• |
ide | kryesore

Studimi i ESI: Vendet e Ballkanit Perëndimor do të mbeten jashtë BE-së, njësoj si Turqia

Arkiva, Lajme, Të fundit

Se Bashkimi Europian do zgjerohej në Ballkanin Perëndimor dyshohej edhe para bllokimit të nisjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut nga Franca e Holanda. E nëse nuk ndryshohet metodologjia dhe ritmi i këtij procesi asnjë shtet në ballkanin perëndimor nuk do të anëtarësohet në BE para vitit 2030, është e mundshme që i pret fati i njëjtë sikur i Turqisë sipas studimit më të fundit të “European Stability Initiative”.

Siç dalin në përfundim në këtë studim të këtij “think tank” evropian në vitin 2010 ministri gjerman i punëve të jashtme Joschka Fischer po del të ketë aftësinë e ‘parashikimit të së ardhmes’. Ishte Fischer atëherë që kishte thënë kur ishte pyetur se do të dukej BE në dy dekadat e ardhshme ishte përgjigjur se “e përjashton mundësinë e zgjerimit në cilin do shtet të ballkanit deri në 2030” me arsyetimin se “Europa po vuan një sëmundje të rëndë…qëndrimi i kombeve të ndryshme në BE, thjeshtë, kanë shumë dallime”.


Sipas mendimit të autorit të kësaj analize, shtetet e Ballkanit perëndimor i pret fati i njëjtë me Turqinë, “që kurrë mos të anëtarësohet në union”.

Në këtë kontekst, përmendet se kanë kaluar 6 vite prej kur shteti i fundit është anëtarësuar në BE, e kjo ishte Kroacia.

Kur bëhet fjalë për ballkanasit, theksohet se Maqedonia e Veriut kishte paraqitur kërkesën për anëtarësim në vitin 2004, e kishte fituar statusin e kandidatit një vit më pas, e deri tani nuk janë hapur “bisedimet” me Brukselin, e Mali i Zi negocion tanimë ka tetë vite, ku kaluar edhe rekordin e Kroacisë.

E një statistikë tjetër dëshpëruese është theksuar për Serbinë, që kishte nisur negociatat para gjashtë viteve, e deri tani ka mbyllur vetëm dy kapituj, derisa Shqipëria më shumë se një dekadë po tenton të marrë ‘dritën e gjelbër’ për hapjen e negociatave. Për Bosnje e Hercegovinën nuk ka lëvizje fare që prej dorëzimit të kërkesës për kandidaturë më 2016’n.

E në fund përmendet Kosova që as nuk munde të kërkoj pasi nuk e pranojnë si shtete anëtare të Bashkimit Evropian.

Të premten në vizitë qëndroi edhe Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, dhe përveç fjalëve inkurajuese nuk kishte se çfarë t’i thoshte më shumë Kryeministrit shqiptar Edi Rama. Samiti i radhës i BE’së për Ballkanin Perëndimor që do të mbahet në kryeqytetin kroat në pranverë të këtij viti do të shkoj huq si të mëparshmit nëse Presidenti i Francës, Emmanuel Macron nuk pajtohet me propozimet e reformimit të procesit të anëtarësimit./metro/

1 Comment

 1. My name is Veronique and I am working over at presspink.com.

  Would you be please interested in a banner or link exchange ? We are a new escort directory in Belgium and we would like to do an exchange with you. Let’s work together and improve both your rankings as well as ours in Google.

  We have also large network of adult blogs to exchange links with. In case you are interested in that we are very willing to co-operate! We will be very happy to allow and to publish guest blogs as Google just loves contextual links! All our services are completely free.

  Hope to hear from you soon!

  Warm regards,
  Vero

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu