• |
ide | kryesore

Eurovision 2020, datat për Shqipërinë dhe shtetet e tjera (FOTO)

Paparazzi, Slider

Chantal Janzen, aktore, këngëtare dhe moderatore, Edsilia Rombley, këngëtare dhe moderatore dhe Jan Smit, këngëtar ishin të përzgjedhurit në Rotterdam, të cilët hodhën shortin për performancat e këngëtarëve që do të ngjiten në skenën e Eurovision 2020.

Në pjesën e parë të shortit, u përcaktuan se në cilën gjysmëfinale do të votojnë Franca, Gjermania, Italia, Spanja, Mbretëria e Bashkuar dhe Hollanda. Pesë shtetet, përveç Hollandës, quhen si Big5 dhe u garantohet kalimi automatikisht në finalen e Eurovision, pasi janë kontribuesit më të mëdhenj financiarë të Unionit Europian të Transmetuesve që prodhon Eurovision Song Contest. Përpos kësaj, në finale shkon automatikisht edhe Hollanda, vendi mikpritës i Eurovision 2020, caktuar nga fitorja e një viti më parë.

Eurovision 2020: Kur performon Shqipëria dhe shtetet e tjera

Përsa i përket Shqipërisë, Arilena do të performojë në gjysmën e dytë të natës së dytë gjysmëfinale.

Nata e parë gjysmëfinale

Gjysma e parë:

Maqedonia e Veriut
Bjellorusia
Lituania
Suedia
Sllovenia
Australia
Irlanda
Rusia

Gjysma e dytë:

Norvegjjia
Qipro
Kroacia
Azerbajxhani
Malta
Izraeli
Ukraina
Rumania
Belgjika

Eurovision 2020: Kur performon Shqipëria dhe shtetet e tjera

Nata e dytë gjysmëfinale

Gjysma e parë

Austria
Moldavia
Poloni
San Marino
Serbia
Islanda
Republika Çeke
Greqia
Estonia

Gjysma e dytë

Danimarka
Bullgaria
Zvicra
Finlanda
Armenia
Letonia
Gjeorgjia
Portugalia
Shqipëria

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu