• |
ide | kryesore

Premierat e Ermal Mamaqit dhe Bes Kallakut/ Trebicka: “Këta janë sharlatanë të kinemasë”

-Instant, Kryesore

Ndërkohë që në javët e fundit shtypi dhe mediat kanë vluar nga propaganda për filmat e Bes Kallakut dhe Ermal Mamaqit, Alfred Trebicka, aktor dhe regjizor prej më shumë se 20 vitesh i ka quajtur autorët e tyre “sharlatanë të kinemasë”, ishte i ftuar në “Vizionin e Pasdites”.


“Unë si profesionist do t’i quaja sharlatanë, këta janë sharlatanë të këtij arti të madh siç është kinemaja” tha ai në “Vizionin e Pasdites” pasi prezantueesja Evi Reçi e pyeti për filmat e prodhuar kohëve të fundit.


Intervista video e Trebickes. Sekuenca qe flet per filmat e rinnj nga minuta e 18 deri 21 30

“Këtu po dalin njerëz pa asnjë lloj formimi, thonë ‘unë jam kineast.’ Fjala kineast është fjalë shumë e madhe. Një njeri që vjen nga asgjëja dhe thotë unë do bëj film. Bëjnë skenarin vetë, bëjnë regjinë vetë, bëjnë dhe rolet vetë. Dhe vetëshpallen pastaj, ‘unë jam regjisor, jam kineast, se unë e njoh tregun.’ Ka kapur tregun ky, ky e di ç’do tregu. Cilin treg? Për cilin treg flasin këta?”

Trebicka, i cili ndonëse nuk vuri gishin e kishte tepër të dukshme se për kë aludonte, e përfundoi deklaratën duke i etiketuar filmat e rinj dhe krijuesit e tyre si ‘gripe, si viruse që gjenden gjithandej.”

©Lapsi.al

31 Comments

 1. Filma banale behen kudo, por gjithsesi kritiket serioze i shohin dhe i masakrojne ne cdo detaj. Kur flitet me perceptim duket sikur ke ndonje inat profesional. Shko ne kinema, shikoje me vemendje filmin, mbaj shenime dhe beje cope (nese e meriton, qe jam i sigurte qe po) deri ne ate fare pike qe t’ja shpifesh edhe me te pagdhendurit. Keshtu i ben realisht nje sherbim artit te vertete.

 2. Bravo, me ne fund dikush qe tha nje fjale per keta klloune.
  Keta “kineaste ” jane si ato femrat qe marrin “vemendje” ne ekrane me te vetmen merite se kane bythe te medha..
  Qe Kallaku eshte nje medioker comedian e dime, qe Mamaqi eshte nje vulgar “shakaxhi” me mbeshtetje politikanesh qe kane kuptuar qe banaliteti ka treg edhe kete e dime…ajo qe nuk denim eshte sineshte e mundur qe nuk ngrihen artistet te thone nje fjale per kete shkaterrim shijesh qe u behet shqiptareve duke imponuar ne ekrane keta “te pakripur”!

 3. Mamqiu dhe Bes Karllaku jane thjesht mentaliteti dhe reasliteti shqiptar i sotem, por dhe ky qe del e flet si profesor nuk eshte se qendron me lart

  1. Shume I drejte Komenti. Dhe kjo nuk vlen vetem per kinemane.
   C’do gje eshte mediokre, muzika, kengetare, aktoret, humoristet. Tallava!!! Ata interpretojne shijet e publikut.

 4. Mire sharlatane por me e keqja eshte se flitet qe keta bura kurva pastrojne parate e pista te krimineleve te droges .

   1. Nuk besoj, si njeri i thjeshte me kembe ne toke, realist dhe objektiv nuk besoj se futet te tipat reklamues. Me aq sa kam info minimale per te. Ne rruge disa njerez dallohen sa qytetar jane midis disa te tjerve qe sa bien ne leke te shtypin me kembe ose me rrotat e makinave te tyre pa merite. Nuk besoj se eshte nga brum i keq zoti Trebicka.

 5. Respekte profesor.Kjo eshte Shqiperia e sotme ku mbizoteron injoranca dhe tifozlliku partiak.Njerzit qe kane mundesi largohen nga keta sharlatane qe i kemi ne cdo fushe.Madje shefa ne shume raste.

 6. Kur mamaqi lavderonte salihun dhe besi shetiste neper male me liken e qimin ju shpellkaret masturboheshit nga qefi

  1. 6 PA 10 TE KA NGEL ORA . THUJ MAMIT TA KURDISI OREN . PO QE SE MAMIN E KE NE PUNE TEK 21 , THUJ MOTRES SE E KUPTO MIRE AJO .

  2. Kur Ermal mamaqi kendonte “Ma kthe qytetin tim” ju e shanit, Tani qe i ka dhene nje rol ne film Edvinit,u be i mire e?

 7. SHYQYR QE FOLI DIKUSH’ SE NA ÇANE TRAPIN KETA KARAGJOZET E OBORRIT TE OLIGARKEVE!
  BRAVO TREBICKA!

 8. Ore c’na duhen ne Sharlatanet e Kinemase,kush i ka qef le te veje te shohi -karagjozlleqet e tyre,apo ato femrat shale jashta qe kane marre si aktore ne ato te ashtu quajtura -Komedira-?Po cfare t’ju bejme Sharlataneve te qeverise me ne krye sharlatanin Edvin Psiko,Skizofren –edvini-qe po merr ne qafe nje vend dhe nje popull kjo na duhet ne dhe jo ato -endrrat ne carcaft-

 9. Populli do banalitet keta ja japin. Populli do mediokrin katunar, ta gezojne. E kuptoni qe tallavaja patriotike eshte moda e fundit ne katunin qelbistan. Qelbsinlliku vazhdon edhe te akademia e arteve, pra, letyre githperfshirese. Te pellgu uji eshte qelb por po hidhen edhe plehra.

 10. o Fredo keta jane lekista..derra per leke dhe zero vlera..mjafton te mendosh qe cdo gje qe bejne te ste len asnje mbrese..pra nuk mban mend gje..jane thjesht lekista te semure dhe te pangopur..por ti mos fol se e ke dhi me teatrin..pra edhe ti je nje letyre..

 11. Lakuriqi i salihut i ores 18 08 dhe stalini kerkojn ushqim per te shperndare koronavirusin edhe ne tirone,shkoni ne vicidol o lakuriqet e salihut se atje ka dhe shpella dhe me ha loqet qe te permenda qimin

 12. Alfred vellai ti ke te drejte po 80% e miletit dhe sidomos femrat kalojne ne orgazem kur shohin keto pacavure

 13. Ike o i-pa emer-qe ke komentuar ne 23,52dt 28-1-2020 se gruaja dhe motra tende ka marre virusin e -sides-mamka qe te ka pjelle -e ka care ne mes nga qe shkerdhehet me qente -mavi-,dhe mos ki frike nga -virusi i lakuriqeve te nates-sepse ju si ata ini .

 14. O stalin por nuk u ngope me lakuriqet kineze o dashnori i familjes berisha shpellkar linde u rrite dhe shpellkar do shkosh ne pidh te semes mos dil me ne komente o shkerdhate vicidoli qe Ai te solli ne tirone per nje jete te mire por ti po bole ngele

 15. Olakuriq -Mavi-ipa emer-coi ne terapi intesive gruan dhe motren te shpetojne nga sida, mamken lere ta punoje dhe pak se nuk i prishen -vijaskat-.Vete leshoje -bythen-azat si pederast qe je ,Sepse nga qe te ha shume po e kruan me te tere.

 16. Ata jane debila me ndonje diplome por qe paraqesin nivelin e mases atje qe qesh e kemaqet me banalitete.
  Po ashtu shprehin nivelin e klases politike. Nivelin e Metes, Monilkes dubel debile, hajdute e rrugace qe nuk di te artikuloje nje fjali me permbajtje, etc etc qe nuk po del as semundje ti fshije nga faqja e dheut e as populli qe u shkon nga pas.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.