• |
ide | kryesore

Ndarja e Kosovës/ Raundi i fundit i ndeshjes Rama- Haradinaj

-Instant, Kryesore

Duke e pranuar të gjitha palët se tashmë projekti i coptimit të Kosovës ka vdekur, Edi Rama dhe Ramush Haradinaj po përplasen për vendin që do të zënë në histori: kush ka dashur të shkëmbejë kufijtë dhe cili i ka mbrojtur ato. Edhe të enjten në mbrëmje, Ramush Haradinaj, i ftuar në “Open” për të komentuar padinë për shpifje që kryeministri shqiptar i ka bërë në gjykatën e Prishtinës, ka përsëritur tezën e njohur.


Lexo më tej:


“Shihemi në gjyq”/ Historia e gjithë përplasjeve Rama- Haradinaj

Sipas Haradinajt, Rama ka qenë i involvuar në këtë projekt që kur shpeshtoi takimet e vizitat me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, “prej atëherë ka nisur ideja për ndarjen e Kosovës”, tha ai në Open duke iu referuar periudhës së mandatit të parë të Ramës si kryeministër.

“Ai ka qenë ideator dhe ka lobuar për ndarjen e Kosovës. Ai ka lobuar në media dhe me aktorë të tjerë në biseda me të huaj. Madje këtë bisedë e ka bërë edhe në tavolina ku unë kam qenë prezent”, këmbënguli Haradinaj duke e konsideruar një pafytyrësi nismën për të paditur atë për shpifje, pasi ai ia doli të shpëtojë Kosovën nga coptimi.

Rama i përgjigjet Haradinajt: Nuk tregohen ato që fliten në samite

Por ndonëse Ramushi e etiketoi disa herë me radhë si “fanatik të ndarjes”, kryeministri shqiptar i ka hedhur poshtë akuzat këtë të premte. Me stilin e tij të njohur, ku batuta shpesh përpiqet të fshehë thelbin, Rama ka shkruar se “Ramushi e ka kthyer shpifjen në pushkë që kur ka lënë pushkën”, duke shtuar, po me stilin e tij, që kryeministri kosovar e cilësoi si hajgarexhi: “E vërteta është se unë kam dashur ta ndaj Kosovën, po aq sa ç’ka dashur Ramushi ta ndajë Princ Harryn nga Familja Mbretërore! Shkurt fjala, komandanti i djeshëm i UÇK-së, Ramush Haradinaj, e ka merituar dhe do ta ketë për gjithë jetën respektin tim, për gjithçka i ka dhënë kauzës së lirisë së Kosovës, ndërsa politikani i sotëm Ramush Haradinaj, meriton vetëm keqardhjen time për bërllogun politik e gjuhësor, ku ushtron veprimtarinë dhe pushtetin e tij”.

Kjo nuk është përplasja e parë e dy kryeministrave të shteteve shqiptare, që kur ata janë detyruar të bashketojnë me njëri- tjetrin. Ata janë përballur fillimisht me deklarata, në fillim të shkurtit 2016, një ditë përpara festimeve për shpalljen e pavarësisë së Kosovës.

Edi Rama, pas lajmit të marrëveshjes se demarkacionit (përcaktimit të kufirit mes Kosovës dhe Malit të Zi) deklaroi në një intervistë me Baton Haxhiun në Klan Kosova se mbajtja peng e saj ishte një shpikje e Ramush Haradinajt. Ky i fundit u përgjigj: “Edi Rama le të merret me shpikjet e veta se i dalin boll”.

Përplasja mes dy kryeministrave u rindez pas samitit të Berlinit. Në një intervistë për televizionin kosovar T7, shefi i qeverisë deklaroi se gjatë mbledhjes së liderëve ballkanikë, Rama dhe Hashim Thaçi, i bënin atij më shumë presion se sa Merkeli dhe Makroni për të hequr taksën për produktet serbe.

Checknews/ Kush gënjen, Edi apo Ramushi?

Edi Rama nuk e duroi dot këtë paraqitje, ku shfaqej me dy fytyra. Ai shkroi një letër të gjatë (shkrimi poshtë) kundër Haradinajt, ku në fakt e akuzonte atë për dy gjëra krejtësisht kontradiktore me njëra- tjetrën: edhe se po gënjente edhe se po thyente kodin e nxjerrjes në publik të bisedave konfidencale.

Kulmi arriti në tetorin e shkuar, kur në intervistën me Artur Zhejin, Haradinaj pati thënë se ai, me anë të vendosjes së taksës dhe ngrirjes së dialogut me Serbinë, kishte shpëtuar minierën e Trepçës nga ndarja, si një ndërmarrje me shumë fitim që ishte parashikuar t’i takonte serbëve në planin e ndarjes së kufijve të hartuar nga Rama, Thaçi dhe Vuçiç. Pikërisht kjo gjë shkaktoi edhe gjyqin mes tyre.

Pjesë e kësaj përballje është edhe shkëmbimi i batutave të ditëve të fundit, të cilat nuk kanë më vlerë për të mbrojtur kufijtë e Kosovës, por për të përcaktuar se cili do luajë rolin e të mirit apo të keqit ne historinë e saj.

©Lapsi.al

43 Comments

 1. ore, as nuk mund te vihet ne dyshim atdhedashuria mes nje kosovari cfaredo dhe gjatosh palloshit,
  pasardhesi i shokeve te mugoshes dhe popovicit

  1. PALLOSHI I ANETES HYNE TEK PJESA ME ZHUL E KETIJ VENDI ,PRANDAJ DHE KRAHASIMI NUK ESHTE I PAVEND . NJE KOSOVAR ÇFARDE ESHTE MINIMALISHT 2 OSE TRE HERE ME LARTE SE KUSHDO SHQIPTARI . PER MUA ATA JANE KRENARIA E KOMBIT SHQIPTAR .

 2. Ram ushin ne piken me te ulet dje ne mbremje,pasi mori grushtin nga zgjedhsit ne kosove qe e cuan ne pencion politik te perhershem ky shpellkar tipik ju hodh rames per te fituar sadopak kredibilitet ju kthye nacionalizmit ballkanas dhe ky bashke me salihu liken i tremben perballjes ne gjykate,rama ju ka sfiduar po te jeni burra si thoni pranoni Sfiden ligjore ne Gjykate

 3. HARADINAJ esht i drejtperdrejt per ato qe thot rames i ngeli projekti i ndarjes kosoves ne sirtar ja dogji Ramushi me Bushatin tan qe se ralizoi planin e vuçiçi vjen Verdall si p..a ne brek

 4. O i pa emer i 14:37
  Qofsh gjithmone i pa emer, sepse moral e gjak shqiptari ti nuk ke.Nga shkrimet tuaja dallohesh se kujt i sherben.
  Ne se jeton n’Serbi,tue u rezervu, mund t’them se meriton keqardhje.”Qeni leh aty ku han”.Por ne se je n’Shqipni,atehere ti je vec nji ZORRE e regjimit Ramist.
  Ti flet per nacionalizem ballkanas dhe ne anen tjeter ofendon verioret,me percaktime rraciste.
  PRANDAJ ASNJEHERE NUK KE EMER,(as pseudonim).
  Dhe sfida asht pranu’,sa per hollesi.

 5. Nese Haradinaj nuk paska respekt as per te verteten,as per fjalen,as per publikun, nje njeri I tille nuk do rrokte as pushken,familja e tij nuk do derdhte gjak dhe te jepte deshmore per lirine e trojeve shqiptare! Te dyja nuk qendrojne! Nje shpifesi dhe rrenacaku as I shkon ndermend te flijohet per atdhe e per komb! Kjo kercet,o njera , o tjetra…

 6. Motrat dhe fisin e femrave ku ta kesh o rob shkerdhyer socjal, Ruso, Serb je ti qe thua per Ram drogen se e dashka Kosoven, jo ore jo se ne Shqiperi jetojme ne , ai per kedo qe e ka inat perdor ata thenjet e tua qe ndoshta i ka hypur mamit tend dhe se ke te njejtat huqe si ai . Flliqesira jeni te dy more morrat e kombit.

 7. Shpellkare ku do ndodhur salihu ju ka tredhur trute dhe loqet ju kurva enveri sto-serbe qe dhe gjykimin e keni pergjys ashtu si salihu ju krijoje keto 25 vjet perballja do tregoje te gjithe historine e korigjimit ku thaci rama do fitonin 10 miliard euro duhet te jesh idiot i lindur te besosh kete thenie te ram ushit,vota popullore flet shume o shpellkare ku do ndodhur

  1. Po ti kishe përmendur shifrat që në komentin e parë nuk do të të kisha sharë nga mami kurva komuniste.

   Më fal!

  2. O i pa emer i 17:24
   Ramushi te ka q..re nenen,motren dhe fisin ne gjinine femerore….
   Me sa duket edhe shkerdhRama, ka bere te njejten gje.

 8. Ketu ne radhe te pare ndahet fituesi nga deshtaku. Ramushi u deklarua kunder ndarjes dhe mbeshteti taksen. Ndarja nuk ndodhi dhe taksa eshte akoma ne fuqi. Rama u soll dukshem pro ndarjes dhe u deklarua ne menyre eksplicite kunder takses. Ndarja nuk ndodhi dhe taksa eshte akoma ne fuqi.
  Sa per analizen morale ajo ka qene gjithmone bardh e zi ne kete ceshtje. Kush eshte pro ndarjes eshte i zi ne cdo aspekt dhe kush eshte kunder eshte i bardhi. Per fat edhe rezultati i procesit perligji zgjidhjen e drejte morale.

 9. IPA

  Shpellkaret te kane shk…yer te gjithe seksin femeror te familjes,dhe ndoshta edhe fare e fisit tend.
  Dhe beji nje gojore Ramkarit.

 10. Po fliter per 10 miliarde euro. Askush nga rilindoret (me shume gjase as kryetari i tyre) nuk e ka kuptuar se per cfare behet fjale. 10 miliarde euro eshte pasuria qe mban ne nentoken e saj Trepca qe i perket shtetit te Kosoves, pra duke i dhene Serbise Trepcen, i jepen 10 miliarde euro duke i hequr shtetit kosovar mundesine qe t’i perdore keto te ardhura si dhe duke zvogeluar mundesine e punesimit ne Kosove. I pari i rilindoreve ia shiti Kosoven serbeve pasi Mugosha, Popovic e te tjere e ndihmuan te merrte pushtetin. Rilindori aktual, e ka patur kete plan qe para ardhjes ne pushtet dhe kjo duket ne programin rilindor te “zero problemeve me fqinjet”, ideja eshte rrahur mire me viziten e shefit te rilindoreve ne vitin 2014 ne Beograd, ne ate vizite ku Dacic i kendonte kryerilindorit “O sole mio” dhe u hodh ne treg tre vite me vone. Po te analizohen ngjarjet ne lidhje me Kisoven gjate periudhes 2013-2019, do kuptohet qarte se cfare dhe ku ka dashur te arrije shefi rilindor. Tani qe i ka ngelur dopio gjashta ne dore, perdridhet si femer semafori duke u munduar t’i hedhe hi syve njerezve njelloj si me ate deklaraten per Trump ku pasi nuk la gje pa thene kunder tij, sperdridhej, vraponte, ndalej si e si per t’u perfshire ne foto me te. Jo per gje, por fjalet ishin thene per kandidatin per president dhe jo per presidentin amerikan. Mjafton vetem sjellja ne rastin e Trump per te kuptuar vlerat morale dhe “ndershmerine” qe karakterizojne shefin e rilindoreve. Sa per personat qe flasin per verioret me shprehje denigruese, i kujtoj se ne rradhet e tyre kane disa veriore qe me te vertete e meritojne ate epitet, nderkohe qe ngritjen e flamurit ne Vlore e mbrojti Isa Boletini se bashku me burrat e ardhur nga Kosova.

  1. Jam dakord me pothuaj të gjitha argumentet e tua, përveç se argumentin për Isa Boletinin.

   Isa Boletini në kohën kur ngrihej flamuri në Vlorë duhej të luftonte me serbët që kishin hyrë në Kosovë, se për ngritjen e flamurit në Vlorë nuk i bëhej vonë as serbit, as grekut e as turkut sepse rajonet më të mira ekonomike serbët dhe grekët i kishin pushtuar, vetëm Esat Pashë Toptani mbronte Shkodrën.

 11. Ju shpellkar shurranjose te hani karin me gjithe bole disa nga ju ju njoh dhe nga turinjte ju ate qe dini te beni me mire eshte te thithni loqet e tredhura nga salihu njeri tjetrit,deri ketu shkoni,sa per motrat mamkat grate vajzat ja keni lene partise per te mare eksperience te dyert e shqupit,eshte i shame me fis deri ne brez te trete ai qe do meret me mu,Yt rrace e sajuar neper shpellat e vicidolit.

 12. Ram ushin e coi per lesh zgjedhsit qytetare te prishtines prizerenit e gjakoves,shpellkaret te mbajne ram ushin,ne tirone e mban salihu likja dhe Qimi

 13. Mire more te qifsha grua ,moter ,ate qe te ka nxjerre nga -vrima e shurres-pragun dhe oxhakun ,fisin dhe s’ter fisin o -Mavi- i pa emer dite dhe nate para kompjuterit rri vetem per te mbrojtur ata qe po te shkerdhejne ato shurrat qe ke ne shtepi dhe per te share komentuesit e tjere .

 14. Ty kina,qe meresh me mua e para e ke Kopil,e dyta kina e shpellkareve te salihut te pallofshin fisin femra,eshte i share ai qe meret me mua

 15. O nder shitur ti e Ke shitur veten per 1 sufllaqe ne dit ty te shan fuga e i biri xhemiles ne sy dhe ti i thua amin perse mer zjarr nga bytha ike fise i pjerdhur

 16. Frike nga ty qe te njeh i gjithe shqupi si nje nga spiunet e salihut,por ty po te kruhet bytha rri e mos u mer me mua o pushti salihut,o kina te qifshe veten.

 17. O rrot..ka…une jetoi ne nje vend Te mbrekullushm europian nuk me kercet fare ase per sali e ase per parti Legene si partia jote Po njerze si puna jote duhen hedhur ne furra kam 20 vjet qe leviz ne te gjithe europen Po si shikohen shqipetaret keto 5 vjetet e fundit me detyroi Te mare edhe nje nenshtetsi tjeter nuk ka qeveri qe nuk gabon Po keta qe mbron ti kane ber Faji se gabimi falte ti shan saliun qe Ka 7 vjet ne pension ai qeverisi mir apo keq ka mar kosten doli ne opozit buke dhe punen i ka qeveria

 18. A e kupton mor rrotkari qe na hiqesh sikur jeton ne nje vend te mbrekullueshem o shpellkar qe dhe shqip nuk di te shkruash,ti jeton jashte por fjalet e salihut ke ne goje o kopili i kodoshit salih,ti vazhdo te besh sikur jeton jashte por dobicin salih mos e harro,une nuk mbroj njeri por sulmoj vetem salihizmin e krijuar ne porthalet shqipkare,por une jetoj ne tirone ndryshe nga ty qe ben sikur jeton atje …….!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu