• |
ide | kryesore

120 milionë Euro/ PD çon në SPAK koncesionin e Checkup-it

Lajme, Të fundit

PD çon në SPAK dosjen korruptive të koncesionit 120 milionë euro të checkup-it. Lajmi u komunikua përmes ish-deputetes Albana Vokshi e cili kërkoi nga SPAK të hetojë pa vonesë kontratën që sipas saj vjedh shqiptarët. Naër të tjera Vokshi tha se ka dorëzuar edhe provat e reja që faktojnë manipulimin me formularët e analizave.

Deklarata e Albana Vokshit:

Koncesioni 120 milionë euro i checkup-it është një nga vendimet më korruptive të Edi Ramës, që ka dëmtuar rëndë sistemin e shëndetësisë në Shqipëri. Edi Rama, Vilma Nushi dhe kushdo zyrtar tjetër që ka firmosur për këtë koncesion që vjedh shqiptarët duhet të përgjigjet përpara drejtësisë.

Për këtë arsye, Partia Demokratike ka vendosur të dorëzojë në Prokurorinë e Posaçme Antikorrupsion provat e reja që disponon dhe që provojnë se koncesioni manipulon formularët ndër vite për bërjen e analizave.

Këto të dhëna faktojnë se në Qendrat Shëndetësore janë shpërndarë me mijëra formularë të vitit 2015, të cilët duhen mbushur sipas informacioneve që po çon koncesionari këto muajt e fundit.

Partia Demokratike disponon, gjithashtu, fakte se përfundimi i analizave që bëhen nga koncesioni korruptiv i Edi Ramës është i ndryshëm nga të njëjtat analiza të kryera në privat apo në shtet.

Partia Demokratike u bën thirrje të gjithë mjekëve të qendrave shëndetësore të mos plotësojnë asnjë formular të analizave të checkup-it për vitet e shkuara, të mos bëhen pjesë e manipulimit, pasi ky koncesion korruptiv do të shkojë para drejtësisë.

Ka edhe një mashtrim tjetër të madh nga Edi Rama. Checkup-i nuk është falas, siç propogandon ai. Shqiptarët jo vetëm paguajnë rreth 15 euro për një analizë, shumë më shtrenjtë se në privat, por paguajnë edhe për qindra mijë analiza të tjera që nuk bëhen kurrë.

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka konstatuar se për tre vitet e para, Vilma Nushi është paguar në mënyrë abuzive me 12.6 mln Euro për rreth 500 mijë analiza të pabëra asnjëherë. Po ashtu, financuesja e Edi Ramës ka marrë pagesë TVSH-je në mënyrë të paligjshme për shërbime që përjashtohen nga ky tatim.

Për të mbuluar skandalin e Checkup-it, të firmosur prej tij vetë dhe duke mbrojtur aferat e tjera korruptive, Edi Rama kërcënon me padi kundërshtarët politikë dhe me mbyllje mediat që i denoncojnë ato.

Vjedhja, manipulimi i formularëve për të rritur milionat që futen në xhepin e Vilma Nushit dhe atyre që e kanë ndihmuar për të marrë këtë tender korruptiv janë shkaqet kryesore pse Edi Rama e mban të fshehur si sekret tregtar kontratën e checkup-it.

Të gjitha këto janë fakte publike që SPAK duhet t’i hetojë pa vonesë, të çojë prapa hekurave këdo që ka vjedhur dhe t’u kthejë shqiptarëve paratë e vjedhura.

Duke i kërkuar Prokurorisë së Posaçme Antikorrupsion ta hetojë me prioritet këtë koncesion që ka llogaritur t’u vjedhë shqiptarëve rreth 120 milionë euro, Partia Demokratike siguron qytetarët, se anullimi i këtij koncesioni hajdut dhe shkatërrues për shëndetësinë do të jetë një nga aktet e para të Partisë Demokratike në krye të qeverisë.

7 Comments

 1. Me ne fund po beheni serioz veprim i shkelqyer i PD, beni dosje dhe per Hemodializen se dhe ajo kontrate eshte vater e paster Korrupsioni, me kmapnine qe e fitoi me nje lokal kioske ne Berat , pa asnje te punesuar , pa te ardhuara eksperience etj.

 2. Po dosjen e aferes Ulaj-Gjiknur- Rama , do ta coni ne Spak? Jo. Omerta e gjere per skandalin me te madh te ketij 30 vjecari.

 3. spak apo kryeministri ca ndryshimi ka? e kuptojme qe jeni te gjithe nje tufe bagetish majtas e djathtas. po kur mendoni qe te gjithe jan si ju kjo te peshtiros. pra jeni te neveritshem.

 4. Kerkes e drejte e PDs, por dokumenti gjoja ‘ fakt’ me datat ne formlar dhe ne daten e vizitave nuk qendron, Sepse formulari mund te jete printuarne 2015 , por meqe nuk e kane perdorur ne 2015 , po e perdorin ne 2020. ( asgje te keqe nuk ka )
  Ky fakte nuk tregon asgje para syve te prokurorise per korrupsjon.
  Por prokuroria duhet te marre te beje te gjithe bilancin e kesaj PPP dhe te pyesi personat qe firmosen per te se si arriten shifren qe ja kane caktuar te marri Vilma Nushi.

  Mos e ktheni ceshtjen si ceshtja e Nexhmie Hoxhen qe u katandis denim per kafete.
  Mos ja ulni rendesine akuzes me fakte dytesore dhe qe dihet shume mire qe rrezohen lehte, por kapeni demin nga briret.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu