• |
ide | kryesore

Grafiti provokues zemëron shqiptarët në Zvicër

Lajme, Të fundit

Me shkronja të mëdha, persona të panjohur gdhendën këtë grafit në një mur pranë parkimit në Zürcherstrasse, Winterthur, ku shkruhet “Kosova është Serbi”.

Grafiti u pikas nga një nxënës shqiptar në Zvicër, Albrim Raduni. “Ky është provokim i pastër”, thotë 19-vjeçari.


Ai dhe i gjithë komuniteti shqiptar i Kosovës në Zvicër janë të zemëruar.

“Është një fyerje që ne nuk mund ta anashkalojmë. Kjo duhet të hiqet”.

Po ashtu,  edhe sepse është racist:

“Mbishkrimi është kundër një kombi të plotë dhe e mohon atë. Problemi midis dy vendeve, Serbisë dhe Kosovës është mjaft i madh,  dhe nuk është nevoja ti hidhet benzinë shtesë zjarrit me provokime të tilla , thotë Raduni.

Më tutje u zbuluan dhe dy grafite të tjera në shkrimin cirilik “E dua Partizanin” dhe “Varrmihësit”.

Varrmihësit janë tifozë të klubit të futbollit serb Partizan. Nuk është plotësisht e qartë nëse ekziston një lidhje e tyre me mbishkrimin “Kosova = Serbi”.

Edhe kush qëndron pas kësaj vepre mbetet ende një mister.

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu