• |
ide | kryesore

Historia pas pseudonimit të Kobe Bryant

Paparazzi, Slider

Pseudonimi i legjendës së ndjerë të basketbollit, Kobe Bryant – i cili humbi jeten së bashku me të bijën 13-vjeçare dhe 7 të pranishmit të tjerë në helikopterin e tij privat – ishte Black Mamba (Mamba e Zezë).

Gjatë karrierës, legjenda e Los Angeles Lakers pati disa pseudonime, si Ocho, Kobe Wan Kenobi, Mr.81, KB-24, Kob-Me, Izzo, Neo etj., por Black Mamba ishte nofka që e identifikonte më së shumti. Mamba e zezë është gjarpri i dytë më helmues në botë, pas kobrës. Mamba e Zezë, që më së shumti përdorej thjesht si Mamba, nuk ishte një pseudonim i thjeshtë. Mamba e Zezë ishte një alterego që Kobe e krijoi për t’u përballur me një periudhë të errët të jetës së tij, aty rreth viteve 2003-2004.“Unë u shndërrova në një vit nga një person që ishte në krye në lojës dhe kishte gjithçka, në një njeri që s’ja kishte idenë se çfarë duhej të bënte me jetën e tij,” u shpreh ai në dokumentarin e tij “Muse” (2015).


Në vitin 2003, Bryant u arrestua pasi u akuzua për sulm seksual nga një punonjëse 19-vjeçare e një hoteli. Sipas investigimeve, Bryant kishte qenë i pranishëm në The Lodge and Spa at Cordillera në Eagle County, Colorado. 19-vjeçarja deklaroi se Kobe e përdhunoi atë në dhomën e hotelit.

Bryant pranoi marrëdhënien seksuale – e cila ishte njëkohësisht edhe tradhti për shkak se ai ishte i martuar që prej vitit 2001 me Vanessa-n – por mohoi sulmin seksual. Sidoqoftë, në shtator të 2004-s, çështja u rrëzua nga prokurorët për shkak se akuzuesja nuk pranoi të dëshmonte në gjyq. Më pas, Bryant kërkoi falje duke thënë: “Megjithëse besoj se takimi mes nesh ishte me pëlqimin e të dyja palëve, më vjen keq që ajo nuk e konsideron njësoj si unë.”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu