shkerdhej farefisin ty dhe te gjith militanteve pavarsisht ca partia e ca suflake hani. ju tifoza dhe bythlepires jeni gjeja me e keqe e ketij vendi. ju meritoni plumbin ballit. po ka edhe shqiptar te vertet qe do ua qin farefisin ne goj te gjith suflakeve e militanteve qe na jan ber trima pas kompjuterit.

 12. Meso te shkruash o moter dhe grua qire .Ke bere drejtshkrimin e gjuhes shqipe ti o dhijar.Gramatiken shqipe o mesjetar.

 13. Vrasesit e vertete jane krimineli Sali gruqiri dhe Lylzim kamarjeri ..Ata dhane urdher te qellohet mbi protestuesit Agjenti serb Sali Berisha duhet te ishte pas hekurave qe dhjet vjet te shkuara

 14. Ky sh. Agron nuk bind njeri me ato që thotë a shkruan, por na vërteton për të njëmijtën herë se ripjerdhjes dhe komandantit suprem të saj, pa moral e ideale, i duhen pikërisht shokë si Agroni , që gënjejnë, që janë të gatshëm për të bërë krime, për të dredhur bishtin, të gatshëm të përdoren si kavje, të lëpijnë prapanicën e kujdo. Rama ka qënë gjiyhnjë në kërkim të kriminelëve për t’i përdorur e ngritur në majat e larta të pushtetit duke i ndarë benefitet me ta dhe për të qëndruar në pushtet sa më gjatë të jetë e mundur. Shembuj kemi mjaft me deputet e kryebashkiakë. Kush nuk e ka kuptuar , e kanë tredhur në tru ose po kalon menopauzë cerebrale.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu